Зимова стоянка автомобіля.

Абсолютно всіх автовласників, які не використовують автомобіль зимою, спочатку хвилює питання, як його зберігати в період бездіяльності. Залежно від власного розуміння проблеми і порад сусідів кожен винаходить прийнятну для себе технологію і на цьому заспокоюється. У результаті, відвідуючи відкриті стоянки, цікаво спостерігати, наскільки ці способи відрізняються один від одного.

Перш, ніж переходити до теми, хочу повідомити читачам, що при оцінці товарної вартості вживаного автомобіля експерти орієнтуються на наступні норми, отримані у результаті багаторічної практики: кожна тисяча кілометрів пробігу знижує вартість автомобіля на 0.36%, а кожен рік простою на 5%. Якщо відкинути вартість експлуатаційних матеріалів, то приблизно 14000 км. пробігу на рік знецінюють автомобіль також, як і річна стоянка. Значить, не використовуючи автомобіль на протязі п’яти зимових місяців (з листопада по березень включно) ви, за існуючими нормами, знецінює його як і 6 тис. км. пробігу. Якщо ж врахувати вартість експлуатаційних матеріалів, зимовий простій автомобіля коштує його власнику стільки ж, як і щотижневий пробіг 80 – 100 км. Бажаючі можуть більш точно переконатися в цьому самі – арифметика тут не складна.

Може виникнути здивування, чому ж падає вартість автомобіля під час стоянки. Вся справа в тому, що на відміну від вази або бронзової статуетки автомобіль влаштований значно складніше і для нього неможливо створити ідеальні умови для зберігання: якимось його вузлів або агрегатів обов’язково не годиться те, що непогано для інших його частин. Наприклад, при позитивній температурі в затхлій атмосфері гаража старіють полімерні матеріали, активно йдуть процеси корозії в тих місцях кузова, звідки потрапила в процесі експлуатації вологу видалити за таких умов практично неможливо. Залишки вихлопних газів, з’єднавшись з невідомо як що проникли в циліндр двигуна конденсатом, утворюють електроліт, який затікає в зазор між циліндром і поршневим кільцем. Незабаром після того, як витратиться антикорозійна присадка в тонкій плівочці моторного масла, що покриває деталі, тут може з’явитися каверна, а згодом задирак і знос. Кульки або ролики підшипників спираються на одні й ті ж точки обойм і потроху видавлюють змащення. У цьому їм активно допомагає абсолютно невідчутна вібрація поверхні землі від минаючі навіть не так вже близько транспорту. У результаті за місцем їх контакту починається так звана фретинг-корозія, перед якою не може встояти навіть золото. І це далеко не весь букет негативних процесів, що ушкоджують нерухому, доглянуту і дбайливо вкриту машину. А потім, з початком експлуатації, зазначені мікропошкодження призводять до зносу, задирів, заклинювання і іншим казна-звідки з’явилися відмов. Завод-виробник, передбачаючи можливість перерв в експлуатації, відбив процедуру консервації та догляду за автомобілем в спеціальному розділі інструкції з експлуатації, але, по суті, вона прийнятна для умов зберігання автомобіля в теплому гаражі: спробуйте, наприклад, при відсутності заводний рукоятки повернути провідне колесо на 3 – 4 оберту при включеній 4-ої передачі на морозі! Для тих, хто зберігає автомобіль на відкритій стоянці доцільніше поставити на стоянку чисто вимитий і просушеної на ходу автомобіль і далі, один-два рази на місяць при підходящої погоду приходити на місце, очищати автомобіль від снігу, запускати двигун і покататися з півгодини на низьких передачах в районі стоянки. Потім можна поставити машину на місце і спокійно йти додому. Чому потрібно кататися близько півгодини?

Треба прогріти двигун і дати йому попрацювати на середніх оборотах під невеликим навантаженням, щоб позбутися від нагару на свічках, що з’явився в процесі прогріву після холодного запуску. В іншому випадку, якщо ви зупините двигун працює на підсосі, наступного разу на морозі ви його не заведете. Навіть якщо з якої-небудь причини ви його не прогрілося до кінця і змушені вимкнути, перед вимиканням додайте обертів за допомогою педалі газу, утопите до кінця трос повітряної заслінки і дайте попрацювати мотору на підвищених обертах хоча б кілька десятків секунд. Тільки після цього вимикайте запалювання. До того ж потрібно пам’ятати, що не слід залишати автомобіль з розрядженим акумулятором у випадку, якщо двигун не вдалося завести: обов’язково добийтеся свого, використовуючи ті прийоми, які були описані вище. У тому випадку, якщо автомобіль при невеликих морозах завжди заводиться з працею не дивлячись на вжиті заходи (регулювання системи живлення і запалювання), то причиною цього явища може бути річний бензин, що залишився з осені в бензобаку.

У випадку, якщо автомобіль настільки заритий снігом, що у вас немає можливості виїхати з місця стоянки, очистіть його від снігу, заведіть, посуньте з місця вперед-назад наскільки це можливо, прогрійте двигун, утопите трос приводу повітряної заслінки і погазуйте педаллю акселератора, звільнивши двигун від нагару на свічках. Заглушений. Якщо автомобіль стоїть в холодному гаражі, після запуску двигуна треба виїхати з нього, щоб уникнути отруєння вихлопними газами і зробив те ж саме, як і у випадку зберігання автомобіля на стоянці, повернутися назад. Ця, не настільки вже трудомістка робота, дозволить вам краще зберегти і утримувати автомобіль на протязі всього терміну стоянки в повній бойовій готовності, позбавить від багатьох турбот, у тому числі пов’язаних з переміщенням, зберіганням і підзарядкою акумулятора. Читаючи про цей спосіб збереження автомобіля зимою, деякі можуть заперечити, що зимовий запуск двигуна не проходить для нього безслідно. Абсолютно вірно. Чим нижче температура, при якій запускається двигун, тим більше його знос під час запуску. Помятуя це, що вже згадувалося, двигун треба запускати в періоди відносного потепління. Однак потрібно знати і те, що знос двигуна при запуску на сильному морозі все ж таки невеликий і не визначає його довговічність, оскільки не перевищує зносу, еквівалентного декільком десяткам кілометрів пробігу при позитивній температурі. Це дозволяє стверджувати, що сумарний знос під час запусків за весь зимовий сезон не справить ті пошкодження, які отримає двигун при багатомісячної просте і наступному, нехай навіть і одноразовому запуску.