Jak používat hodnocení hmotnosti nápravy (GAWR), aby vaše kola zůstala na silnici

Tento proces pravděpodobně již znáte. Hledáte nový nákladní vůz nebo ojetý sedan a zavěsíte se na obvyklé funkce. Spotřeba paliva (mpg). Doba zrychlení z 0 na 60 mph. Objem nákladu v krychlových stopách. Koňská síla. Točivý moment. Cena. To jsou čísla, která přitahují pozornost.

Ale tady přichází na řadu jiná matematika. Takový, který neskončí v lesklých prospektech, ale ušetří vás před zlomením nápravy. Jmenuje se Axle Weight Rating (GAWR).

Jeho zanedbání je plné vážných následků.

Definice, o které nikdo nemluví

GAWR je maximální hmotnost, o které výrobce tvrdí, že bude povolena pro konkrétní nápravu. Mluvíme o přední a zadní nápravě zvlášť. Každý z nich má své limity. Vaše nápravy by nikdy neměly překročit tyto limity. Nikdy.

„Jmenovité zatížení náprav (GAWR) vozidla je specifická hmotnost definovaná výrobcem jako maximální přípustná hmotnost, kterou lze umístit na jednotlivou nápravu.

Nemluvíme jen o samotném kovu nápravy. Bavíme se o všem, co na autě je. Vlastní hmotnost (pohotovostní hmotnost). Vy. Vaši cestující. Produkty. Hmotnost přívěsu, pokud táhnete přívěs. To vše je rozděleno mezi dvě osy.

GAWR vs GAW: nepleťte si je

Tady lidé často chybují.

GAWR je statické číslo. Je to opraveno. Toto je limit.

GAW (hrubá hmotnost na nápravu) neboli skutečné zatížení nápravy je aktuální hmotnost působící na nápravu. Mění se pokaždé, když nastoupíte nebo vystoupíte z auta. Změní se, když naložíte kufr.

Řekněme, že řídíte pickup. Do náklaďáku vložíte čtyři balvany, každý o váze 100 liber. Celkové zatížení: 400 liber. Vaše skutečná hmotnost na nápravu (GAW) se zvýší o 400 liber. Vaše zatížení na nápravu (GAWR) zůstává stejné.

Odstraňuješ balvany. Vaše skutečné zatížení nápravy (GAW) je sníženo. Vaše jmenovité zatížení náprav (GAWR) se nemění. Toto je tvrdý strop. Pokud vaše skutečné zatížení nápravy (GAW) dosáhne jmenovitého zatížení nápravy (GAWR), jste v nebezpečné zóně.

Proč je bezpečnost důležitější než výkon

Výrobci stanovují tyto limity z nějakého důvodu. Přetížení je škodlivé nejen pro kov. Je nebezpečná pro váš život.

Těžká břemena se obtížně ovládají. Nerovnoměrné zatížení je ještě horší. Pokud přetížíte zadní nápravu, dojde k následujícímu:

  1. Ztráta kontroly nad řízením. Předek vozu se zesvětlí. Řízení bude méně citlivé. Ztrácíte přesnost.
  2. Selhání brzd. Většinu brzdné síly zajišťují přední brzdy. Pokud je zadní část přetížená, přední brzdy nemohou efektivně fungovat. Možná nebudete mít čas se zastavit.
  3. Výbuch pneumatik Přetížené zadní pneumatiky se mohou přehřát a prasknout.
  4. Selhání odpružení. Děti se ohýbají. Rozbijí se. Úplně ztratíte kontrolu nad autem.

Nestojí to za to riziko. Udržujte skutečné zatížení nápravy (GAW) pod jmenovitým zatížením nápravy (GAWR).

Trailery jsou také jiný příběh

Přívěsy mají vlastní zatížení nápravy (GAWR). Určuje ji výrobce přívěsu. Nepřekročení tohoto limitu je kritické. Ještě důležitější je správné naložení přívěsů. Špatně vyvážený přívěs se může začít kývat. Může se oddělit. Může způsobit smrt.

Kde najít GAWR

K nalezení tohoto čísla nepotřebujete inženýrský titul. Podívejte se na nálepku uvnitř rámu dveří řidiče. Obvykle je tam. V oblasti západky.

Pokud nálepku nemůžete najít, podívejte se na internet. Většina výrobců tyto údaje zveřejňuje online.

Níže je seznam. Zahrnuje značky Acura a Audi od roku 2006 do roku 2009.

