Пристрій сучасного двигуна

Блок картер є остовом двигуна, в якому розміщуються і працюють рухливі деталі, до нього кріпляться практично всі навісні агрегати і прилади, що забезпечують роботу двигуна.

Корінні підшипники. Для корінних підшипників застосовуються підшипники ковзання, виконані у вигляді вкладишів, основою яких є сталева стрічка товщиною 1,9—2,8 мм для карбюраторних двигунів і 3-6 мм для дизелів. Як антифрикційного матеріалу вкладишів використовують высокооловянистый алюмінієвий сплав для карбюраторних двигунів і тришарові з робочим шаром з свинцевої бронзи.

Маховик служить для зменшення нерівномірності обертання колінчатого валу, накопичення енергії під час робочого ходу поршня, необхідної для обертання валу і протягом підготовчих тактів, і виведення деталей КШМ з ВМТ і НМТ.

В багатоциліндрових двигунах маховик є, в основному, накопичувачем кінетичної енергії, необхідної для пуску двигуна і забезпечення плавного рушання автомобіля з місця.
Маховики відливають з чавуну у вигляді ліски з масивним ободом і проводять його динамічне балансування в зборі з колінчастим валом.
На ободі маховика є посадочний поясочок для напрессовки зубчастого вінця для електричного пуску стартером. На циліндричній поверхні маховика знаходяться мітки або маркувальні штифти і написи, що визначають момент проходження поршнем ВМТ першого циліндра. На торцеву робочу поверхню спирається фрикційний диск зчеплення. Для кріплення його кожуха є різьбові отвори. Маховик центрируют по зовнішній поверхні фланця з допомогою виточки, а положення його щодо колінчастого вала фіксують установочним штифтом або несиметричним розташуванням отворів кріплення маховика.

Рухомі деталі КШМ

Пристрій КШМ

Рухомі деталі КШМ

Неподвижные детали КШМ

Деталі кривошипно-шатунного механізму: а — V – образного карбюраторного двигуна; 6 — V-образного дизельного двигуна; в — з’єднання головки блоку циліндрів, гільзи і блоку циліндрів двигуна КаМА3-740; 1 – кришка блоку розподільних зубчастих коліс; 2 — прокладка головки блоку циліндрів; 3 — камера згорання; 4 — головка блока циліндрів, 5 — гільза циліндра; 6 і 19 — ущільнювальні кільця; 7 — блок циліндрів; 8 — гумова прокладка; 9 – головка блоку циліндрів; 10 -прокладка кришки; 11 – кришка головки блоки циліндрів; 12 і 13 — болти кріплення кришки головки блоку циліндрів; 14 — патрубок випускного колектора; 15 — болт-стяжка; 16 — кришка корінного підшипника: 17 — болт кріплення кришки корінного підшипника; 17 – стопорне кільце: 20 — сталева прокладка головки блоку циліндрів.

Блок-картер відливають з легованого чавуну або алюмінієвих сплавів.
Блок-картер розділений на дні частини горизонтальною перегородкою. У нижній частині вертикальних перегородках є роз’ємні отвори кріплення колінчастого вала, у верхній гільзи циліндрів. Блок-картер може бути відлитий разом з циліндрами («сухі» гільзи), або вставні змінні гільзи, які безпосередньо омиваються охолодною рідиною, так звані «мокрі» гільзи. Також в блок-картері виконані гладкі отвори підлогу корінні опори розподільного валу, під штовхачі ГРМ, є гладкі і різьбові отвори і припадочные поверхні кріплення деталей та приладів.

Розташування циліндрів двигуна

Описание работы двигателя

Приклади розташування циліндрів двигуна

Гільзи циліндрів. Гільзи циліндрів є напрямними для поршня і разом з головкою утворюють порожнину, в якій здійснюється робочий ЦИКЛ, Виготовляють гільзи литтям із спеціального чавуну. На зовнішній поверхні є одна або дві посадочні поверхні кріплення гільзи в блоці циліндрів. Внутрішню поверхню циліндра піддають гартуванню з нагріванням ТВЧ і ретельно обробляють, отримуючи «дзеркальну» поверхню.


Верхня частина циліндра найбільш навантажена, так як тут відбувається згорання робочої суміші, що супроводжується різким підвищенням тиску і температури. Крім того, в цій зоні відбувається перекладання поршня, супроводжувана ударними навантаженнями на стінки циліндра. Для підвищення зносостійкості верхньо циліндрів карбюраторних двигунах (ЗМЗ-53 і ЗИЛ-508.10) застосовують галагаза із спеціального зносостійкого чавуну» запресовані у верхній частині циліндра. Товщина вставки 2-4 мм висота 40-50 мм. використовуваний матеріал — аустенитный чавун.

Гільзи циліндрів КАМАЗ

Гильза цилиндра КАМАЗ

На Камазі встановлені знімні

гільзи циліндрів

«Мокрі» гільзи можуть бути встановлені в блок-картер з центруванням по одному або двом поясам. Перший спосіб застосовується для постановки гільзи в алюмінієві, юрою — чавунні блоки.
Для ущільнення нижнього центруючого паска «мокрих» гільз застосовують гумові кільця гільзи з центруванням по одному нижнього поясу ущільнюються однієї мідної прокладкою під горні нон площиною буртика.

Головка блоку циліндрів закриває циліндри і утворює верхню частину робочої порожнини двигуна, в ній частково або повністю розміщуються камери згоряння. Головки блоку циліндрів відливають з сірого легованого чавуну або алюминисвого сплаву. Найчастіше вони є загальними для всіх циліндрів, що утворюють ряд.
В головках блока циліндрів розмітаються гнізда і направляючі втулки клапанів, впускні і випускні канали. Їх внутрішні порожнини утворюють сорочку для охолоджуючої рідини. У верхній частині є опорні площадки для кріплення деталей клапанного механізму, В конструкціях з верхнім розташуванням розподільного вала передбачені відповідних опори. Для ущільнення стику головки блоку циліндрів і блоку циліндрів застосовую) сталеасбестовую ущільнюючу
прокладку, що запобігає прорив газів назовні і виключає проникнення охолоджуючої рідини і масла в циліндри. У двигунах слухняного охолодження головки блоку циліндрів роблять ребренными. Причому ребра розташовують по руху потоку охолоджуючого повітря. Так, щоб забезпечувався більш ефективний тепловідвід.


Піддон картера закриває КШМ знизу і одночасно є резервуаром для масла. Піддони виготовляють штампуванням з листової сталі або відливають з алюмінієвих сплавів. Всередині піддонів можуть виконуватися лотки і перегородки, що перешкоджають переміщенню і збовтування масла при лвижении автомобіля по нерівних дорогах,
Привалочна поверхню, яка стикуються з блок-картером, має від-бортівка металу і посилюється для додання жорсткості стальною смугою, привареною по периметру. У нижній точці піддону приварюється бобишках з різьбовим отвором, що закривають пробкою з магнітом для уловлювання металевих продуктів зносу, що утворюються внаслідок зношування двигуна.

2