Правда і міфи про всесезонні шини: випробовуємо triangle season x ta01 (частина 3)

Ми продовжуємо знайомство з всесезонними шинами triangle ta01. На дворі зима. Справжня, з занесеними снігом вулицями, з брудними, після солі і реагентів, дорогами, з заметами у дворах. Весь цей час з нами були незалежні експерти — за кермом тестового автомобіля lada vesta, взутого в шини triangle ta01, побували і рядові автолюбителі, і автогонщики, досконально розбираються в кондиціях шин.

Знайомитися з triangle ta01 ми почали влітку, про що вже писали в двох попередніх матеріалах. До того були причини-початковий сумнів в шині, яка» на всі сезони«, цілком зрозуміло, але літо дозволяє» вкотитися ” з новим продуктом більш впевнено. Відгуки наших тест-пілотів, серед яких і “середньостатистичний” автолюбитель, власник автомобіля lada vesta з комплектом triangle ta01 олексій воробйов, і відомі автогонщики олександр львов і віктор березовський були позитивними. Олексій, який проїхав в літньо-осінній період близько 3000 км, в першу чергу відзначив динамічний комфорт. Хорошу оцінку з його боку отримало і поведінку шин на мокрій дорозі. Олександр і віктор позитивно відзначили керованість і гальмування, як на сухій асфальтовій дорозі, так і на гравійці.

Відгуки варто підкріпити ілюстрацією конструктивних рішень, використаних в ta01. Що стосується хорошої курсової стійкості на сухому покритті, то за неї відповідає і в потрібній мірі забезпечує жорстка монолітна центральна частина протектора, сформована великими блоками, розташованими асиметрично. Такий дизайн сприяє мінімальним деформацій блоків, завдяки чому шина демонструє хороші результати і по керованості, і по гальмуванню на сухому покритті.

Як вже говорилося вище, олексій воробйов відзначав хороший рівень динамічного комфорту. Ця характеристика багато в чому забезпечена самою конструкцією шини, в каркасі якої використаний корд з поліефірного волокна, що має високу стійкість на розтяг, температурну стабільність і хороший контакт з гумовим шаром. Тобто, однорідність шини, що сприяє м’якості ходу.

Ta01 успішно пройшла не тільки літній цикл випробувань, а й осінній «сезон дощів». Якщо говорити про внутрішні інструментальних тестах, то за їх результатами показники ta01 в гальмуванні на мокрій дорозі істотно перевершують характеристики лідерів шинної індустрії з піднебесної, і лише трохи поступаються кращим європейським зразкам цього сегмента шин. Входження в зиму також пройшло на позитивній ноті. У зв’язку з цим варто знову звернути увагу на дизайн протектора. V-подібні канавки спрямованого малюнка ефективно відводять з плями контакту не тільки воду (стійкість шин до аквапланування відзначалася в попередніх матеріалах), але і снігову сльоту. Останнє особливо важливо на самому початку зими, коли доводиться швидко адаптуватися до постійно мінливих дорожніх умов.

У малюнку протектора застосовано ще одне цікаве рішення-уздовж блоків, в їх центральній частині, є прорізи, що виконують роль ламелей і забезпечують додаткові кромки зачеплення на льодовому покритті. Крім того, при русі по засніженій дорозі ламелі захоплюють сніг, що покращує рівень зчеплення на зимовій дорозі.

з глибоким снігом і колією ta01 теж справляється цілком впевнено – цьому сприяють протектор з глибиною в дев’ять міліметрів і гострі краї блоків.

Ще один важливий момент, на який хотілося б звернути увагу, це гумова суміш, яка у випадку з всесезонними шинами повинна бути максимально універсальна в плані діапазону температур, в якому шина експлуатується. Перевірку ta01 ми починали на розігрітому до + 20 °c асфальті, а зараз під колесами сніг і лід і температура «за бортом» під -20 °c. Температурний діапазон характеристик «всесезонки» triangle розширений завдяки використанню в її компаунді полімерів нового покоління і великої кількості діоксиду кремнію.

І ще. Ми раніше говорили про те, що важливою перевагою всесезонних шин є економічна складова, а значить, до уваги повинен братися і такий фактор, як зносостійкість. У той же час, м’який (а значить, і більшою мірою схильний до зносу) протекторний шар забезпечує кращий контакт зі слизькою зимовою дорогою. У ta01 і в цьому випадку застосовано компромісне рішення. У шин з м’яким протекторним шаром, що має хороші характеристики на льоду, значення жорсткості по шору становить 50-60 одиниць. Жорсткі шини, що демонструють хорошу керованість і гальмування на асфальті, жорсткість по шору становить 60-65 одиниць. Всесезонна triangle ta01 має жорсткість по шору 62 одиниці, що говорить не тільки про рівень універсальності, але і є певною мірою гарантом високої зносостійкості. Але цей факт нам ще належить перевірити.

курс ta01 тримає чітко. можна дозволити собі і трохи екстриму-поведінка ta01 і в цьому випадку цілком передбачувано. на припорошеному снігом льоду шина поводиться без неприємних сюрпризів.

А тепер думка “народного експерта” олексія воробйова: “переваги triangle ta01 в плані можливості використовувати ці шини цілий рік очевидні. Передбачаю, що особливо затребувані вони можуть бути в південних регіонах, де взимку, нехай і періодично, і сніг буває, і сльота, і ожеледь. Що стосується експлуатаційних характеристик в умовах зими, то скільки або помітного негативу я не зазначив. За умови, що не варто на зимовій дорозі сподіватися виключно на кондиції шин — «включати голову» і більше думати про безпеку потрібно завжди». А ось думка професійного гонщика віктора березовського: “навіть при короткому знайомстві з ta01 ця шина стала мені абсолютно зрозуміла. Зрозуміла в тому плані, що я швидко «вкотився», з’явилося повне розуміння того, як вона поведе себе в глибокому снігу, на укоченій до льоду дузі повороту, як буде гальмувати на тому чи іншому зимовому покритті. До неї, звичайно ж, потрібно пристосуватися в плані стилю водіння. Якщо це станеться, то експлуатація triangle ta01 в будь-якому з сезонів буде комфортною і безпечною».

віктор березовський:»навіть при короткому знайомстві з ta01 ця шина стала мені абсолютно зрозуміла”.