Пристрій сучасного двигуна

Рухомі деталі КШМ

 КШМ ВАЗ 2110, 2111, 2112

Основні розміри КШМ ВАЗ 2110, 2111, 2112

показані на малюнку.Добре зарекомендували

себе двигуна ВАЗ 2110, вони мають багато

взаємозамінних деталей КШМ з двигунами

ВАЗ 2108, ВАЗ 2109

Кривошипно-шатунний механізм (КШМ) перетворює прямолінійний зворотно-поступальні руху поршнів, що сприймають тиск газів, в обертальний рух колінчастого вала.

Пристрій КШМ можна розділити на дві групи: рухомі і нерухомі.

Рухомі деталі: поршень, поршневі кільця, поршневі пальці і шатуни. колінчастий вал, маховик.

Нерухомі деталі: блок-картер, головка блоку циліндрів, гільзи циліндрів.
Є також фіксують і кріпильні деталі.

Поршнева група включає в себе поршень, поршневі кільця, поршневий палець з фіксуючими деталями. Поршень сприймає зусилля розширюються газів при робочому ході і передає її через шатун па кривошип колінчастого вала; здійснює підготовчі такти; ущільнює над поршневу порожнину циліндра як від прориву газів у картер, так і від зайвого проникнення в неї мастильного матеріалу.

Корінні підшипники. Для корінних підшипників застосовуються підшипники ковзання, виконані у вигляді вкладишів, основою яких є сталева стрічка товщиною 1,9—2,8 мм для карбюраторних двигунів і 3-6 мм для дизелів. Як антифрикційного матеріалу вкладишів використовують высокооловянистый алюмінієвий сплав для карбюраторних двигунів і тришарові з робочим шаром з свинцевої бронзи.

МаховикМаховик служить для зменшення нерівномірності обертання колінчатого валу, накопичення енергії під час робочого ходу поршня, необхідної для обертання вала протягом підготовчих тактів, і виведення деталей КШМ з ВМТ (верхньої мертвої точки) і НВТ (нижньої мертвої точки).
В багатоциліндрових двигунах маховик є, в основному, накопичувачем кінетичної енергії, необхідної для пуску двигуна і забезпечення плавного рушання автомобіля з місця.

Маховики відливають з чавуну у вигляді листка з масивним ободом і проводять його динамічне балансування в зборі з колінчастим валом.
На ободі маховика є посадочний поясочок для напрессовки зубчастого вінця для електричного пуску стартером. На циліндричній поверхні маховика знаходяться мітки або маркувальні штифти і написи, що визначають момент проходження поршнем ВМТ першого циліндра. На торцеву робочу поверхню спирається фрикційний диск зчеплення. Для кріплення його кожуха є різьбові отвори. Маховик центрируют по зовнішній поверхні фланця з допомогою виточки, а положення його щодо колінчастого вала фіксують установочним штифтом або несиметричним розташуванням отворів кріплення маховика.

Поршні. Форма і конструкція поршня, включаючи днище поршня і отвір під поршневий палець, в значній мірі визначаються формою камери згоряння.

Пристрій шатуна

Устройство шатуна

Шатун необхідний для з’єднання поршня з колінчастим валом і передачі зусилля від поршня до колінчастого валу

 

 

Пристрій КШМ автомобіля. Шатунно-поршневі групи різних двигунів:

1 – стопорне кільце; 2 – поршневий палець, 3 – маслосьемные кільця, 4 – компресійні кільця, 5 – камера згоряння, 6 – днище поршня, 7 — головка поршня: 8 – спідниця поршня; 9 – поршень: 10 – форсунка; 11 – шатун; 12 – вкладиш; 13 – шайба , 14 – довгий болт; 15 – короткий болт; 16 — кришка шатуна, 17 – втулка шатуна; 18 — номер на шатун; 19 — мітка на кришці шатуна; 20 – болт шатунний.

 

Поршень складається з головки поршня і направляючої частини — спідниці поршня. З внутрішньої сторони є припливи — бобишки з гладкими отворами під поршневий палець. Для фіксації пальця в отворах проточені канавки під стопорні кільця. В зоні виходу отворів на зовнішніх стінках юбки виконуються місцеві поглиблення, де стінки спідниці не стикаються зі стінками циліндрів. Таким чином виходять так звані холодильники. Для зниження температури нагріву направляючої поршня в карбюраторних двигунах головку поршня відокремлюють дві поперечні симетричні прорізи, які перешкоджають відведення теплоти від днища.

Нагрев, а отже, і теплове розширення поршня по висоті нерівномірні. Тому поршні виконують у вигляді конуса овального перерізу. Головка поршня має діаметр менше, ніж напрямна. У швидкохідних двигунів, особливо при застосуванні коротких шатунів, швидкість зміни бічної сили досить значна. Це призводить до удару поршня об циліндр. Щоб уникнути стукотів, при перекладці поршневі пальці зміщують на 1,4—1,6 мм у бік дії максимальної бічної сили, що призводить до більш плавною перекладки і зниження рівня шуму.

Головка поршня складається з днища і утворюють її стінок, в яких саме канавки під поршневі кільця. В нижній канавці знаходяться дренажні отвори для відведення оливи діаметром 2,5—3 мм Днище головки є однією із стінок камери згоряння і сприймає тиск газів, омивається відкритим полум’ям і гарячими газами. Для збільшення міцності днища і підвищення загальної жорсткості головки се стінки виконуються з масивними ребрами. Днища поршнів виготовляють плоскими, випуклими, увігнутими та фігурними. Форма вибирається з урахуванням типу двигуна, камери згоряння, процесу сумішоутворення і технології виготовлення поршнів.

