1980 Corvette C3: snížení hmotnosti a dodržování ekologických norem

Počátek 80. let byl pro těžká americká auta s výkonnými motory tvrdou zkouškou. Normy průměrné spotřeby paliva (CAFE) zpřísnily sevření palivových čerpadel. Corvette nebyla výjimkou. Aby přežil desetiletí, potřeboval zhubnout.

Chevrolet ubral asi 250 liber z Corvette C3 z roku 1980. Ocelová skříň diferenciálu a přední příčník rámu byly vyměněny za hliníkové. Plastové díly se používají na více místech než kdykoli předtím. Byla to jednoduchá a jasná „dieta“.

Čísla výkonu motoru vyprávějí jiný příběh. Základní motor L48 350 kubických palců (small block) si zachoval hliníkové sací potrubí z verze L82, ale ztratil výkon kvůli dotaženému ladění kvůli snížení emisí. Jeho výkon byl 190 koní. při 4400 ot./min a točivém momentu 280 lb-ft při 2400 ot./min. Účinnější motor L82 naopak získal pět koní a dosáhl celkového výkonu 230 koní.

Corvette C3 z roku 1980 ztratila 250 liber na hmotnosti a snížila svůj koeficient odporu na 0,443, ale údaje o výkonu se značně lišily podle regionu a úrovně výbavy.

Nejhorší nabídku dostali kupci v Kalifornii. Státní zákony o životním prostředí je donutily spokojit se s „dekontaminovaným“ motorem 305 s malým blokem o výkonu 180 k. Tento motor byl nabízen pouze s automatickou převodovkou. Pro Golden State nebyla žádná možnost manuální převodovky.

Aerodynamika prošla menšími revizemi, aby se zlepšila spotřeba paliva. Přední a zadní spoilery byly přepracovány a integrovány do karoserie. Maska chladiče byla mírně skloněna dozadu. Koeficient odporu vzduchu (Cd) se snížil z 0,503 na 0,443. Nebyl rychlý. Stal se méně pomalým.

Chromované části zmizely všude, kde to bylo možné. Byly odstraněny emblémy zkřížených vlajek na předních blatnících. Uvnitř kabiny jsou některé nudné, ale praktické změny. Klimatizace se stala standardní výbavou. Standardem je také volant s nastavitelným sklonem a dosahem. Tlačítka elektrického centrálního zamykání dveří se přesunula na nové místo.

Ručička rychloměru byla omezena na 85 mph. Další požadavek vlády. Zadní zavazadlový prostor za sedadly byl sloučen do jednoho prostoru. Baterie zůstala ve vlastním prostoru za řidičem. Přežít v rámci norem. Hubnout. Pokračujte v jízdě.

Opatření na hubnutí přišla v pravý čas. Začátkem roku 1979 zachvátila Spojené státy opět palivová krize. Tentokrát nebyl hlavním viníkem OPEC. Chaos vyprovokoval svržení íránského šáha. Pro americké řidiče zněly důsledky povědomě. Zásoby se snížily. Ceny pohonných hmot raketově vzrostly. Trh s auty se zhroutil. Za ním se národní hospodářství propadlo do propasti.

Přežití Corvetty bylo opět v ohrožení. Automobil se však nadále vyráběl. Prodeje klesly asi o 20 % oproti úrovním v roce 1979. V roce 1980 však z montážní linky sjelo 40 614 kusů. To je hodný výsledek. Vzhledem k tomu, co to bylo za auto. Byl těžký. Spotřebovalo to hodně paliva. Bylo to specializované vozidlo, které se stalo neúměrně drahé. Základní cena byla 13 140,24 USD před opcemi. To je pro běžného kupujícího velká částka.

Postoje tisku zůstaly rozdělené. Kritici byli od počátku éry Shark Tank vždy rozděleni na dva tábory. Výkonnostní ukazatele však zůstaly silné. Motor L82 zrychlil z 0 na 60 mph za 7,1 až 7,7 sekundy. To zůstalo klíčovým prodejním argumentem. Někteří recenzenti neocenili snahy o hubnutí. Jako kompromis označili „odlehčenou“ zadní nápravu. Zaměření na úsporu paliva namísto surového výkonu nebylo každému po chuti. Problémy s kvalitou sestavení a povrchovou úpravou pokračovaly. Kontrola kvality nebyla dokonalá.

Specifikace Corvette z roku 1980

Chevy ubral z C3 150 liber. Byly přidány standardní spoilery a integrovány do přepracované přídě a zádi. Salon obdržel aktualizace. Emblémy byly aktualizovány.

Zde jsou specifikace modelu z roku 1980:

  • Motor: 5,0 l (305 kubických palců) V8
  • Výkon: 190 hp při 4400 ot./min
  • Točivý moment: 250 lb-ft při 2800 ot./min
  • Převodovka: 4stupňová manuální nebo 3stupňová automatická
  • Pohotovostní hmotnost: cca. 3 150 lb (liší se podle převodovky/možností)
  • 0–60 mph: 7,1–7,7 sekundy (motor L82)
  • Základní cena: 13 140,24 $

“Corvette si i nadále vedla dobře navzdory turbulentnímu ekonomickému klimatu roku 1980.”

Proč na modelu 1980 záleží

Corvette z roku 1980 představuje zlom. Nešlo jen o přežití recese. Šlo o přizpůsobení se nové realitě. Kupující chtěli výkon, ale nemohli ignorovat ceny plynu. Motor L82 tyto potřeby vyvážil. Poskytoval slušnou akceleraci, aniž by hltal plyn jako dřívější velké motory.

