Електричний спайдер aura: незвичайний проект від британських розробників

Англійська організація nvn (niche vehicle network) представила електрокар під назвою aura, який має вельми цікавий дизайн екстер’єру і може похвалитися солідним запасом ходу.

Зауважимо, що до складу організації nvn входить цілий ряд компаній, що займаються випуском екзотичних транспортних засобів, тому не дивно, що їх спільний проект вийшов вельми специфічним.

Цікаво, що в ході розробки фірми чітко розділили між собою обов’язки. Так, дизайн і загальну компоновку пропрацювали фахівці студії astheimer design, а кузов був спроектований компанією bamd composites.

У свою чергу акумулятори та електротехніку для моделі надала фірма potenza technology, а всю бортову електроніку — організація conjure.

Стилістично nvn aura являє собою компактний спайдер, у якого немає ні дверей, ні даху. Більш того, автомобіль не має навіть лобового скла: повітряні потоки над головами пасажирів направляють спеціальні дефлектори, розміщені на носі і прямо перед кокпітом.

Задні колеса машини прикриті обтічниками. За задумом, таке рішення має поліпшити і без того високу обтічність кузова. На жаль, коефіцієнт аеродинамічного опору розробники поки не називають.

Що стосується салону, то тут варто відзначити круглу приборку, яка вбудована безпосередньо в маточину керма і обертається разом з ним, а також 10,0-дюймовий вертикальний планшет мультимедійної системи.

Електрокар аура має композитний кузов на просторовому каркасі. У рух його приводить електромотор фірми fpt industrial, який тут встановлений в задньому звисі. Інформації про динаміку автомобіля поки немає, так як його представили у вигляді неходового прототипу.

Відомо, що весь підпільний простір (від носа до задньої осі) займає плоска тягова батарея, що має форму човника. Плюс ще один блок акумуляторів розробники розмістили під капотом. Сумарна ємність даних осередків становить 88 квтг, за рахунок чого спайдер нібито може проїхати до 640 км.

Цікаво, що новинка має просунуте програмне забезпечення на основі android automotive os. За рахунок самонавчального алгоритму електроніка може розрахувати миттєвий запас ходу з похибкою всього 0,5%, орієнтуюся при цьому на стиль їзди конкретного водія.

У nvn планують довести проект aura до серійного виробництва, проте про терміни появи товарного спайдера і його вартості поки залишається лише гадати.