Як пофарбувати автомобіль

3-31-2021

Зараз в інтернеті існує безліч відеороликів і описів технології фарбування https://farbid.com.ua/, але вони не такі прості для початківця маляра. Як же підібратися до процесу фарбування машин і навчитися фарбувати машини самому? розберемося по порядку.

Складність фарбування автомобілів полягає в тому, що потрібно виконувати кілька умов одночасно і робити це динамічно, в русі. Це схоже на навчання водінню на автомобілі. Доводиться враховувати безліч факторів одночасно, при цьому, в процесі руху автомобіля не можна довго міркувати.

Наведу список основних умов, які потрібно враховувати, щоб пофарбувати машину.

Потрібно:

  • правильно розбавити фарбу.
  • правильно налаштувати фарбопульт.
  • правильно підготувати поверхню, що фарбується.
  • підготувати майстерню до фарбування, прибравши пил.
  • розпилювати на певній відстані від поверхні, дотримуючись цю відстань при русі фарбувального пістолета.
  • рухати пістолет з певною швидкістю.
  • робити правильні проходи фарбопультом, перекриваючи на 50% попередній прохід (див.статтю про технологію фарбування).
  • стежити, щоб шланг, що з’єднує компресор з фарбопультом, випадково не зачепив свіжопофарбовану поверхню.
  • просушувати кожен нанесений шар певний час перед нанесенням наступного.

Цей список, в общем-то, можна продовжувати. Все це відлякує і вселяє абстрактний страх перед фарбуванням машини. Знову ж таки, повертаючись до аналогії з навчанням водіння автомобіля, можна сказати, що, подолавши труднощі, для багатьох водіння автомобіля стає задоволенням. Теж саме можна сказати про фарбування машин. Коли подолані труднощі в навчанні і напрацьовані навички, то фарбування стає, певною мірою, задоволенням. Це саме той етап, коли зовні негарна машина стає «як нова».

Отже, потрібно враховувати безліч умов. Для цього потрібно вивчати теорію, але і одночасно відразу пробувати. Навчання фарбування автомобілів-це активний процес. Потрібно долати страх помилитися. Страх сковує, а при фарбуванні фарбопультом потрібно робити вільні, не затиснуті руху.

Як практикуватися новачкові?

Гарною практикою буде розпилення простої води. Вона не буде нормально триматися на поверхні, але, розпорошуючи воду, можна зрозуміти, як діють регулювання фарбувального пістолета. Перевага води в тому, що після неї не потрібно мити краскопульт.

Ще більш реалістичний спосіб практичного навчання фарбування машин – розпилення акрилового наповнює грунту. Цей спосіб підійде тим, хто працює підготовником, шпаклює і готує поверхню для грунтування і подальшого фарбування. Розпорошуючи грунт, потрібні такі ж навички, як і при фарбуванні. Перевага в тому, що навіть якщо грунт буде завдано з дефектами, їх можна буде прибрати, шліфуючи поверхню для підготовки до фарбування.

Можна, також, використовувати фарбу для практики, але це більш дорогий варіант. Практикуватися нанесення фарби краще на непотрібної кузовний панелі. Це, звичайно ж, найкращий варіант практики. Фарбу потрібно правильно розвести і фарбується поверхню підготувати за всіма правилами.

Потрібно пробувати розпорошувати на різних відстанях і при різній швидкості руху фарбопульта і відразу дивитися, що вийшло і запам’ятовувати результат. Коли черговий раз будете читати теорію фарбування фарбопультом, ви вже будете зі знанням справи розуміти, про що йде мова.

Після вивчення теорії та напрацювання навичок на непотрібних деталях, можна переходити на фарбування панелей автомобіля. Краще починати, по можливості, з горизонтальних поверхонь і акриловою фарбою без ефектів «металік» і «перламутр», які не потребують покриття лаком. Новачкові буде легше фарбувати горизонтальні поверхні, і акрилова фарба простих кольорів менш складна при нанесенні. При напрацюванні досвіду можна буде переходити до нанесення «металіків» і «перламутрів» з подальшим лакуванням. Це, звичайно ж, узагальнена послідовність навчання, що вимагає докладного вивчення технології нанесення кожного типу фарб.

Теорія фарбування машин

Розглянемо коротко деякі базові знання підготовки та фарбування машин.

Один із способів фарбування машин, який найчастіше застосовують в гаражних майстерень – це фарбування панелей кузова без зняття з автомобіля.

Поверхня перед фарбуванням повинна бути чистою і матовою. Матування-це підготовка поверхні за допомогою дрібноабразивного шліфувального паперу або sсotch brite‑а (спеціальний нетканий матеріал, зроблений з абразивних волокон).

Всі деталі і області, які не підлягають фарбуванню, повинні бути заклеєні маскувальною стрічкою і покривним матеріалом. Для більш дешевого варіанту можна застосувати газети. Маскувальна (малярська) стрічка повинна бути спеціальна для кузовного ремонту. Вона повинна бути здатна витримувати потік стисненого повітря і не відклеюватися.

Акрилові фарби, що не мають ефектів “металік» і “перламутр” фарбуються без подальшого покриття лаком. На сучасних машинах можуть бути, все ж, два варіанти нанесення таких фарб – з лаком і без лаку.

Фарби з ефектами «металік» і «перламутр» наносяться в два етапи. Першим етапом розпорошується декоративна фарба з ефектом «металік» або «перламутр». Другим етапом все “заливається” лаком. Лак служить захисним покриттям.

Щоб уникнути появи дефектів, потрібно кожен нанесений шар просушувати потрібну кількість часу, відповідно до інструкції продукту.

Як користуватися фарбувальним пістолетом?

Для докладного вивчення використання фарбувального пістолета, можете прочитати статтю “як правильно фарбувати фарбопультом автомобіль”.

Розглянемо основні моменти застосування фарбопульта.

Важливо тримати фарбопульт перпендикулярно до поверхні, що фарбується, без напруги, щоб при фарбуванні не робити різких, не плавних рухів.

Відстань до поверхні повинна бути завжди однаковою, приблизно 25 см. Можна використовувати долоню для визначення потрібної відстані (див. Фото).

Швидкість руху повинна бути, також, однаковою. Для початківця маляра це є однією з проблем, одночасно дотримуватися потрібну відстань і швидкість фарбування. Потрібно тренуватися, навіть з порожнім краскопультом, і виробити навик.

швидкість руху повинна бути, також, однаковою. Для початківця маляра це є однією з проблем, одночасно дотримуватися потрібну відстань і швидкість фарбування. Потрібно тренуватися, навіть з порожнім краскопультом, і виробити навик.

Потрібно пам’ятати, що після відпускання курка фарбопульта, його натискання потрібно здійснювати за межами деталі. Це необхідно дотримуватися, так як при натисканні на курок, до повного формування факела, відбувається різкий викид фарби. Цей викид може залишити слід на фарбується панелі. Над поверхнею повинен знаходитися фарбувальний пістолет з уже сформованим факелом і зі стабільним розпилюваним тиском.

Забарвлення кузовний панелі потрібно починати з країв і торців деталі. Це необхідно зробити, так як при фарбуванні, краю і торці можуть не повністю фарбуватися. При фарбуванні, потрібно концентруватися на тому, як лягає фарба і в залежності від цього розраховувати швидкість руху фарбопульта.

При фарбуванні великий кузовний панелі потрібно рухати не тільки рукою, але і всім тілом, паралельно фарбується поверхні.