Білоруських і російських автодилерів перевірять на змову

Законність відмови ряду офіційних автодилерів в білорусі продавати машини росіянам перевірять фахівці антимонопольних органів.

Після публікації матеріалу, в якому дилери говорили про неможливість продати автомобіль за російським паспортом і пропонували зробити це через підставних осіб, проблемою зацікавилися в департаменті антимонопольного регулювання євразійської економічної комісії, пише autonews.ru.

Автомобілі росіянам відмовилися продавати, зокрема, кілька дилерів масових брендів, а в одного з них повідомили, що покупка буде пов’язана з безліччю труднощів. У відповідь на запит autonews.ru в єек пояснили, що організували розслідування.

Раніше більш ніж в 10 дилерських центрах заявили, що не можуть продати машину громадянину з російським паспортом. Дилери розповідали, що їм відома проблема з нав’язуванням додаткових опцій в росії, але допомогти з цим вони ніяк не можуть. Продавці посилалися на домовленості з російськими дилерами, згідно з якими росіянам продавати машини взагалі не можна, і пропонували “сірі” обхідні схеми.

” ми вже стикалися з ситуаціями, коли росіяни телефонують і просять продати автомобіль. Ми в такому випадку пропонуємо схему, за якою клієнт оформляє машину на родичів у нас в країні, у яких є громадянство або посвідку на проживання. Потім цей автомобіль можна переоформити вже безпосередньо на нового власника. Тому що на російський паспорт автомобіль ми оформити не можемо”, – розповідали в одному з дилерських центрів.

Як повідомили в єек, антимонопольний департамент проводить комплекс заходів, спрямованих на встановлення всіх обставин можливого порушення загальних правил конкуренції на транскордонному ринку. “у тому числі шляхом отримання інформації від державних органів, комерційних і некомерційних організацій та фізичних осіб держав – членів єаес”, – уточнили в прес-службі єек.

Після проведення перевірки та отримання потрібної інформації в департаменті зроблять висновок про наявність або відсутність можливої ознаки порушення загальних правил конкуренції. Зараз, як уточнили в департаменті, фахівці вивчають можливі антиконкурентні угоди між учасниками ринку реалізації легкових автомобілів, в результаті яких відбувається розділ товарного ринку за складом покупців.

Скільки триватиме перевірка, поки невідомо. Згідно із затвердженим порядком процесуальний строк проведення розслідування не повинен перевищувати 90 робочих днів. Але якщо буде потрібно, його можуть продовжити на термін не більше ніж 60 робочих днів.

що кажуть у білорусі

Міністерство антимонопольного регулювання і торгівлі білорусі після запиту autonews.ru також звернуло увагу на ситуацію, що виникла. Там повідомили, що відмова автомобільного дилера у продажу нових машин на території рб громадянам росії при названих обставинах буде суперечити наведеним вимогам законодавства. Йдеться про порушення низки положень цивільного кодексу республіки білорусь.

У міністерстві розповіли, що комерційна організація не має права надавати перевагу одній особі перед іншою щодо укладення публічного договору і відмова не допускається, що зазначено в п.3 ст. 396 цк. Крім того, якщо сторона, для якої укладення договору обов’язково, ухиляється від його укладення, інша сторона має право звернутися до суду з вимогою укласти договір.

Як випливає з відповіді за підписом заступника міністра андрія картуна, відмова дилера продавати автомобіль росіянам порушує норми закону” про захист прав споживачів”, в пунктах 1 і 2 якого встановлено, що споживач має право на вільний вибір товару належної якості в зручний для нього час з урахуванням режиму роботи торгового об’єкта. При цьому продавець зобов’язаний сприяти споживачеві у вільному виборі товару.

Відповідно до п.1 ст. 15 закону за порушення прав споживача продавець несе відповідальність відповідно до законодавства або договору.

як можуть покарати дилерів

Ситуація з російськими та білоруськими дилерами нагадує розділ між собою ринків і клієнтів, заявив autonews.ru адвокат костянтин єрохін. В такому випадку продавці можуть виявитися учасниками картельної змови. Експерт вважає, що департамент антимонопольного регулювання єек проведе своє розслідування, а потім вже вимагатиме від білоруської сторони розібратися в ситуації і відзвітувати про вирішення проблеми.

” організаторів можуть покарати великими штрафами, може дійти до кримінальної відповідальності, – упевнений к. Єрохін. – якщо клієнту не продають автомобіль, він має право прямо в білорусі звернутися з місцеві антимонопольні органи, в прокуратуру з вимогою розібратися в ситуації і продати автомобіль”.

Як уточнив адвокат, за законодавством білорусі і нормам єек мінімальний штраф за картельну змову становить до 10% суми виручки від реалізації товару, на ринку якого скоєно правопорушення, але не менше 400 базових величин, а це приблизно 280.000 російських рублів. Також, за словами експерта, в рамках закону про захист прав споживача порушників можуть тільки оштрафувати.

гарантія не привід відмовляти у продажу

Експерт руслан кривонос, який спеціалізується на ввезенні і вивезенні машин з білорусі, вважає, що заборона на продаж автомобілів пов’язана з тим, що автовиробники намагаються таким чином розділяти зони продажів машин і регулювати потоки. За його словами, прямої заборони дилери на продаж машин росіянам не отримують, але імпортер робити це настійно не рекомендує, а зараз ситуація ускладнилася ще більше.

Представники деяких автомобільних компаній в бесіді з autonews.ru анонімно припустили, що така заборона побічно пов’язана з проблемою гарантійного обслуговування. Тобто не завжди ввезену з іншої країни машину можна легко полагодити у дилера за офіційною гарантією. При цьому експерт кривонос згоден з тим, що виробник має право відмовляти в гарантійному обслуговуванні автомобіля, який привезли з-за кордону. Однак прямого зв’язку з відмовою продавати росіянам автомобілі він не бачить.

” виробник визначає регламент обслуговування, прописує, в яких країнах і у яких дилерів можна обслуговувати машини по гарантії, щоб вона продовжувала діяти, – пояснив руслан кривонос. – є гарантійна книжка, де вказана вся інформація про те, у кого можна обслуговувати машину. Наприклад, автомобіль, куплений в якій-небудь жаркій країні і модифікований для конкретного ринку, не можна обслуговувати по гарантії у дилера в росії – у нього просто немає для цього можливостей”.

Експерт уточнив, що у росії з білоруссю одні кліматичні умови, але при цьому може відрізнятися модельний ряд. “при цьому зовсім не обов’язково, що куплені в білорусі автомобілі не зможуть пройти гарантійний ремонт в росії. Але в кожному випадку треба домовлятися з виробником, писати листи. Комусь дозволять, а комусь-ні. Наприклад, коли ми, навпаки, ввозили в росію kia і hyundai, то вдавалося домовитися. А за деякими марками білорусам доводилося їздити в смоленськ. Але через це заборонити продавати автомобілі я не бачу підстав. Це різні речі”, – уточнив експерт.