Ресурфейсери: як роблять льодові катки

Хокеїсти і фігуристи, професіонали і любителі — всі вони потребують машині для прибирання і заливки льоду. У самому зимовому номері журналу пропонуємо огляд вітчизняних ресурфейсерів, спецтехніки, яка робить будь-яке льодове покриття якісним.

Нагадаю вам про одну зимову дату, відзначити яку повинен кожен «ковзаняр». 16 січня відзначається як професійне свято льодоварів. Людей, які з льодом на “ти”. Дата обрана на знак поваги інженерному таланту френка замбоні, творця льодового комбайна, ресурфейсера. Він першим в 1949 році здогадався поставити холодильне обладнання на компактне повнопривідне шасі, щоб використовувати вийшов агрегат для догляду за льодовою поверхнею.

принцип розвантаження зрізаного льоду у всіх ресурфейсерів практично однаковий.

Працюють всі нинішні ресурфейсери за принципом, закладеним старовиною френком: спочатку машина ножем зрізає поверхневий шар льоду, зазвичай від 3 до 5 мм. Деякі імпортні моделі ріжуть до 8 мм. Залишки крижаної стружки і снігу збираються в спеціальний бак, під яким знаходяться дві ємності з водою: з одного бака комбайн миє лід після зрізання верхньої маси, а з іншого гаряча вода подається для заливки нового шару. Надлишки води прибираються спеціальним рушником, яке розміщено в задній частині машини. Для вуличних ковзанок в цьому вузлі використовують спеціальну широку гумову стрічку. В результаті новий шар льоду швидко з’єднується зі старим, формуючи єдину поверхню. При всій уявній простоті процесу заливки льоду важливо стежити за технологією. Високотемпературний, так званий теплий лід, може виявитися м’яким, а сильно переморожений стане надмірно жорстким. Це справедливо як для відкритих ковзанок, так і для закритих майданчиків зі штучним льодом.

zamboni-526. Одна з популярних моделей ресурфейсерів, на яку орієнтуються наші конструктори.

льодове ” побоїще»

Не варто думати, що такі апарати — прерогатива виключно іноземних фірм. У низці всесвітньо відомих виробників-zamboni, olympia, wm або icebear — радянсько-російські моделі теж були і є. Як виглядає продукт імпортозаміщення? машини для догляду за льодовими катками, вони раніше вважалися в нашій країні виключно сезонною розвагою, спочатку будувалися на базі повнопривідних вантажівок з горького. Першими своє плече підставили газ – 63 і газ-66, а пізніше газ-3308. Компонування було простим: попереду відвал для снігу, ззаду механізми для догляду за льодом. Найвідоміша модель-лу-5-66 виробництва свердловського заводу комунального машинобудування.

Нинішнім продовжувачем справи спецмашин для відкритих ковзанок став пензенський завод»автомедтехніка”. Він пропонує дві моделі льодових комбайнів, лк – 01 і лк-02. Максимальна ширина зрізуваного шару у лк – 01 становить 2,4 метра. Крім пристрою для зрізання льоду в ньому є бак для води об’ємом 4 м3 і інше обладнання. В якості опції можна встановити в бак тен для підігріву води. Надбудова базується на шасі «садко next». Лк-02 більш компактна модель, вона розміщена на базі уаз-3303. Машина відрізняється від своєї великої сестри наявністю гідрооб’ємного рульового управління з додатковими режимами маневрування, такими як підрулювання і крабовий хід. Ширина зрізуваного шару – 2 м, обсяг бака для води — 850 л.каша з льоду і снігу збирається в бункер об’ємом 3 м3. Обидві версії пензенських комбайнів будують на повнопривідному вітчизняному шасі. Приводи навісного обладнання гідравлічні, що дозволяє використовувати таку техніку круглий рік, а не тільки взимку.

лк-01, пензенський завод «автомедтехніка». Льодовий комбайн на шасі “газон next”.

Зауважу, що шасі уаз-3303 не вперше потрапляє в поле зору надбудовників такої спецтехніки. Багатьом добре відома льодозбиральна машина мкм-1904-02 «умка» виробництва липецького заводу малих комунальних машин. Якщо раніше на підприємстві використовували уазовське шасі цілком, включаючи автентичну кабіну «пуголовка», то в 2019 році на виставці «імпортозаміщення» показали версію мкм-1904‑03. Машина з колісною формулою 4х4» умка ” наступного покоління оснащена кабіною від китайського nissan cabstar. Силовий агрегат на вибір: або бензиновий змз-409, або дизельний hyundai d4bh. Правда, в цьому випадку доведеться ставити корейську 5‑ступінчасту «механіку» k-305 з роздаткою r-100, а це помітно здорожує машину. Розвантаження бункера у неї, до речі, задня.

мкм-1904-03 «умка» з гідрооб’ємним рульовим управлінням.

Втім, не всі пропонують настільки мудровану систему з гідрооб’ємним рульовим управлінням на обидві осі. Приклад-багатофункціональна машина для обслуговування відкритих і закритих ковзанок «компак-2020» виробництва компанії «камський берег — станкострой». Ресурфейсер з іжевська теж зроблений на базі уаз-3303, але є відмінності.

