Загальна будова трансмісії

Види зчеплення

Особливості роботи, класифікація та вимоги до конструкції зчеплення

У трансмісії автомобіля зчеплення застосовують як самостійний механізм і як частина механізму управління коробки передач (зазвичай планетарної).

У даній главі види зчеплення автомобіля розглянуті зчеплення, які являють собою самостійний механізм, який працює в основному спільно з коробкою передач, що має нерухомі осі валів (ГАЗ-52, Москвич-407). В даному випадку зчеплення служить для того, щоб від’єднати двигун від трансмісії і знову поєднувати їх, забезпечуючи плавне рушання з місця, розгін, а також перемикання передач під час руху автомобіля з мінімальними ударами в зубцях з’єднуються шестерень або муфт.

Мінімального сталого числа обертів вала двигуна двигуна nemin відповідає мінімальну стійку частоту обертання ведучих коліс.

Розрахунок зчеплення передбачає розрахунок мінімального сталого числа обертів провідних коліс:

Расчет сцепления

Плавний розгін автомобіля від nk=0 доnkmin досягається за допомогою зчеплення.

Крім того, зчеплення оберігає трансмісію автомобіля від перевантажень інерційним моментом Мј.

За способом передавання крутного моменту розрізняють зчеплення фрикційні, гідравлічні, электропорошковые і комбіновані.

У фрикційних видах зчеплень для передачі крутного моменту від провідних елементів до веденим використовується сила тертя. За формою тертьових поверхонь зчеплення бувають конусні, барабанні (колодкові) і дискові.

Дискові зчеплення за кількістю ведених дисків поділяються на однодискові, дводискові і багатодискові. Фрикційні зчеплення, є самостійним механізмом трансмісії, в переважній більшості випадків роблять однодисковыми, так як при цьому конструкція виходить найбільш простою і дешевою. У сучасних автомобілях конусні зчеплення перестали застосовувати, барабанні зчеплення встановлюють рідко, головним чином при автоматизованому управлінні, багатодискові зчеплення, що мають відносно невеликий діаметр, використовують тільки в планетарних коробок передач, де вони входять у механізм їх управління.

Види зчеплення за типом управління розрізняють зчеплення з примусовим управлінням, що приводиться в дію водієм (зазвичай за допомогою педалі), і зчеплення з автоматизованим управлінням.

Види зчеплення за способом створення тиску на натискний диск фрикційні зчеплення бувають пружинними, якщо тиск створюється пружинами (автомобілі ГАЗ-52, ЗІЛ-130, МАЗ-200), електромагнітними, якщо тиск створюється електромагнітами, полуцентробежными, якщо тиск створюється пружинами і відцентровими силами від важків і відцентровими.

Полуцентробежные зчеплення отримали деяке поширення на легкових автомобілях, у яких максимальний момент двигуна відповідає відносно високим числом обертів. При цьому зменшується зусилля на педалі, необхідне для виключення зчеплення при рушанні з місця і для утримання зчеплення у вимкненому положенні при перемиканні передач.

Відцентрові зчеплення частіше застосовуються при автоматизації управління. У цих сцеплениях відцентрова сила використовується для включення і виключення зчеплення, а тиск на натискний диск створюється пружинами. Рідше відцентрову силу використовують для створення тиску на натискний диск.

Гідравлічні зчеплення, виконані за типом гідромуфт зазвичай застосовують спільно з планетарними коробками передач або в комбінації з фрикційним зчепленням при роботі з простою коробкою передач, що має нерухомі осі валів.

Зчеплення, що представляє собою самостійний механізм, крім основних вимог (мінімальний власний вага, простота конструкції, достатній термін служби) має задовольняти наступним специфічним вимогам:

1) Максимально знижувати ударну навантаження в зубцях коробки передач при рушанні з місця і при перемиканні ступенів на ходу автомобіля.

2) Плавно передавати крутний момент від двигуна до трансмісії автомобіля в процесі буксування зчеплення.

3) Повністю відключати двигун від трансмісії автомобіля

4) Охороняти трансмісію автомобіля від інерційних навантажень

5) Забезпечувати зручність управління, невелике зусилля на педалі і обмежений її хід при вимиканні зчеплення або автоматизацію керування зчепленням.

Всі ці особливості необхідно враховувати під час розрахунку зчеплення. Де купити зчеплення в Харкові.

2