Від “ринку продавця” до “ринку покупця” – такий ще буде? опитування» за кермом “

У 2021 році, скориставшись ситуацією з дефіцитом автомобілів, багато автодилерів стали накручувати ціни, намагаючись в гонитві за прибутком «впарити» покупцям разом з машиною непотрібне їм додаткове обладнання. Не хочеш брати машину з допами? до побачення, за дверима салону — черга з тих, хто готовий купити її з будь-якими наворотами …

Враховуючи настільки злободенну тему, «за кермом» і “автостат” в грудні запустили для автолюбителів черговий онлайн-опитування. У ньому взяли участь понад 1300 осіб.

Опитування показало, що майже 40% покупців вдалося купити машину-з допобладнанням або без, не уточнювалося-але головне, що таку, як хотілося. Інші 60% респондентів зіткнулися з нав’язуванням непотрібних їм опцій і аксесуарів.

При цьому лише 15% вдалося відстояти свої права і повністю відмовитися від обтяження. А ось більш 45% респондентів не зуміли цього зробити і змушені були витратитися понад заплановані суми. При цьому 30% оплатили все, що було запропоновано, а 15,5% змогли ці витрати знизити.

Думки експертів

денис мавланов , експерт маркетплейсу ” банкавто “(цифрова платформа ргс банку з купівлі та продажу автомобілів):

— підвищений попит і триваючий дефіцит авто через проблеми з напівпровідниками і комплектуючими привів авторинок до стану ринку «продавця». У зв’язку з відсутністю на складах достатньої кількості машин контрактування по ряду брендів на нові авто ведеться на весну-літо майбутнього року. Ринок машин з пробігом також підтягнувся і різко збіднів на якісні варіанти. На тлі всієї цієї ситуації все ще зберігається попит, що перевищує пропозицію.

Дилери в таких умовах не хочуть в моменті втрачати прибуток і компенсують обмежену кількість машин їх вартістю, включаючи різне додаткове обладнання та послуги в ціну автомобіля в наявності. При цьому багато авторитейлери просто відмовляються продавати клієнтам машини без додаткових опцій, близько 95% машин реалізується сьогодні з допами (в порівнянні з 20-30% допандемійної реальності), які вже встановлені на машини, тобто відмовитися від них не вийде.

Для нормалізації ситуації на авторинку необхідно, по-перше, щоб поставки мікрочіпів були налагоджені, однак, навіть за найпозитивнішими прогнозами, цього не відбудеться до кінця 2022 року. По-друге, автовиробники повинні відшкодувати пандемійні втрати і перестати піднімати ціни так часто, а автодилери — отримати необхідну для нормального функціонування кількість машин. Однак це буде можливо тільки після вирішення ситуації з поставками електроніки. І ми знову повертаємося до того, що в найближчий рік ситуація на авторинку не покращиться, а ціни продовжать зростати. азат тімерханов , керівник прес-служби агентства” автостат»:

— у нинішньому році ми чітко спостерігаємо ринок «продавця», коли за рахунок дефіциту автомобілів дилери намагаються отримати максимальну вигоду з ситуації, що склалася. З точки зору бізнесу-це нормально, з моральної і людської — звичайно, ні. У будь-якому випадку вибір залишається за покупцем: не влаштовує-не купуйте! а якщо все — таки дуже потрібен автомобіль-шукайте на вторинці або зверніться до дилерів «китайців», у яких проблема нестачі машин не проявляється настільки гостро, як у інших брендів.

З часом (можливо, через рік-півтора) проблема дефіциту мікрочіпів, сподіваюся, буде усунена, потім ринок насититься, трафік в автосалони впаде, і ось тоді ситуація може розвернутися на 180 градусів. Коли настане ринок “покупця”, вже дилерам буде нелегко — адже потенційним клієнтам буде простіше випросити знижку, термін поставок машин значно скоротиться, та й вибір з наявності буде куди багатшим, ніж зараз.

Я купував новий автомобіль перед самою пандемією — у березні 2020-го. Тому отримав і знижку, і подарунок, а про нав’язування допів і мови не йшло. Знав би заздалегідь, що складеться така ситуація, випросив би ще якихось «булочок»! так що, якщо у вас є час почекати ринку «покупця» — наберіться терпіння і заодно підкопати грошей. А потім візьмете реванш у дилерів!