Пристрій сучасного двигуна

Механізм газорозподілу ГРМ служить для своєчасного відкриття і закриття впускних і випускних клапанів двигуна, забезпечуючи якісне наповнення циліндрів двигуна свіжим зарядом, їх очищення від відпрацьованих газів і герметизацію циліндрів при стисненні і робочому ході поршня.

Клапанний механізм

Пристрій клапанного механізму

Различают клапанні і золотникові механізми газорозподілу. У чотиритактних двигунах газообмін здійснюється за допомогою клапанів. У двотактному двигуні газообмін відбувається під дією поршня, відкриває і закриває впускні і перепускні канали, або за допомогою змішаної системи газорозподілу.

Клапанні механізми газорозподілу (ГРМ) розділяють:

• за місцем установки клапанів — верхнє розташування клапанів в головці блоку циліндрів та нижнє — в блоці циліндрів;
• за місцем установки распределителыюго валу верхнє і нижнє;
• за видом привода розподільного вала — зубчастий (шестерний), ланцюгової і ремінний.

Механізм газорозподілу включає в себе повний привід, розподільний вал, штовхачі, штанги, коромисла і клапанний механізм.

Клапанний механізм складається з клапанів, напрямних втулок, сідел, клапанів, поворотних пружин з нижньої і верхньої опорними тарілками, сухарів, механізмів повороту клапана.

Розподільний вал призначений для своєчасного відкриття клапанів. Також він здійснює привід (в карбюраторних двигунах) паливного насоса масляного насоса, переривника струму низької напруги і датчика обмежувача максимальної частоти обертання колінчастого вала.

Розподільний вал має: корінні (опорні) шийки; кулачки, розташування яких на валу обумовлено кількістю клапанів на циліндр і послідовністю їх відкриття в залежності від порядку роботи двигуна, схеми привода, фази газорозподілу; зубчасте колесо приводу переривника-розподільника і масляного насоса; ексцентрик приводу паливного насоса. На передньому кінці вала є шийка зі шпонковим пазом під зубчасте колесо і різьбленням для її кріплення.
Для сприйняття осьових зусиль від косозубих зубчастих коліс при нижньому розташуванні розподільного валу використовуються сталеві наполегливі фланці. З одного боку під фланець впирається маточина зубчастого колеса приводу, а з іншого — торець передньої опорної шийки розподільного вала. Необхідний осьовий зазор при цьому забезпечується розпірним кільцем, встановленим між маточиною зубчастого колеса і шийкою вала. Ширина кільця на 0,1-0,2 мм більше товщини фланця.

Механизм ГРМ

Притирання клапанів

приспособление для притирки клапанов

Притирання клапанів забезпечують

кращу герметичність.

Як проводиться притирання клапанів

Штовхачі передають зусилля від кулачків розподільного вала до штанг або безпосередньо до клапанів і сприймають виникають при цьому бічні зусилля. Штовхачі виготовляються у вигляді круглих стрижнів або стаканів, здійснюють осьове зворотно-поступальний рух, а також у вигляді важелів, що здійснюють качательние руху навколо своєї осі.
Штовхачі виготовляються із сталі з низьким і середнім вмістом вуглецю і з чавуну.
Циліндричні штовхачі виконуються порожнистими з плоскою або сферичною поверхнею днища радіусом 700-1000 мм, а кулачок розподільного вала — конічним з кутом при вершині конуса 6-12 градусів. При цьому кулачок зміщується щодо осі штовхача в сторону основи конуса на 2-3 мм, що забезпечує провертання штовхача навколо його осі, з метою запобігання нерівномірного зносу його бічної напрямної поверхні при роботі.
У двигунах марки “ЯМЗ” застосовують підвісні важільні штовхачі, вільно встановлені на розрізної осі. На одному кінці важеля виконано гладке отвір підлогу вісь хитання на іншому, в вилці на голчастих підшипниках, встановлений ролик, зверху вилки запресовано сталевий п’ята зі сферичною поверхнею, на яку спирається штанга.

Що таке тепловий зазор?

Что такое тепловой зазор

В процесі роботи двигуна клапани і

деталі привода клапана нагріваються,і..

Штанга передає зусилля від штовхача до коромыслу і повинна володіти певною поздовжньої жорсткістю. Штанги виготовляються трубчастими або суцільними із сталі або дюралюмінію. На штанги з дюралюмінієвих прутків напрессовывают сталеві термооброблені наконечники. При використанні сталевих трубок наконечники запресовують в трубках або отримують шляхом висадки і завальцювання торців у трубки.
Коромисло являє собою разноплечій важіль таврового або двотаврового перерізу, що підвищує його жорсткість. Воно передає зусилля від штанги до клапана. Коромисла відливають з чавуну або сталі метолом точного лиття.
У короткому плечі коромисла є різьбовий отвір під регулювальний гвинт і канал для полвода олії до сферичної поверхні штанги і гвинта. На іншому плечі коромисла є сферична поверхня (бойок коромисла), яка спирається на стержень клапана. У середній частині виконано гладке отвір під вісь качання коромисла. Від осьового змішування коромисло утримується наполегливою шайбою і стопорним пружинним кільцем.

Несправності ГРМ двигуна

Неисправности ГРМ Догляд за механізмом

газорозподілу двигуна

2