Пристрій сучасного двигуна

МЕХАНІЗМИ ГАЗОРОЗПОДІЛУ

Проявляються у зниженні потужності двигуна, нерівномірності його роботи, підвищеній витраті палива, стукіт клапанів.

Двигун не розвиває повної потужності при порушенні регулювання теплових зазорів в механізмі газорозподілу, нещільному приляганні клапанів до їх сідел.

Збільшення зазорів в приводі клапанів викликає збільшення ударних навантажень на пару сідло — клапан. Зменшення зазорів внаслідок порушення регулювань або відкладення нагару призводить до неповної посадку клапанів у сідло і порушення герметичності циліндрів, що проявляється у підвищеному стукіт клапанів.

При значній негерметичності циліндрів сильно знижується тиск в кінці такту стиснення і при такті розширення, що збільшує витрату палива, знижує потужність двигуна, ускладнює його пуск і приводить до нерівномірної роботи. Нерівномірність роботи двигуна також може статися із-за втрат пружності або поломки пружин механізму газорозподілу, заїдання клапанів у напрямних втулках, зносу шестерень розподільного валу, штовхачів, направляючих втулок і осей коромисел. У двигунах ЗИЛ-130 і ЗІЛ-645 можливо заїдання кульок і пружин механізму повороту клапанів.

В процесі експлуатації легкових автомобілів внаслідок зносу і витягування ременя, зносу шарнірних з’єднань ланок ланцюга і інших деталей привода розподільного вала відбувається подовження ременя або ланцюга, що викликає вібрацію, значний шум і зниження потужності двигуна.

Механізми газорозподілу

Технічне обслуговування

Щодня після прогріву двигуна необхідно на слух переконатися у відсутності стукотів при різній частоті обертання колінчастого валу.

При ТО-1 прослуховують роботу клапанного механізму і при необхідності регулюють зазори між клапанами і коромислами. При ТО-2 перевіряють і при необхідності підтягують кріплення кришки розподільчих шестерень.

На двигунах ВАЗ після перших 2000 км пробігу, а в подальшому через 30 000 км необхідно підтягувати гайки кріплення корпусів підшипників розподільного валу. На двигунах легкових автомобілів після 15000 км пробігу потрібно перевіряти стан і ступінь натягу ременя або ланцюга приводу розподільного валу і здійснювати їх натяг.

При наявності складок, тріщин, розшарування і разлохмачивания приводного ременя виникає небезпека розриву при роботі двигуна, тому він повинен бути замінений раніше встановленого терміну (60000 км пробігу). У разі замасливания ремінь ретельно протирають ганчіркою, змоченою бензином.

На автомобілі «Москвич-2140» для попередження передчасного зносу і зниження шуму ланцюгового привода розподільного вала необхідно перші дві підтяжки проводити через 5000 км пробігу, а наступні — через кожні 10 000 км пробігу.

Перевіряють і регулюють теплові зазори клапанів після кожних 30 000 км пробігу, а при необхідності і в більш короткі терміни.

Механізми газорозподілу

Способи виявлення та усунення несправностей

Технічний стан механізму газорозподілу оцінюють по наявності і характеру стукотів, герметичності клапанів, пружність клапанних пружин і зміни тиску у впускному і випускному трубопроводі.

Якщо на холостому ходу при малій частоті обертання колінчастого вала прослуховується стукіт у місцях розташування втулок клапанів, це вказує на збіднення горючої суміші і заїдання впускних клапанів. Часті стуки, що зливаються в загальний шум, характерні при великому зносі розподільних шестерень і можливої поломки їх зубів.

Збільшуючи частоту обертання колінчастого вала, прослуховують двигун в місцях розташування підшипників розподільного валу. Рівний стукіт середнього тону, за характером схожий зі стуком шатунних підшипників колінчастого вала, свідчить про посилений знос підшипників і шийок розподільного вала.

Різкий стук на всіх режимах роботи двигуна в зоні кришок коромисел при одночасному падінні потужності двигуна та його роботі з перебоями вказує на збільшення зазорів між бойками коромисел і торцями стрижнів клапанів.

Герметичність клапанів визначають одночасно з вимірами герметичності циліндрів компрессометрами, прилад К-69М, газовим витратоміром. Негерметичність клапанів може бути однією з причин зниження компресії.

Для перевірки пружність клапанних пружин без розбирання клапанного механізму служить прилад КИ-723 (рис. 21). Знявши кришки клапанного механізму, встановлюють ніжки 5 приладу

Рис. 21. Вимірювання пружність клапанних пружин приладом КИ-723: 1 — рукоятка, 2 — шток, 3 — кільце, 4 — корпус, 5 — ніжки приладу.

На тарілку пружини, переміщують кільце 3 в крайнє верхнє положення і натискають на рукоятку 1 з таким зусиллям, щоб пружина осіла на 0,5—1 мм Знявши прилад, визначають за його показаннями зусилля стиснення і повторюють вимірювання. Якщо зусилля менше граничного, необхідно замінити пружину або підкласти під неї прокладку.

Зміна тиску у впускному і випускному трубопроводах фіксують встановлюються в трубопроводах датчиками. Зазор між бойком коромисла і торцем стрижня клапана (впускного і випускного) холодних двигунів ЗМЗ-53-11 і ЗІЛ-130 повинен становити 0,25—0,30 мм, а двигуна ЗІЛ-645- 0,40— 0,45 мм. Для регулювання зазорів знімають кришки головок циліндрів і перевіряють кріплення головок циліндрів до блоку циліндрів і стояків коромисел до головок циліндрів. При необхідності гайки (у двигуна ЗМЗ-53-11) або болти (у двигунів ЗІЛ-130 і ЗІЛ-645) підтягують. У двигуна ЗІЛ-645 знімають кришку люка і нижній частині картера маховика і встановлюють фіксатор маховика, розташований на картері маховика, в нижнє положення. Поршень першого циліндра встановлюють у ВМТ кінця такту стиснення.

