Пристрій ходової частини

Шини і колеса

Європейська економічна комісія у співпраці з технічною організацією європейських виробників шин і ободів в 1975 р. прийняла Правило ЄЕК ООН, що визначає типові випробування шин і їх додаткові позначення, необхідні для проведення цих випробувань.

 

 

Пристрій ободи коліс автомобілів: а — легкового; б — вантажного з ободом, має разрезное замкове кільце; в — вантажного з ободом, має разрезное бортове кільце; г — високої прохідності; д — з бездисковым колесом зі знімним плоским ободом, що складається з трьох частин; 1 — обід; 2 — диск; 3 — гайка; 4 — шпилька; 5 — маточина; 6 — ковпак; 7 — неразрезное бортове кільце; 8 — разрезное замкове кільце; 9 — разрезное бортове кільце; 10— болт;11— зовнішній обід; 12— розпірне кільце.

Струмок обода служить для тимчасового розміщення частини борта шини в процесі її монтажу (демонтажу) і повинен бути досить глибоким.
Нероз’ємні обіддя є найбільш жорсткими і технологічними, мають малу масу. Однак можливий і монтаж шин з досить еластичними бортами і боковинами, тобто шини легкових автомобілів та вантажних автомобілів малої вантажопідйомності.

У разі застосування безкамерних шин до колеса пред’являються додаткові вимоги:

• герметичність обода;
• однакові посадочні розміри для безкамерної та камерної шин одного і того ж розміру;
• можливість застосування камери.
Класифікація коліс. Колеса розрізняють за класами, видами і типами. За експлуатаційним призначенням транспортних засобів колеса мають наступну класифікацію:
• клас 1 — для внутрішньозаводського транспорту (автонавантажувачі, електрокари);
• клас 2 — для автомобілів з повною масою до 2,0 т і для причепів до них;
• клас 3 — для вантажних автомобілів з повною масою від 2 до 20 т;
• клас 4 — для вантажних автомобілів з повною масою понад 20 т;
• клас 5 — для автомобілів підвищеної прохідності і причепів;
• клас 6-7 — для тракторів і сільгоспмашин.
Колеса можуть бути призначені для наступних типів шин:
• камерних;
• безкамерних;
• з регульованим тиском;
• арочних;
• пневмокатков.
По конструктивним особливостям колеса підрозділяються за такими ознаками:
• за типом обода — з неразъемным і роз’ємним ободом, з профільованим ободом, з ободом з фасонних профілів, зі штампованим або литим ободом і т. д.;
• за місцем з’єднання диска з ободом — з диском, сполученим з ободом в середній частині, то ж в замковій частині, то ж в бортовій частині;
• за способом з’єднання диска з ободом — не регульовані по вильоту диска відносно обода і регульовані;
• за способом з’єднання колеса зі ступицею — дискові і бездискові;
• по числу коліс, одночасно встановлюються на маточину, — одинарні або подвійні.
Ободи. Основні типи ободів коліс (рис. 122):
• нероз’ємний;
• роз’ємний посередині;
• роз’ємний по радіусу — сегментний;
• роз’ємний двох-, трьох-, чотирьох – і пятиэлементный.

Нероз’ємний обід складається з закраїн, полиць і струмка. Закраїни обода
сприймають зусилля, що передаються бортами шини, обмежують їх переміщення та захищають боковини шини від зовнішніх пошкоджень.
Полиці є посадковими місцями для бортів шини з кутом нахилу до середини на 5°. Нахил полиць забезпечує натяг бортів при накачуванні шини після монтажу і відповідно їх щільну посадку на полиці.
Струмок обода служить для тимчасового розміщення частини борта шини в процесі її монтажу (демонтажу) і повинен бути досить глибоким.
Нероз’ємні обіддя є найбільш жорсткими і технологічними, мають малу масу. Однак можливий і монтаж шин з досить еластичними бортами і боковинами, тобто шини легкових автомобілів та вантажних автомобілів малої вантажопідйомності. Для забезпечення безпеки безкамерних шин застосовується безпечний спеціальний контур полиць обода.
Диски виготовляються з якісних конструкційних сталей, що допускають глибоку витяжку. У ряді випадків колеса в цілому, тобто обід спільно з диском, виготовляються з легких, переважно магнієвих або алюмінієвих сплавів.
Роз’ємні обіддя застосовують для шин вантажних автомобілів і автобусів. Борти і боковини цих шин настільки жорсткі, що не дозволяють змонтувати шину через закраїни обода.
Найбільш поширеними є плоскі диски з одного отъемной закраїною. Вони мають циліндричний або з неглибоким струмком обід з однієї закраїною. Шина безперешкодно надівається на такий обід, після чого встановлюється друга закраїна, так зване знімне бортове кільце, яка фіксується на ободі.
У двоелементної конструкції знімна закраїна виконана з косим наскрізним розрізом і монтується в канавку на краю обода за рахунок її радіальної пружної деформації.
Трьохелементний обід має неразъемную жорстку знімну закраїни і разрезное замкове кільце з конічною полицею.
Чотирьохелементний обід має неразъемную закраїни, суцільне посадочне кільце з конічною полицею і разрезное (пружинне) замкове кільце.
Пятиэлементный обід відрізняється від четырехэлементного наявністю ущільнювальної вставки, що дозволяє герметизувати обід при монтажі безкамерної шини.
Дискові колеса. У конструкції колеса диск є частиною, що з’єднує обід з маточиною. Диску надається чашевидних форма, яка забезпечує більш високу поперечну жорсткість. У диску є центральне і кріпильний отвори, осі яких паралельні осі обертання колеса, а також ряд додаткових отворів різної форми. Центральне отвір служить для розміщення маточини колеса і центрування диска на маточині. Додаткові отвори в диску використовуються для його полегшення, вентиляції гальмівних механізмів, а також виконують декоративні функції.
Бездискові колеса. На важких автомобілях використовуються барабанні (променеві) маточини і бездискові колеса, які мають конічний поясок на поверхні обода, звернений до маточини. Сполучна частина виконана безпосередньо на маточині і має конічну поверхню. За цим конічних поверхнях здійснюється центрування обода відносно маточини. Кріплення цих коліс здійснюється притисками шляхом затягування гайок на шпильках.
Кріплення дисків коліс до фланців маточин здійснюється різьбовими з’єднаннями болтами або шпильками з гайками. Центрування і кріплення диска одинарних коліс здійснюється конічною частиною гайок або гвинтів з правою різьбою і кутом конуса 60°, які впираються у відповідні фаски кріпильних отворів диска. При здвоєних колесах внутрішнє колесо може притягатися до фланця колпачковой гайкою (футоркой) зі сферичною опорною поверхнею і зовнішньою різьбою, на яку навертається основна гайка, що кріпить зовнішнє колесо. Різьба кріпильних деталей правих коліс — права, лівих — ліва. Тривалий час вважалося, що така диференціація різьб сприяє запобіганню самоотворачивания гайок. Однак практика показала, що це не має великого значення.

2