Het begin van de jaren tachtig was wreed voor de zware Amerikaanse spieren. De bedrijfsnormen voor het gemiddelde brandstofverbruik (CAFE) zorgden ervoor dat de strop rond benzineslurpers strakker werd. De Corvette was niet vrijgesteld. Als het het decennium wilde overleven, moest het afvallen.
Chevrolet heeft ongeveer 250 pond afgetrokken van de C3 uit 1980. Ze verruilden het stalen differentieelhuis en de dwarsbalk van het voorframe voor aluminium. Kunststoffen vervingen metaal op meer plaatsen dan ooit tevoren. Het was een dieet, puur en simpel.
De motornummers vertellen een gespleten verhaal. Het basis L48 350 kubieke inch kleine blok behield zijn aluminium inlaatspruitstuk van de L82, maar verloor vermogen door strengere emissie-afstemming. Het kwam neer op 190 pk bij 4.400 tpm en een koppel van 280 lb-ft bij 2.400 tpm. De krachtigere L82? Het leverde feitelijk vijf paarden op. Dat duwde het naar 230 pk in totaal.
De Corvette C3 uit 1980 verloor 250 pond en verlaagde zijn luchtweerstandscoëfficiënt naar 0,443, maar de vermogenscijfers varieerden enorm per regio en trim.
Kopers uit Californië trokken aan het kortste eind. De emissiewetten van de staat dwongen hen tot een ontgift 305 small-block met 180 pk. Die motor werd alleen geleverd met een automatische transmissie. Geen handmatige optie voor de Golden State.
De aerodynamica kreeg een kleine revisie voor een betere kilometerstand. De voor- en achterspoilers werden opnieuw vormgegeven en opgegaan in de carrosserie. De grille was iets naar achteren geharkt. De weerstandscoëfficiënt (Cd) daalde van 0,503 naar 0,443. Het was niet snel. Het was gewoon minder langzaam.
Het chroom aan de buitenkant verdween waar het kon. De emblemen met gekruiste vlaggen op de voorspatborden waren verdwenen. Binnen zag de cabine een aantal saaie maar praktische veranderingen. Airconditioning werd standaard. Het kantel- / telescoopstuur was nu ook standaard. De knoppen voor de elektrische deurvergrendeling zijn verplaatst naar een nieuwe locatie.
De snelheidsmeter was afgetopt op 85 mph. Nog een regeringsmandaat. De opbergruimte achter achter de stoelen werd gecombineerd tot één compartiment. De accu bleef in een eigen hokje achter de bestuurder. Overleef de normen. Verlies het gewicht. Blijf rijden.

De gewichtsbesparende bewegingen kwamen net op tijd. Begin 1979 trof een nieuwe brandstofcrisis de VS. De OPEC was deze keer niet de hoofdschuldige. Het was de omverwerping van de sjah van Iran die de chaos veroorzaakte. Het resultaat voelde vertrouwd aan voor Amerikaanse chauffeurs. De leveringen zijn aangescherpt. De brandstofprijzen schoten omhoog. De automarkt stortte in. De nationale economie maakte er een duikvlucht mee.
Het voortbestaan van de Corvette leek opnieuw onzeker. Toch hield de auto stand. De omzet daalde ongeveer 20 procent ten opzichte van het niveau van 1979. Toch rolden er in 1980 40.614 exemplaren van de band. Dat aantal is respectabel. Bedenk wat de auto was. Het was zwaar. Het dronk brandstof. Het was een speciaal voertuig dat onbetaalbaar was geworden. De basisprijs bedroeg $ 13.140,24 zonder opties. Dat is veel geld voor de gemiddelde koper.
De persontvangst bleef verdeeld. Critici waren altijd verdeeld geweest sinds het begin van de Shark-generatie. De prestatiestatistieken hielden echter stand. De L82-motor bereikte 0-100 km/uur in 7,1 tot 7,7 seconden. Dat bleef een belangrijk verkoopargument. Sommige recensenten hadden een hekel aan de lichtgewichtinspanningen. Ze wezen op de “lichtere” achteras als compromis. De drang naar brandstofefficiëntie boven brute kracht wreef bij sommigen in de verkeerde richting. Pasvorm- en afwerkingsproblemen bleven bestaan. De kwaliteitscontrole was niet perfect.
Corvette-specificaties uit 1980
Chevy heeft 150 pond van de C3 gestript. Ze voegden standaardspoilers toe die waren geïntegreerd in een opnieuw vormgegeven neus en staart. De cockpit heeft updates ontvangen. Emblemen werden vernieuwd.
Hier zijn de specificaties voor het model uit 1980:
- Motor: 5,0 liter (305 kubieke inch) V8
- Paardenkracht: 190 pk bij 4400 tpm
- Koppel: 250 lb-ft bij 2800 tpm
- Transmissie: handgeschakelde 4-versnellingsbak of automaat met 3 versnellingen
–Leeggewicht: Ca. 3.150 lbs (varieert per transmissie/opties) - 0-100 km/u: 7,1–7,7 seconden (L82-motor)
- Basisprijs: $ 13.140,24
“De Corvette bleef hoog presteren ondanks het turbulente economische klimaat van 1980.”