Jak se změnil „Shark“ v roce 1980

Vizuální aktualizace byly jemné, ale významné. Přepracovaná příď a ocas zlepšily aerodynamiku. Stabilitě ve vysokých rychlostech pomáhaly standardní spoilery. Vnitřní změny se zaměřily na ergonomii. Snížení hmotnosti má na svědomí tenčí sklo a lehčí komponenty. Nešlo o kosmetické úpravy. To byla taktika přežití.

Srovnání: Corvette 1979 vs 1980

Model z roku 1979 čelil podobným

1982 Chevrolet Corvette: Hloubková statistická analýza nejnovější generace C3

Čísla vyprávějí příběh, který marketingové brožury často skrývají. Díváme se na poslední rok výroby generace C3 – vozu, který současně ztratil ducha novosti, ale zachoval si své rozměry. Kupé z roku 1982 mělo rozvor 98 palců, bylo dlouhé 185,3 palce a široké pouhých 69 palců. Byl nízký (výška 48 palců), ale těžký. Pohotovostní hmotnost byla 3 495 liber. To je na sportovní vůz té doby docela hodně.

Podvozek byl kompetentní, ale zastaralý. Používalo nezávislé zavěšení na všech stranách. Vpředu odvedly práci dvojitá příčná ramena a pružiny. Trubkové hydraulické tlumiče udržovaly karoserii pod kontrolou. Boční tuhost dodal stabilizátor. Zadní konstrukce byla odlišná, používala příčná listová pera se vzpěrami. Toto schéma doplnily polopohony s klouby se stejnými úhlovými rychlostmi a trakcí. Nešlo o moderní víceprvkový systém, ale zavěšení zůstalo nezávislé.

Přenos a vlastnosti

Pod kapotou byly nabízeny tři verze benzinového motoru V8 s horním ventilem (OHV). Zdvihový objem se v oficiálních specifikacích mírně lišil, ale obecně se pohyboval kolem hranice 350 kubických palců, přičemž jedna verze byla v původních údajích uváděna jako 5,0 litru a zbytek 5,7 litru. Konfigurace průměru válce a zdvihu se lišila v závislosti na výkonu.

Základní motor produkoval 180 koní při 4200 otáčkách za minutu. Točivý moment byl stanoven na 255 lb-ft při 2 000 otáčkách za minutu. Byl vybaven jedním čtyřkomorovým karburátorem. Pokud jste žili v Kalifornii, byla to jediná dostupná možnost. Stál o 50 dolarů méně než standardní motor.

Existovala střední možnost, která vyvinula 185 koní při 4000 otáčkách za minutu. Točivý moment byl stanoven na 270 lb-ft při 2 400 otáčkách za minutu. Systém karburátoru byl stejný.

Vrcholná verze má motor o výkonu 220 koní. Špičkového výkonu bylo dosaženo při 5200 ot./min. Točivý moment mírně klesl na 260 lb-ft při 3 600 ot./min. Právě tento motor hledali nadšenci nejčastěji.

Možnosti přenosu byly omezené. Standardem byla 3stupňová automatická převodovka Hydra-Matic. K dispozici byla 4stupňová manuální převodovka. Automatický převodový poměr hlavního páru byl 3,55:1. Mechanicky to bylo 3,07:1. Auto se zdálo být podle moderních standardů pomalé, ale C3 bylo navrženo pro pohodlnou jízdu po dálnici, ne pro časovky.

Realita výroby a ceny

Základní cena 2-dveřového kupé byla 13 140,24 $. Celková produkce této karoserie byla 40 614 kusů. Ve srovnání s počátkem 70. let to není tak obrovský objem, ale číslo zůstalo stabilní.

Konečnou cenu určovaly opce. Elektrické zámky dveří se objevily na 32 692 vozidlech za 140 dolarů. Odnímatelné skleněné střešní panely si vybralo 19 695 zákazníků za 391 USD. Oblíbené bylo vyhřívané zadní okno, které bylo instalováno na 36 589 vozidlech za 109 dolarů.

Vylepšení podvozku byla nika. Balíček odpružení Gymkhana byl nainstalován na 9 907 vozidlech za 55 USD. Vylepšené tlumiče byly méně běžné a objevily se na pouhých 1 695 vozech za 35 dolarů.

Tempomat byl běžný, přítomný v 30 821 příkladech. Motor o výkonu 230 koní byl významnou možností, kterou si vybralo 5 069 kupujících za 595 dolarů. 4stupňová manuální převodovka byla objednána v 5 726 případech. Automatickou převodovku používala drtivá většina, byla instalována do 34 838 vozidel.

Hliníková kola byla pozoruhodnou volbou, instalovaná na 34 128 vozidlech za 407 $. Vylepšení pneumatik se lišilo. Bílé písmenkové pneumatiky SBR v rozměru P255/60R15 byly nainstalovány na 26 208 vozidlech za 62 USD. Větší pneumatiky P255/70R15 s bílým písmenem byly nainstalovány na 13 140 vozidlech za 426,16 USD.

Audio systém a komfort

Elektronika byla základní, ale funkční. Oblíbené bylo AM/FM rádio s 8stopým kazetovým přehrávačem, instalované v 15 708 vozidlech za 155 USD. Kazeta