Seznam GAWR pro Acura

Rok Model GAWR (přední/zadní)
2006 MDX
2006 RL
2006 RSX
2006 TL
2006 TSX
2007 MDX 2888/3175
2007 RL
2007 RDX 2546/2381
2007 TL
2007 TSX 2335/2030
2008 MDX 2888/3175
2008 RL
2008 RSX 2546/2381
2008 TL
2008 TSX 2335/2030
2009 MDX 2888/3175
2009 RL
2009 RSX 2546/2381
2009 TSX 2325/2090

Další funkce Acura:
* GVWR Acura
*GCWR Acura
* Nákladní kapacita Acura
* Pohotovostní hmotnost Acura
* Kapacita užitečného zatížení Acura
* Tažná kapacita Acura

Seznam GAWR pro Audi

Rok Model GAWR (přední/zadní)
2006 A3
2006 A4
2006 A6
2006 A8
2006 S4
2006 TT
2007 A3
2007 A4
2007 A6
2007 A8
2007 Q7
2007 RS4
2007 S4
2007 S6
2007 S8
2008 A3
2008 A4
2008 A5
2008 A6
2008 A8
2008 Q7
2008 R8
2008 RS4
2008 S4
2008 S5
2008 S6

BMW: Hodnocení zatížení nápravy: Údaje GAWR 2006-2009

Většina BMW z tohoto období nemá žádnou veřejnou dokumentaci udávající maximální přípustnou hmotnost na nápravu (GAWR). Pokud hledáte konkrétní údaje o rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravou pro modely jako E46 325, E60 530 nebo E63 M5, pravděpodobně narazíte na zeď. U většiny sedanů a kupé tyto údaje jednoduše nejsou k dispozici.

Existuje jedna výjimka. Tohle je Z4.

BMW Z4 z roku 2007 má hmotnostní limit přední nápravy 2 767 liber a hmotnost zadní nápravy 3 770 liber. To je vše. Pokud chcete hodnocení pro M3, M5, M6, X3, X5 nebo vysoce výkonnou Alpinu B7, oficiální čísla neexistují. Mezera ve veřejných specifikacích je do očí bijící.

Buick: Hmotnostní limity: Enclave a Rainier

Buickovy údaje jsou o něco jasnější, ale jsou neúplné. Rainier, středně velké SUV postavené na platformě GMT360, má hmotnostní limit přední nápravy 2 950 liber a zadní nápravu 3 200 liber. Tyto údaje platí pro modely 2006 a 2007.

Terraza, což je přeznačený Pontiac Torrent, je uvedena na 1 148 librách vpředu a 960 librách vzadu. Tato zadní postava se zdá být na crossover této velikosti překvapivě nízká. Vyvstává otázka ohledně limitu shody zadního odpružení.

Do roku 2008 byly Rainier a Terraza nahrazeny Enclave. Nová vlajková loď na platformě GMT900 má maximální zatížení přední nápravy 3 197 liber a zadní nápravu 3 527 liber. Toto hodnocení zůstává nezměněno až do modelového roku 2009. Pro LaCrosse a Lucerne nejsou k dispozici žádné údaje.

Cadillac Nosnost nápravy: Escalade Dominuje

Údaje GAWR u Cadillacu jsou ještě řidší než u BMW. Pro CTS a DTS nejsou zveřejněna žádná hodnocení. Totéž platí pro vysoce výkonné verze CTS-V a STS-V.

Sestava Escalade je jediným zdrojem přesných čísel.

Escalade z roku 2006 je uvedena na 3 350 librách vpředu a 4 000 librách vzadu. Verze ESV má hodnocení 3 060 liber vpředu a 2 809 liber vzadu. Model EXT s dlouhou postelí má hodnocení 3 800 liber vpředu a 4 000 liber vzadu.

Tato čísla pro modelové roky 2007–2009 zmizí. Escalade Hybrid, představený v roce 2009, také nemá specifikovaný GAWR. Pokud na svůj Escalade ESV 2008 instalujete těžké nárazníky nebo navijáky, fungujete naslepo.

Chevrolet: Data hojná

Chevrolet publikuje hodnoty GAWR. Díky tomu je značka v tomto souboru dat pro plánování rozložení hmotnosti nejužitečnější.

Žebříčku dominují lehké nákladní automobily. Silverado 1500 z roku 2006 má 3 650 liber vpředu a 4 000 liber vzadu. Hybridní verze mění tyto údaje na 3 925 liber vpředu a 3 750 liber vzadu, čímž se hmotnost posouvá dopředu, aby se do něj vešel elektromotor a baterie. Model SS udržuje 3 600 liber vpředu i vzadu.

Těžká nákladní auta představují jiný obrázek. Silverado 3500 HD z roku 2006 má hodnocení 4 670 liber vpředu a působivých 8 550 liber vzadu. Údaje za rok 2009 ukazují významné změny pro model 1500. Hmotnost přední nápravy se zvýšila na 6 800 liber, zatímco kapacita zadní nápravy klesla na 3 650 liber. Tato inverze naznačuje změnu konfigurace náprav nebo metodiky výpočtu pro novou platformu.

Colorado si od roku 2006 do roku 2008 udržuje hodnoty 2 533 liber vpředu a 2 896 liber vzadu. Pro rok 2009 však maximální hmotnost přední nápravy vyskočí na 5 000 liber, zatímco hodnota zadní nápravy zůstává na 2 633 librách. To je zvláštní rozpor. Jedná se o přidání těžkého komponentu vpředu nebo konstrukčního zesílení, které nebylo kompenzováno úpravami na zádi.