Такт стиснення визначають, провертаючи колінчастий вал рукояткою до тих пір, поки пробка з дрантя або паперу, що встановлена в отвір головки циліндрів на місце вивернутою свічки запалювання або форсунки, не буде виштовхнута. Щоб поршень першого циліндра зайняв становище в. м. т., колінчастий вал повільно провертають: у двигуна ЗМЗ-53-11 —до суміщення мітки на шківі колінчастого вала з виступом покажчика, у двигуна ЗІЛ-130—до суміщення отвори на шківі колінчастого вала з міткою в. м. т. на шкалі покажчика, у двигуна ЗІЛ-645 — до суміщення рисок на муфті ТНВД.

В цьому положенні на двигуні ЗІЛ-645 перевіряють і регулюють зазори впускних клапанів 1, 5, 7, 8-го циліндрів і випускних клапанів 2, 4, 5, 6-го циліндрів. В інших клапанів зазор регулюють після повороту колінчастого вала на 360° (повний оборот). На двигунах ЗМЗ-53-11 і ЗІЛ-130 у зазори клапанів регулюють в послідовності, відповідної порядку роботи циліндрів (1-5-4-2-6-3-7-8), провертаючи колінчастий вал при переході від циліндра до циліндра на 90°.

Зазори в клапанному механізмі перевіряють щупом. Щуп, товщина якого дорівнює мінімального зазору, повинен проходити вільно, а щуп, рівний по товщині максимального зазору, — з зусиллям. В іншому випадку зазор необхідно регулювати. Послабивши контргайку регулювального гвинта і утримуючи її ключем, вставляють в зазор щуп необхідної товщини і обертають гвинт до отримання необхідного зазору. Утримуючи гвинт викруткою, затягують контргайку і знову перевіряють зазор.

На двигуні ВАЗ-2105 тепловий зазор клапанів регулюють в такій послідовності:

Від’єднують від карбюратора троса управління повітряною заслінкою і знімають очисник повітря, попередньо послабивши хомути і знявши шланги вентиляції картера і подачі теплого повітря.

Від’єднують трос приводу дороссельной заслінки карбюратора від важеля, розташованого на кришці головки циліндрів.

Вивертають свічки запалювання.

Знімають кришку головки циліндрів, відвернувши її кріплення.

Повертаючи колінчастий вал спеціальним ключем за шестигранник храповика, встановлюють поршень 4-го циліндра в положення в. м. т. в кінці такту стиснення, поєднавши мітку Р на зубчастому шківі розподільного вала з міткою 1 на виступі корпусу підшипників.

У цьому положенні перевіряють і, якщо необхідно, регулюють зазори у впускного клапана 3-го (6-й кулачок) і випускного 4-го (8-й кулачок) циліндрів. Далі послідовно регулюють зазори клапанів у впускного 4-го та випускного 2-го циліндрів, впускного 1-го та випускного 3-го циліндрів, провертаючи після регулювання кожної пари клапанів колінчастий вал на 180°. При цьому слід мати на увазі, що першим (рахуючи від радіатора) є випускний клапан, потім слідують два впускних, два випускних, два впускних і випускний клапан у всіх досліджуваних двигунів.

Для регулювання зазору послаблюють контргайку регулювального болта і поворотом останнього встановлюють з допомогою щупа зазор між важелем і потилицею кулачка, затягують контргайку і встановлюють на місце зняті раніше прилади.

На двигунах ВАЗ-2108 і ВАЗ-2109 регулювати теплові зазори рекомендується на станції технічного обслуговування.

На двигуні автомобіля «Москвич-2140» регулювання виконують у такій послідовності:

Від’єднати шланг вентиляції картера від кришки головки циліндрів, відвернути гайки шпильок і зняти кришку.

Провертаючи рукояткою колінчастий вал встановити в положення в. м. т. в кінці такту стиснення поршень 1-го циліндра, спостерігаючи за рухом коромисел привода клапанів цього циліндра. Після закриття впускного клапана (лівий по ходу автомобіля) поєднати другу (по напрямку обертання) мітки на шківі колінчастого вала з вістрям інсталяційного штифта на кришці розподільних шестерень.

Перевірити величину зазору в обох клапанів між торцями наконечника регулювального гвинта і стрижнем клапана, встановлюючи в зазор плоский щуп, який повинен проходити з деяким зусиллям (затримкою). Якщо щуп проходить вільно або зовсім не проходить, регулювати його.

Для регулювання зазору надіти на торець регулювального гвинта спеціальний торцевий ключ з комплекту інструменту водія, ключем послабити контргайку гвинта і, повертаючи останній, встановити за щупа нормальний зазор. Потім, утримуючи торцевим ключем регулювальний гвинт, затягнути контргайку.

Аналогічно відрегулювати зазори послідовно в третьому, четвертому і другому циліндрах, провертаючи кожен раз колінчастий вал на 180°.

Поставити на місце кришку і приєднати шланг вентиляції картера.

При нещільному приляганні клапанів до сідел механізм газорозподілу розбирають. Клапани і сідла ретельно очищають від нагару, промивають і контролюють. Якщо тарілка і стрижень клапана не покороблені, немає прогару на фасках клапана і сідла, то при наявності дрібних раковин на фасках при незначному їх зносі герметичність клапана можна відновити притиранням.

2