Поршневі кільця – елементи ущільнення поршневої групи, що забезпечують герметичність робочої порожнини циліндра і відведення теплоти від головки поршня.

За призначенням кільця поділяються на:

Компресійні кільця — запобігають прориву газів у картер і відведення теплоти в стінки циліндра.

Маслос’емниє кільця – забезпечують рівномірний розподіл масла з поверхні циліндра і перешкоджають проникненню масла в камеру згоряння.

Кільця виготовляються з специальною легированною чавуну або сталі.Розріз кільця, званий замком, може бути прямим, косим або ступінчастим. За формою і конструкції поршневі кільця дизелів діляться на трапецієвидні, з конічною поверхнею, і підрізом, маслос’емниє, пружні з розширювачем; поршневі кільця карбюраторних двигунів — на бочкоподібні, з конічною поверхнею зі скосом, з підрізом; маслосьемные — з дренажними отворами і вузькою перемичкою, складові предсталяют собою два сталевих лиска (осьовий і радіальний розширювачі).

Як поміняти поршневі кільця

двигуна автомобіля

как поменять поршневые кольца

Заміна поршневих кілець

своїми руками

Маслосъемные кольца

Складене маслосъемное поршневе кільце (а) і його установка в голівці поршня двигуна , 1 – дискообразное кільце; 2 — осьовий розширювач; 3 — радіальний розширювач; 4— замок кільця; 5 — компресійні кільця; 6 — поршень; 7 – отвір в канавці маслосъемного кільця.

Для підвищення зносостійкості першого компресійного кільця, який працює і в умовах високих температур і граничного тертя, його поверхню покривають пористим хромом.
Встановлюючи на поршень, поршневі кільця, необхідно стежити за тим, щоб замки сусідніх кілець були зміщені один відносно іншого на деякий кут (90 -180 градусів).

Поршневий палець забезпечує шарнірне з’єднання шатуна з поршнем. Поршневі пальці виготовляють з маловуглецевих сталей. Робочу поверхню ретельно обробляють і шліфують. Для зменшення маси палець виконують пустотілою.

Встановлення поршневого пальця

Установка поршневого пальца

Шатун шарнірно з’єднує поршень з кривошипів колінчастого вала. Він сприймає від поршня і передає колінчастого валу зусилля тиску газів при робочому ході, забезпечує переміщення поршнів при здійсненні допоміжних тактів. Шатун працює в умовах значних навантажень діючих на його поздовжньої осі.

Шатун складається з верхньої головки, в якій є гладке отвір під підшипник поршневого пальця; стержень двотаврового перерізу і нижньої головки з роз’ємним отвором для кріплення з шатунної шийкою колінчастого вата. Кришка нижньої головки кріпиться за допомогою шатунних болтів. Шатун виготовляють методом гарячого штампування з высокочественной сталі. Для більш докладного вивчення створено розділ “Пристрій шатуна“.

Пристрій шатуна

Устройство шатуна

Такты работы двигателяДля змащування підшипника поршневого пальця (бронзова втулка) у верхній головці шатуна є отвір або прорізи. У двигунах марки «ЯМЗ» підшипник змащується під тиском, для чого в стержні шатуна є масляний канал. Площина роз’єму нижньої головки шатуна може розташовуватися під різними кутами до поздовжньої осі шатуна. Найбільше поширення отримали шатуни з роз’ємом перпендикулярним до осі стержня, У двигунах марки «ЯМЗ» мають більший діаметр, ніж діаметр циліндра, розмір нижньої головки шатуна, виконаний косою роз’єм нижньої головки, так як при прямому роз’ємі монтаж шатуна через циліндр при складанні двигуна стає неможливим. Для підведення масла до стінок циліндра на нижній головці шатуна є отвір.
З метою зменшення тертя і зношування в нижні головки шатунів встановлюють підшипники ковзання, що складаються з двох взаємозамінних вкладишів (верхнього і нижнього).

Вкладиші виготовляються з профільованої сталевої стрічки товщиною 1,3—1,6 мм для карбюраторних двигунів і 2-3,6 мм для дизелів. На стрічку наносять антифрикційний сплав товщиною 0,25–0,4 мм — высокооловянистый алюмінієвий сплав (для карбюраторних двигунів). На дизелях марки «КамАЗ» застосовують тришарові вкладиші, залиті свинцювата бронзою. Шатунні вкладиші встановлюються в нижню голівку шатуна з натягом 0,03—0,04 мм Від осьового змішування і провертывания вкладиші утримуються в своїх гніздах вусиками, входять у пази, які при складанні шатуна і кришки повинні розташовуватися на одній стороні шатуна.

Пристрій двигуна автомобіля не складно для навчання, головне вивчати матеріал послідовно та систематизовано.

Устройство КШМ

ЗМІСТ:

1. Пристрій КШМ двигуна

1.1 Рухомі деталі КШМ

1.2 Нерухомі деталі КШМ

2. Несправності КШМ двигуна

2.1 Звуки несправностей двигуна (стукоти двигуна)

2.2 Ознаки і причини несправностей двигуна автомобіля

3. Капітальний ремонт двигуна автомобіля

 

2