Якщо у вищезгаданого пензенського лк – 02 присутній гідрооб’ємне рульове управління, завдяки чому радіус розвороту становить 3 м, то у іжевської такого немає, вона менш маневрена, з радіусом розвороту 5 м.зате бак для води об’ємом 750 л у «компак-2020» виконаний з пластика. Ширина зрізуваного шару – 1956 мм, обсяг бака для складання льоду — 2,8 м3. Він, до слова, розвантажується як сільгоспсамоскид, убік. Всі інші вузли і агрегати для «боротьби» з льодом теж вітчизняного виробництва.

Дещо осібно стоять моделі, які виконують все ті ж самі операції, але мають більш компактні розміри і працюють тільки в зв’язці з тягачем. Як приклад-ледозаливочная машина belarus мл-428. За її назвою зрозуміло, що навісний агрегат йде в зчепленні з трактором belarus 920.3. Ширина зрізуваного шару – 2,2 м, обсяг бака для води становить 400 л.треба зауважити, що аналогічне рішення першим запропонувала американо-канадська zamboni. Її модель zamboni 200 по ширині захоплення обробки льоду майже аналогічна мінській, 1955 мм, а обсяг бака для води трохи більше, 424 л.

ледозаливочная машина belarus мл-428 працює в зв’язці з трактором belarus 920.3. zamboni – 200-ще один варіант для творчого переосмислення.

Дещо пізніше ресурфейсери стали проектувати на своєму власному шасі, проте канонічну форму такої машини розробив все той же френк замбоні в 60‑х роках минулого століття. Двигун, гідростатичний насос і мотор аксіально-поршневого типу, повне гідродинамічне гальмування і бак для збору зрізаного льоду попереду, головні робочі інструменти комбайна з розподільною рампою знаходяться за задньою віссю. Навіть оператор машини у всіх виробників сидить над заднім лівим колесом. Єдине нововведення в тому, що за цей час додалися нові типи двигунів. Крім традиційного бензинового є льодові комбайни з газовими і електромоторами, що побічно говорить про застосування таких комбайнів переважно на закритих майданчиках.

хід коником

У вересні 2019 року нижегородський завод «форвард» разом з стк «аріанда» показали свій перший льодовий комбайн з кузовом з композитних матеріалів, «форвард-макс». Ресурфейсер оснащений мотором змз – 409 в зв’язці з повнопривідною гідромеханічною трансмісією. Робота її приводів здійснюється за допомогою розподільника, який є власною розробкою компанії. Бункер для льодової крихти – 2,85 м3, обсяг бака для заливки нового льоду — 900 л. Це показники рівня таких популярних зарубіжних комбайнів, як zamboni 525 або olympia millenium h. Виробник, прекрасно розуміючи, що такі моделі в країні досить широко представлені, передбачив використання на своїй машині ножів, що підходять від комбайнів однокласників-іноземців.

«форвард-макс”: бункер для льодової крихти – 2,85 м3, обсяг бака для заливки нового льоду — 900 л.

Трохи пізніше, в 2020 році, на іншому кінці країни барнаульська компанія «арена» продемонструвала свій варіант ресурфейсера — ice-d. Модель збирають на базі заводу «сибенергомаш». За основу теж взята “замбоніївська” класика з поправкою на вітчизняну агрегатну базу. Двигун на алтайському льодовому комбайні битопливний, від “газелі”. Мости і роздавальна коробка — уазовські. Найголовніші параметри практично на рівні іменитих аналогів: ширина зрізуваного шару — 2,1 м, бак для води — 800 л, обсяг бункера для складання льоду — 2,8 м3.

Якщо «форвард», про який я згадував, ще тільки подумує про електричну версію свого ресурфейсера, то їх колеги з білорусії в 2020 році продемонстрували на майданчику палацу спорту в мінську льодовий комбайн на електротязі belarus кл-418. Батарея ємністю 60 квт * год забезпечує електромотор потужністю 15,6 к. С. Енергією для 10 повних циклів прибирання льоду. Зовні машина виглядає досить сучасно, хочаТракторні коріння відчуваються-сидіння оператора підресорене (втім, дивуватися нічому, так як ще в 2009 році завод показав ресурфейсер belarus кл-408).

льодовий комбайн на електротязі з мінська belarus кл-418.

Ширина зрізуваного льоду у моделі з нульовим вуглецевим слідом — 2 м, обсяг бака для води — 700 л, бункер під «кашу» — 3 м3. Якщо порівнювати білоруський комбайн з аналогічними іноземними, то найближчим по ттх буде електричний zamboni 450: обсяг снігового бака у нього 3,1 м3, резервуар для води — 627 л. Недотягує belarus кл-418, мабуть, за головним критерієм — потужності. У» фірмача ” вона еквівалентна 29 к.с.

Виходить, що справа містера замбоні в нашій країні хоч і з запізненням, але розвивається, хоча вал новинок льодових комбайнів припав тільки на останні пару років. Однак 16 січня пропоную читачам підняти келих з парою-трійкою кубиків льоду. Який напій в ньому буде, це в залежності від вашого віку. Згадаємо добрим словом френка і привітаємо його нинішніх колег. А потім все на каток.