Пристрій ходової частини

Будова двотрубного телескопічного амортизатора. Опір коливань в ньому створюється в результаті перекачування рідини через калібровані отвори в його клапанах. При збільшенні швидкості відносних переміщень мосту і несучої конструкції автомобіля різко зростає опір амортизатора. Амортизатори заповнюють спеціальною рідиною, в’язкість якої мало залежить від температури навколишнього середовища. Коливання несучої конструкції складаються з ходу стиснення, коли несуча конструкція і міст зближуються, і ходу віддачі, коли несуча конструкція і міст розходяться. Опір амортизатора має двосторонню дію. Ходи стиснення і віддачі неоднакові. Так, опір при ході стиснення складає 20-25 % опору ходу віддачі, так як необхідно, щоб амортизатор гасив в основному вільні коливання підвіски при ході віддачі і не збільшував жорсткість пружного елемента при ході стиснення.
Робочий циліндр амортизатора і частина навколишнього його корпуса резервуара заповнені рідиною. Всередині циліндра розміщено поршень зі штоком, до кінця якого приварена вушко кріплення з балкою моста або важелями колеса. Зверху робочий циліндр закритий направляючою штока, а знизу днищем, що є одночасно корпусом клапана стиску. У поршні по колах різного діаметра рівномірно розташовані два ряди отворів. Отверстая на великому діаметрі закриті зверху перепускним клапаном віддачі. Отвори на малому діаметрі закриті знизу дисків клапана віддачі, підгорнутого пружиною.
У нижній частині циліндра запресований корпус клапана стиску, що складається з перепускного клапана стиску, дисків клапана і пружини. У корпусі клапану стиснення, аналогічно клапана віддачі, є два ряди отворів, розташованих по колах великого і малого діаметру. Отвори на великому діаметрі закриті зверху перепускним клапаном, а отвори на малому діаметрі закриті знизу дисками клапану стиснення.
Під час плавного ходу стискання підвіски шток і поршень, опускаючись вниз, витісняють основну частину рідини з подпоршневого простору в надпоршневое через перепускний клапан віддачі, має слабку пружину і незначний опір. При цьому частина рідини, що дорівнює об’єму штока, що вводиться в робочий циліндр через отвори клапана стиску, перетікає в порожнину резервуара.
При різкому ході стиснення і великої швидкості руху поршня від великого тиску рідини клапан стиснення відкривається на більшу величину, долаючи опір пружини, внаслідок чого зменшується опір протіканню рідини.
Під час ходу віддачі поршень рухається вгору і стискає рідину, що знаходиться під поршнем. Перепускний клапан віддачі закривається, і рідина через внутрішній ряд отворів і клапан віддачі перетікає в простір під поршнем. Необхідний опір амортизатора створюється жорсткістю пружини дискового клапана віддачі. При цьому частина рідини, що дорівнює об’єму штока, виведеного з циліндра, через отвори зовнішнього ряду і перепускний клапан стиснення з резервуара перетікає в робочий циліндр.
При різкому ході віддачі рідина відкриває клапан віддачі на більшу величину, долаючи опір своєї пружини. Опір амортизатора визначається розмірами отворів у корпусах клапанів віддачі і стиснення і зусиллями їх пружин.

 

 

Будова телескопічного амортизатора:

1 — отвір; 2 — гайка резервуара; 3 — ущільнювальна манжета штока; 4— ущільнювальна манжета обойми; 5 — перепускний клапан віддачі; 6 — отвір зовнішнього ряду; 7— клапан віддачі; 8, 11 і 22 — пружини; 9 — перепускний клапан стиснення; 10— клапан стиснення; 12— гайка; 13 — отвір перепускного клапана; 14 — поршень; 15 — отвір внутрішнього ряду; 16— поршневе кільце; 17— корпус резервуара; 18— робочий циліндр; 19— шток поршня; 20— напрямна штока; 21 — ущільнювальна манжета; 23 — обойма ущільнювальної манжети; 24 — повстяні ущільнювальні манжети штока; а — отвір для зливу рідини в резервуар; А — порожнина резервуара.{jcomments on}

2