Загальна будова трансмісії

Електромагнітні зчеплення з автоматизованим управлінням

Електромагнітні зчеплення дозволяють автоматизувати управління зчепленням. На малюнку, в якості прикладу наведена схема електромагнітного зчеплення.

Електрична схема управління електромагнітного зчеплення.

Электромагнитное сцепление

Натискний диск 3 жорстко пов’язаний з сердечником електромагніта 5. Якір електромагніту 4 жорстко з’єднаний з кожухом 2 зчеплення. При порушенні обмотки сердечник 5 електромагніту притягається до якоря 4 і затискає ведений диск 1 зчеплення між маховиком і натискним диском. При розмиканні струму сердечник відтягується від якоря пластинчастими пружинами. Сила, з якою ведений диск затискається між маховиком і натискним диском, залежить від сили струму в обмотці електромагніта. У момент рушання автомобіля з місця на першій передачі або на задньому ходу перемикач 8 (б), встановлений на важелі перемикання коробки передач, вимикається.

Незалежне живлення обмотки збудження генератора 7 забезпечується від акумуляторної батареї. В процесі рушання автомобіля з місця число обертів двигуна, а отже, і генератора, поступово збільшується; відповідно зростає сила струму, що виробляється генератором і надходить в обмотки електромагніту зчеплення 14, а значить і сила, зажимающая ведений диск зчеплення. Автомобіль плавно рушає з місця.

Швидкість наростання струму, а, отже, і плавність зрушення з місця залежать від величини опорів R2 і Rз. Перше з них регулюється за налагодження механізму, а друге може включатися чи виключатися перемикачем 9 водієм в залежності від експлуатаційних умов рушання з місця. При перемиканні передач на ходу автомобіля перемикач 8 включається, і струм від акумуляторної батареї проходить не тільки через обмотку збудження генератора 7, але і через обмотку його якоря. При цьому струм, що надходить в обмотки електромагніту зчеплення 14, наростає інтенсивніше, і зчеплення включається більш різко.

У разі несправності генератора з допомогою перемикача 11 можна перейти на живлення електромагніту зчеплення 14 від акумуляторної батареї. При великих кутах відкриття дросельної заслінки контакти 12 замикаються, опір R1 вимикається і сила, стискаючий ведений диск, збільшується. Зчеплення вимикається при автоматичному розмиканні контактів 13 у відповідних положеннях важеля перемикання коробки передач.

Контакти 10 управляються від реле зворотного струму і забезпечують можливості зарядки акумуляторної батареї, коли напруга генератора досягає достатньої величини. Одночасно генератор переходить на режим самозбудження.

При включенні храпові муфти 6 (а) можна в разі розрядки акумуляторної батареї пускати двигун буксируванням автомобіля.

З спрацювання фрикційних накладок веденого диска зчеплення збільшується повітряний зазор між якорем і сердечником електромагніта, а отже, збільшуються і втрати в магнітопроводі. Для нормальної роботи зчеплення необхідно регулювати електричні опору у відповідності з зношуванням накладок.

Потужність, що споживається електромагнітним зчепленням струму становить 25-40 Вт. Струм навіть при відносно малих числах обертів йде від генератора і акумуляторна батарея не розряджається. Розрахунок електромагнітних зчеплень наводиться в спеціальній літературі.

Регулювання електромагнітного зчеплення

Регулювання зчеплення застосовується головним чином для того, щоб в експлуатації мати можливість підтримувати зазор у встановлених межах. Для цього зазвичай регулюють довжину тяг привода від педалі з перевіркою зазору щодо вільного ходу педалі.

У сцеплениях з центральною пружиною часто передбачають, крім того, регулювання сили натискання пружини за розміром А з встановленням цього розміру регулювальними прокладками 5.

При складанні зчеплення регулюють одночасність натискання на усі важелі при зіткненні з муфтою.

2