Загальна будова трансмісії

 

Автоматизація управління зчепленням повинна здійснюватися з дотриманням таких умов:

1. При рушанні з місця зчеплення повинно включатися більш плавно, ніж при перемиканні передач. Відкриття дросельної заслінки під час включення зчеплення повинно відбуватися так, щоб крутний момент, що розвивається двигуном, завжди перевищував момент опору руху автомобіля, приведений до веденого диска зчеплення. Таким чином, різкість відкриття дросельної заслінки має змінюватися зі зміною умов рушання з місця (рушання на горизонтальній дорозі, на підйомі, на грунті з великим опором тощо).

2. При перемиканні з нижчої сходинки коробки передач на вищу зчеплення повинно включатися значно більш інтенсивно, ніж при троганин з місця.

 

3. У разі переключення з вищої сходинки на нижчу, при відсутності синхронізаторів в коробці передач, перед включенням зчеплення необхідно шляхом різкого відкриття дросельної заслінки підвищити число оборотів двигуна приблизно до 1000 об/хв. Після цього зчеплення повинно включатися так само інтенсивно, як при переході з нижчої передачі на вищий.

4. Автоматизація не повинна перешкоджати можливості гальмування двигуном і пуску двигуна буксируванням у разі розрядки акумуляторної батареї.

Для спрощення конструкції автоматизованого керування зчепленням часто передбачають можливість збереження примусового управління, яким користуються в певних умовах експлуатації (наприклад, при рушанні на підйомі або при необхідності гальмувати двигуном).

2