“літри або ампери”: для яких машин потрібні особливо потужні пускові бустери

Більшість виробників пишуть на пускових бустерах два типи характеристик потужності. В амперах вихідного струму і в літрах об’єму двигуна. Причому від останньої характеристики вони і раді б відмовитися, але заважають усталені маркетингові традиції – споживач звик! хоча оцінювати стартерний струм по літражу мотора-це некоректно і ненауково. Так, певний взаємозв’язок, безумовно, є – з ростом літражу потужність стартера і струм віддачі акумуляторної батареї, звичайно ж, ростуть, але залежність ця не пряма, як можна подумати. Правильний же підхід-це вибирати пусковий пристрій для свого автомобіля, спираючись на струм холодної прокрутки його штатної акумуляторної батареї. Це цифра, зазначена на корпусі акумулятора з яким-небудь літерним індексом (частіше «en», іноді «cca» або «din»), що означає стандарт вимірювань в різних країнах. Детально про це ми вже розповідали, і розібратися з цим питанням можна в статті «вибираємо акумулятор: струм холодного пуску – що це за параметр і чому він так важливий». Хоча, якщо немає бажання вникати в деталі, можна просто подивитися струмові параметри штатного акумулятора в керівництві по експлуатації автомобіля і вибрати «пускач» відповідно до них.

Як це зробити? досить просто!

На будь-якому пусковому бустері хорошого (а не безіменного) виробника є дві цифри вихідного струму – піковий і номінальний. Піковий струм-це короткочасний максимум для страгивания ротора стартера з місця. Буквально на півсекунди, якщо не менше. Як тільки щітки “поїхали” по колектору і маховик прийшов в рух, енергоспоживання стартера стрімко падає – в середньому вдвічі. Тому при виборі бустера слід спиратися на цифру пікового струму і порівнювати її зі струмом холодної прокрутки штатної свинцевої батареї (мінімальної з рекомендованих виробником машини – наприклад, якщо виробник рекомендує застосовувати акумулятори від en 480 до en 520 ампер – то беремо 480). Умовна (але цілком працююча формула): «струм холодної прокрутки акумулятора мінус 100 ампер» . Тобто, для автомобіля з батареєю з пусковим струмом 500 ампер цілком підійде «пускач» з піковим струмом 400 ампер і номінальним – 200 ампер.

Проте існує ще якийсь вельми розпливчастий параметр “електричної енергозброєності” автомобіля. На жаль, він ніде не фігурує, хоча при бажанні його можна виміряти звичайним амперметром в самих звичайних амперах. Що мається на увазі? ми спрощено уявляємо собі струм, який нам дає пусковий бустер, як струм споживання стартера, вважаючи все інше зневажливо малим. Але чим більш сучасна і просунута модель автомобіля, тим більше в ній різної електроніки, яка неминуче включається до і після натискання на кнопку запуску двигуна start engine або повороту ключа запалювання. Це десятки ампер споживання струму, які неминуче плюсуються до стартерного струму ще до включення самого стартера. І ось цей «неврахований» витрата може зробити бустер марним – його заряду і віддачі просто не вистачить… Тому для сучасних машин з великими і потужними двигунами (в першу чергу флагманських позашляховиків з v-подібною конфігурацією) і розвиненою бортовою електронікою виробники бустерів тримають в своїй лінійці потужні моделі «пускачів» з літій-іонною батареєю нового покоління, що складається з 4-х послідовно з’єднаних елементів 3,7 v. Наприклад, такі, як berkut jsl-15000 на 700 ампер або топова модель berkut jsl-25000 з піковим струмом 1300 ампер. Саме 4-х елементна архітектура нової li-po батареї збільшує її енергоємність. Адже напруга кожної комірки в зарядженому стані близько 4v, тому загальна робоча напруга такого пускача стає близько 15-16 вольт.

Якщо ж «міряти в папугах» – пардон, в літрах, то jsl-15000 призначений для бензинових до 5 літрів і для дизельних до 3 літрів. Jsl-25000-для бензинових моторів до 8,5 літрів і для дизелів до 7 літрів.

пуско-зарядний пристрій berkut jsl-15000

  • напруга на виході: 14,8-16,2 v.
  • пусковий струм( номінальний / піковий): 300/700 а.
  • тип акумуляторної батареї: li-po 3200mah x 4, 48-56 вт*год, 50-60с струм розряду.
  • час повної зарядки від мережевого usb-адаптера: 4 години.
  • кількість спроб запуску при повній зарядці: не менше 20 пусків.
  • виходи пристрою: usb – 5в (2.4 a); usb quick charge – 5в (3.0 а); 9в (2.0 a); 12в (1.5 a); usb type-c — 5в (3.0 а); вихід dc 15в (10a).
  • вхід для зарядки: type-c 5в / 3a.
  • додатково: пило – і вологозахист, робота в якості пауербанка, вбудований ліхтар, чохол в комплекті.
  • габарити: 185x97x31 мм, 485 г.

