Загальна будова трансмісії

Ведучий міст автомобіля

У найбільш розповсюдженій конструкції балка ведучого моста виконує одночасно функції картера (всередині балки розміщуються головна передача, диференціал і півосі приводу ведучих коліс).

Півосі передають крутний момент від полуосевого зубчастого колеса диференціала на маточину ведучого колеса. До півосі можуть бути додані згинальні моменти від вертикальної реакції на дію сили тяжіння, що припадає на колесо, від дотичної реакції, обумовленої тягової та гальмової силами, і від бічної сили, що виникає при занесенні, а також під дією бічного вітру.

Півосі, в залежності від конструкції зовнішньої опори, визначає ступінь їх навантаженості изгибающими моментами, бувають двох типів — полуразгруженные і розвантажені. По конструкції півосі можуть мати на одному кінці фланець для кріплення болтами до маточини колеса, а на іншому шлицевую частина, що входить в зачеплення з полуосевым зубчастим колесом диференціала. Інша конструкція передбачає шлицевую частина на обох кінцях півосі.
На вантажних автомобілях малої вантажопідйомності і на легкових автомобілях застосовують зазвичай полуразгруженные півосі, у яких підшипник встановлений між піввіссю і кожухом на певній відстані від середньої площини колеса.
Завдяки цьому створюються згинальні моменти на плечі (площину зовнішньої частини диска і підшипника), що діють на піввісь у вертикальній і горизонтальній площинах, у вертикальній площині і (бічна реакція) на плечі, рівному радіусу колеса.
На автобусах і вантажних автомобілях середньої й великої вантажопідйомності застосовують повністю розвантажені півосі.
В цьому випадку всі згинальні моменти сприймаються підшипниками, встановленими між маточиною колеса і кожухом напівосі, а піввісь передає лише крутний момент.
Півосі в процесі експлуатації автомобілів відчувають значні навантаження, особливо при русі по грунту і по шосе з твердим покриттям в поганому стані. Тому до піввісь пред’являють особливі вимоги. Зниження напружень досягається збільшенням радіусів переходу між піввіссю і фланцем. Довговічність підшипників коліс забезпечується надійним захистом від попадання в них бруду.

2