В українські пдр внесли нові штрафи: кого і за що покарають

За статистикою, кожен день на українських дорогах гине більше сотні людей, в основному страждають пішоходи, шість відсотків аварій відбувається на нерегульованих переходах. У більшості випадків суд визнає винним водія в таких дтп.

Однак нещодавно судді верховного суду встановили, що пішохід має перевагу перед автомобілями на нерегульованому переході тільки тоді, коли він ступив на зебру. Тобто при переході вулиці пішохід повинен переконатися, що водії його побачили, подивитися наліво і направо, переходити по дорозі квапливо, але не бігти і не відволікатися на гаджети.

У разі, якщо до переходу наближається автомобіль, людині забороняється виходити на дорогу, щоб не створювати аварійну ситуацію.

«дуже важливим в автотехнічних експертизах є саме правильне визначення моменту небезпеки для водія, тобто момент, коли водій повинен робити певні дії», – говорить автоюрист максим кучурук.

Судді нагадали водіям, що вони зобов’язані знижувати швидкість, під’їжджаючи до нерегульованого пішохідного переходу, а також пішоходам та іншим учасникам дорожнього руху про існуючі штрафи за перетин дороги в недозволеному місці.

Нагадаємо, що в грудні 2019 року в україні вперше покарали пішохода, який спричинив дтп у києві. Тоді пенсіонер проігнорував підземний перехід і перебігав дорогу, щоб не збити його водій авто звернув убік – від удару в іншу машину загинув чоловік.

Розслідування та рішення суду першої інстанції встановили, що дії пішохода спричинили дтп. Верховний касаційний суд зобов’язав пішохода відшкодувати витрати на розбите авто, а саме 100 тисяч гривень.