пуско-зарядний пристрій berkut jsl-25000

  • напруга на клемах: 14,8-16,2 v.
  • пусковий струм( номінальний / піковий): 600/1300 а.
  • тип акумуляторної батареї: li-po 5200mah x 4, 77-84 вт*год, 50-60с струм розряду.
  • час повної зарядки від мережевого usb-адаптера: 5 годин.
  • кількість спроб запуску при повній зарядці: не менше 25 пусків.
  • виходи пристрою: usb – 5в (2.4 a); usb quick charge – 5в (3.0 а); 9в (2.0 a); 12в (1.5 a); usb type-c — 5в (3.0 а); вихід dc 15в (10a).
  • вхід для зарядки: type-c 5в/3a.
  • додатково: пило – і вологозахист, робота в якості пауербанка, вбудований ліхтар, чохол в комплекті.
  • габарити: 227x97x36 мм, 865 г.

У конструкцію будь-якого «пускача» від berkut закладена захист від всіх мислимих ситуацій: від переполюсовки, перезарядження, переразряда, перегріву, перевантаження і короткого замикання, від перенапруги між осередками, від зворотного струму і саморозряду.

Щоб як слід навантажити ці гаджети, ми взяли виключно великі позашляховики з моторами великого літражу. Знайти у великій кількості такі машини з сіли батареями, просто катаючись по вулицях, не так просто, тому ми вирушили до наших друзів в салон автомобілів з пробігом, де ними заставлено кілька поверхів величезної будівлі. Через великий оборот трейд-ін-машин менеджери чисто фізично не завжди встигають вчасно заряджати батареї, які електроніка висмоктує при їх огляді клієнтами. Ми попросили знайти нам кілька моделей з найбільш об’ємними «вісімками», які перестали заводитися, що і вдалося без праці:

Cadillac escalade 6,2 літра/409 к. С., бензиновий, v-подібний 8-циліндровий

Infiniti qx80 5,6 літра/405 к. С., бензиновий, v-подібний 8-циліндровий

Toyota land cruiser 200, 4,6 літра/309 к. С., бензиновий, v-подібний 8-циліндровий

Range rover sport ii, 3 літри/248 к. С., дизельний v-подібний 6-циліндровий

Всі ці автомобілі – якраз з розряду «електронно-просунутих», які тягнуть при запуску масу енергії численними електронними модулями. І для старту їх двигунів при розряді основної батареї потрібні «бустери» підвищеної потужності.

Berkut jsl-25000 ми випробували на cadillac escalade і infiniti qx80.

Berkut jsl-15000 дісталися toyota land cruiser і range rover sport.

Гаджети відпрацювали бездоганно, пустивши монструозні мотори, що називається,»з півривка”!

Повертаючись же до того, з чого почали, слід зазначити, що потужні моделі «пускачів» куди більш універсальні, будучи придатними і для масових бюджетних малолітражок, досить примітивних по електронній частині, і для дорогих авто з могутніми двигунами і розвиненою мережею бортової електрики. До того ж бустери з великим резервом по амперах набагато довше живуть на моторах невеликої і середньої потужності, оскільки працюють без теплової і струмового перевантаження. Можна було порекомендувати пристрої типу jsl – 15000 або jsl-25000 як універсальні для будь-якої машини, проте раціональну економію все ж не варто забувати. Бустери для машин з двигунами 1,4-1,6 літра коштують все ж рази в два – три дешевше найбільш потужних флагманських моделей, і цей фактор для багатьох-вирішальний.

Ps:

Ну і на завершення розвіємо попутно популярний гаражний міф, що, мовляв, пусковий бустер надлишкової потужності може «спалити стартер» малопотужної машини. Цей міф спростовували вже нескінченну кількість разів, але він живучий, як міський тарган…

Міф цей, до речі, надзвичайно старий. Його породили навіть не наші батьки, а діди і прадіди. Спочатку він стосувався штатного стартерного акумулятора автомобіля-ті, хто прогулював фізику в школі, були переконані, що акумулятор з підвищеною ємністю і пусковим струмом здатний спалити стартер двигуна. Власне кажучи, розвінчує цю легенду простий закон ома, відомий кожному восьмикласнику: будь-яке джерело струму, включаючи акумулятор, не видає енергію завжди іНа весь максимум, на який здатний, як деяким здається – він видає його рівно в тій кількості, яка здатна прийняти опір навантаження. Якщо акумулятор може видати струм в 500 ампер, але стартер вимагає 300 – він і бере від батареї рівно ці 300!

І хоча “вже скільки разів твердили світу”, проте при появі у продажу тих самих пускових бустерів популярне оману отримало друге дихання. Хоча теорія і практика залишилися тими ж самими: який би не був потенційний сумарний струм штатного акб і приєднаного до нього «пускача», стартер візьме рівно стільки, скільки йому потрібно згідно із законом ома.