Waarom het model uit 1980 ertoe doet
De Corvette uit 1980 vertegenwoordigt een keerpunt. Het ging niet alleen om het overleven van een recessie. Het ging over aanpassing aan een nieuwe realiteit. Kopers wilden prestaties, maar konden de benzinepomp niet negeren. De L82-motor bracht deze behoeften in evenwicht. Hij bood een behoorlijke acceleratie zonder benzine te slurpen zoals de eerdere grote blokken.
Hoe de haai veranderde in ’80
De visuele updates waren subtiel maar significant. De neus- en staarthervorming verbeterde de aerodynamica. Standaardspoilers zorgden voor stabiliteit bij hoge snelheden. De aanpassingen aan het interieur waren gericht op ergonomie. De gewichtsvermindering kwam van dunner glas en lichtere componenten. Dit waren geen cosmetische veranderingen. Het waren overlevingstactieken.
Vergelijking: Corvette uit 1979 versus 1980
Het model uit 1979 had vergelijkbare problemen

De Corvette uit 1982: een statistische diepe duik in de laatste C3
De cijfers vertellen een verhaal dat in de marketingbrochures vaak verborgen bleef. We kijken naar het laatste jaar van de C3-generatie, een auto die tegelijkertijd qua geest aan het krimpen was en qua afmetingen stand hield. De coupé uit 1982 had een wielbasis van 98 inch, was 185,3 inch lang en slechts 69 inch breed. Het was laag, 48 centimeter lang, maar zwaar. Het rijklare gewicht bedroeg 3.495 pond. Dat is krap voor een sportwagen uit die tijd.
Het chassis was competent maar verouderd. Er werd rondom onafhankelijke vering gebruikt. Vooraan deden dubbele A-armen en schroefveren het werk. Buisvormige hydraulische schokken hielden het lichaam onder controle. Een stabilisatorstang zorgde voor wat laterale stijfheid. De achterkant was anders. Het gebruikte zijdelingse bladveren met stutten. U-vormige steekassen en draagarmen maakten de opstelling compleet. Het was geen moderne multi-link-affaire, maar het was onafhankelijk.
Aandrijflijn en prestaties
Onder de motorkap had je drie versies van de OHV V-8. De cilinderinhoud varieerde enigszins in de officiële specificaties, maar schommelde meestal rond de 350 kubieke inch, waarbij één versie in de brongegevens werd vermeld als 5,0 liter en de andere als 5,7 liter. De boring- en slagconfiguratie verschoof afhankelijk van de output.
De basismotor leverde 180 pk bij 4.200 tpm. Het koppel bedroeg 255 lb-ft bij 2.000 tpm. Het gebruikte een enkele carburateur met 4 cilinders. Als je in Californië was, was dit de enige optie. Hij kostte $ 50 minder dan de standaardmotor.
Er was een middenklasse-optie die 185 pk leverde bij 4.000 tpm. Het koppel bedroeg 270 lb-ft bij 2.400 tpm. Zelfde carb-opstelling.
Het hoogste niveau was de motor met 220 pk. Voor kracht draaide hij tot 5.200 tpm. Het koppel daalde lichtjes tot 260 lb-ft bij 3.600 tpm. Dit was degene die de meeste enthousiastelingen achtervolgden.
De transmissiekeuzes waren beperkt. Een Hydra-Matic-automaat met 3 versnellingen was standaard. Er was een handgeschakelde vierversnellingsbak beschikbaar. De automaat had een asverhouding van 3,55: 1. De handleiding gebruikte een verhouding van 3,07: 1. Naar moderne maatstaven voelde hij traag aan, maar de C3 was gebouwd voor cruisen, niet voor dragstrips.
Realiteit van productie en prijzen
De basisprijs voor de tweedeurscoupé was $ 13.140,24. De totale productie voor deze carrosserievariant bedroeg 40.614 exemplaren. Geen enorme run vergeleken met begin jaren ’70, maar stabiel.
Opties definieerden de uiteindelijke waarde. Elektrische deursloten verschenen op 32.692 auto’s voor $ 140. Afneembare glazen dakpanelen werden door 19.695 kopers gekozen voor $ 391. Achterruitverwarming was populair en werd op 36.589 voertuigen geselecteerd voor $ 109.
Het omgaan met upgrades was een niche. Het Gymkhana Suspension-pakket ging op 9.907 auto’s voor $ 55. Zware schokdempers waren zeldzamer en verschenen op slechts 1.695 voertuigen voor $ 35.
Cruisecontrol was een veel voorkomend verschijnsel en werd aangetroffen in 30.821 exemplaren. De motor met 230 pk was een belangrijke optie, gekozen door 5.069 kopers voor $ 595. De handgeschakelde transmissie met 4 versnellingen werd in 5.726 exemplaren besteld. De automaat kreeg overweldigend de voorkeur en verscheen in 34.838 auto’s.
Aluminium velgen waren een opvallende keuze en werden op 34.128 voertuigen geïnstalleerd voor $ 407. Bandupgrades varieerden. SBR-banden met witte letters in de maat P255/60R15 werden op 26.208 auto’s gemonteerd voor $ 62. De grotere witte letters P255/70R15 stonden op 13.140 auto’s voor $ 426,16.
Audio en gemak
Elektronica was eenvoudig maar functioneel. De AM/FM-stereo met een cassettespeler met 8 sporen was een hit en werd voor $ 155 in 15.708 auto’s geïnstalleerd. De cassette






















