Загальна будова трансмісії

Будова автоматичної коробки передач досить складно, але я спробую доступно описати деякі відомості про неї. Автоматична коробка передач включає в себе автоматичну триступеневу коробку передач і гідротрансформатор крутного моменту. У сучасних моделях автоматичних коробок передач встановлюється додатковий блок під назвою “Овердрайв”, який виступає в якості четвертої сходинки. Для зниження оборотів двигуна використовується гідротрансформатор з блокуванням. Блокування гідротрансформатора блокує двигун і вихідний вал автоматичної коробки передач.

Для перемикання передач на автоматичній коробці передач використовують важіль селектора. Важіль селектора встановлюється на нижній частині кузова автомобіля. Важіль селектора може перемикатися в 6 різних позицій:

1) «P» – позиція «Р» включається при стоянці автомобіля.

2) «R» – позиція включається для руху заднім ходом.

3) «H» – позиція, що позначає нейтральне положення (включає її при короткочасній зупинці).

4) «D»автоматичне перемикання 1й, 2й і 3й передач.

5) «2» – автоматичне перемикання 1й-2й передачі.

6) «1» – включення першої передачі.

7) «Овердрайв» – кнопка включення 4й передачі.

Для запуску двигуна автомобіля з автоматичною коробкою передач необхідно встановити важіль селектора в положення H або P.

Автоматичні коробки передач трохи відрізняються в залежності від передньопривідного і задньопривідного виконання.

Як правило, передньопривідні автоматичні коробки передач виконані об’єднано з головною передачею і диференціалом. І масляний картер для диференціала і коробки передач виконані в роздільному вигляді.

У відсік коробки передач заливається мінеральне трасмиссионное масло Dexron-2, а для диференціала використовується трансмісійне гипоидное масло САЕ80-або САЕ75-В. Якщо ви знайшли пробку для зливу масла тільки в картері піддону автоматичної коробки, значить у вас система з загальним картером масла для коробки автомата і диференціала.

У разі проведення обслуговування і ремонту автоматичної коробки передач обов’язково звертайте увагу на спеціальні оглядові вікна для перевірки рівня масла в коробці автомат і диференціалі.

При задньопривідному виконанні коробки автомат з’єднання з диференціалом відбувається з допомогою карданного механізму.

Коробка автомат задньопривідного виконання включає в себе дві планетарні передачі, багатодискові фрикционы, з допомогою яких здійснюється управління планетарними передачами, а також стрічковий гальмо. 4-х швидкісні коробки-автомат встановлюється додаткова планетарна передача і муфта з фрикционами.

Гідротрансформатор в коробці-автомат служить для зчеплення двигуна з коробкою. Зчеплення відбувається за рахунок створеного тиску масла, завдяки масляного насосу. З боку автоматичної коробки гідротрансформатор встановлюють у шліци шестерні масляного насоса, турбіни та головного валу коробки.

Існують нові коробки, які передбачають електронне управління, за рахунок встановлення електронних датчиків в систему, які з’єднуються з блоком управління переключення швидкостей в коробці автомат. Такі датчики забезпечують автоматичне включення швидкостей залежно від швидкості автомобіля. Електронний блок приймає сигнали від електронних датчиків керування, і керують клапанами, які встановлені в клапанному механізмі. А клапана виконують управління перемиканням швидкостей.

Як відбувається перемикання швидкостей?

Встановлена гідравлічна система управління здійснює контроль швидкості автомобіля і перетворює сигнали швидкості гідравлічні сигнали. В процесі роботи системи в залежності від одержуваних сигналів створюється гідравлічний тиск до муфтам та гальмам планетарного механізму, що забезпечує зміна передатного числа в залежності від режимів руху автомобіля. Перемикання швидкостей здійснює блок гідравлічного управління.

Тиск, який створюється масляним насосом, регулюється відцентровим регулятором залежно від швидкості руху автомобіля. Тиск відцентрового регулятора дає сигнал на відкриття дросельної заслінки в блок гідравлічного управління.

Щоб забезпечити співвідношення зусилля натискання педалі і тиску створюваного масляним насосом встановлюється дросельний регулятор, який регулює гідравлічний тиск у блоці управління.

Залежно від створюваного тиску регулюється переміщення золотників. Золотники призначені для керування гідравлічним тиском, що передається на муфти, що відповідають за перемикання передач в коробці автомат.

Автоматична коробка передач забезпечує плавне перемикання передач, як з нижчої передачі на вищу, так і з вищої на нижчу. Але і в автоматичній коробці передач є своє управління, яке забезпечується 2ма важільними механізмами: важіль перемикання передач та педаль акселератора.

Поради по експлуатації автоматичної коробки передач:

1) Не дозволяється переводити важіль в положення «R» під час руху автомобіля вперед (ця дія може призвести до поломки коробки передач).

2) Не дозволяється переводити важіль в положення «P» під час руху автомобіля (ця дія може призвести до поломки коробки передач).

3) Не натискайте гальма і газ одночасно (можливі пошкодження АКПП).

4) Для тимчасової зупинки автомобіля при працюючому двигуні перемикайте важіль в положення «P» або «H». Якщо важіль перебувати в якомусь з інших положень або «H» автомобіль може почати рухатися.

 

 

2