SUV mají také jasná čísla. Tahoe a Suburban z roku 2006 (série 1500) jsou ohodnoceny na 3 200/3 750 lb. a 3 200/4 200 lb. Pro rok 2009 klesla maximální nosnost přední nápravy TrailBlazeru z 2 950 liber na 2 450 liber. Nový Traverse mezitím přichází s 3 197 librami vpředu a 3 527 librami vzadu, což odpovídá Cadillacu SRX a Buick Enclave.

Chrysler a Dodge: Aspen Factor

Data Chrysler téměř úplně chybí. Modely 300, Sebring, Pacifica a Town & Country nemají specifikované hodnoty GAWR. Jedinou výjimkou je Aspen.

Aspen, který je sourozencem Chevroletu Tahoe na platformě GMT900, má hmotnost 3 100 liber vpředu a 3 900 liber vzadu. Toto pořadí bylo udržováno od roku 2006 do roku 2009. Aspen Hybrid 2009 posouvá přední číslo na 3 600 liber, což opět ukazuje váhu elektrifikace přesouvající váhu dopředu.

Dodge využívá data Aspenu, ale nabízí více informací o své nabídce nákladních vozidel. Ram 1500 má hodnocení 3 700 liber vpředu a 3 900 liber vzadu pro roky 2006-2008. Pro rok 2009 Ram 1500 zcela zmizí z nabídky.

Nejzajímavější čísla pocházejí z těžkých verzí Ram. Ram 3500 z roku 2006 je uveden na 4 110 librách vpředu a 9 350 librách vzadu. Pro rok 2009 klesne zadní GAWR na 6200 liber. Přední číslo stoupá na 4 750 liber. Jedná se o výrazné snížení zadní nosnosti. Můžeme předpokládat, že je to způsobeno přepracováním odpružení nebo reklasifikací limitů zatížení. Ram 2500 také zaznamenal pokles z 6 000 liber v zadní části v roce 2007 na 4 630 liber v roce 2009.

Dodávka Sprinter poskytuje konkrétní údaje za období 2006–2009. Údaje o dodávce 2500 jsou 3 857 GBP/5 356 GBP (2006), přičemž v následujících letech se ustálily na přibližně 3 970 GBP/5 360 GBP. Dodávka 3500 má nejvyšší hmotnost 4 080/7 060 lb vpředu/vzadu pro roky 2006-2008, poté klesne na 4 410 lb vzadu pro rok 2009.

Dodge Nitro, Journey a Avenger postrádají data GAWR. Totéž platí pro Challenger a Charger. To je zdrojem frustrace pro ty, kteří se snaží zkontrolovat, zda upravené Nitro nepřetěžuje zadní nápravu.

Proč jsou tato data důležitá

Pro každodenní ježdění GAWR nepotřebujete. Je potřeba při nakládání auta.

Když táhnete loď s Tahoe, váha tažného zařízení vyvíjí tlak na zadní nápravu. Maximální zatížení zadní nápravy pro Tahoe 2006 je 3 750 liber. Pokud je vaše pohotovostní hmotnost 5 200 liber, přidáte 100 liber pasažérů, vybavení a 500 liber hmotnosti přívěsu, už sníte značnou část z limitu 3 750 liber pro samotnou zadní nápravu.

Hybridní verze trvale vykazují vyšší maximální přípustné zatížení přední nápravy. Je to proto, že baterie jsou těžké a jsou umístěny pod zadním sedadlem nebo v nákladovém prostoru, což posouvá rozložení statické hmotnosti dopředu. Pokud vyměníte standardní Silverado 1500 za hybridní verzi, posunete se o 275 liber hmotnosti dopředu. Vaše přední odpružení nyní nese větší zatížení, než bylo zamýšleno továrním nastavením.

Chevrolet Colorado z roku 2009 je největší anomálie. Hmotnostní limit 5 000 liber na přední nápravu pro středně velký pickup je mimořádně vysoký. Pokud neinstalujete obrovské pneumatiky pro trh s náhradními díly a robustní přední příčná ramena, pravděpodobně překročíte konstrukční limity sériového zavěšení, pokud přidáte přední nárazník, naviják a střešní nosič.

Podezřelé je také snížení maximální hmotnosti zadní nápravy Ram 3500 z 9 350 liber na 6 200 liber. Jedná se o 30% snížení. Zahrnuje změnu přístupu společnosti GM/Dodge k hodnocení únosnosti zadní nápravy v porovnání s pevností konstrukce. Nebo si možná uvědomili, že většina majitelů nepoužívá limit 9 000 liber, a upravili nálepku tak, aby odrážela skutečné použití spíše než teoretické body selhání.

Zkontrolujte vlastní zatížení. Nespoléhejte pouze na GVWR (hodnocení hmotnosti vozidla). Jsou to limity zatížení nápravy, které způsobí prověšení listových pružin nebo prasknutí uložení vzpěr.

Limity zatížení Ford podle modelového roku

Čísla nelžou. Pokud se snažíte zjistit, zda váš Ford může skutečně táhnout přívěs nebo zda jen roztavíte zadní nápravu, potřebujete hodnocení hmotnosti přední nebo zadní nápravy (GAWR). Toto je pevný limit pro každou osu jednotlivě. Ne na celý náklaďák. Pouze na přední nebo pouze na zadní. Podívejte se na sérii E 2006. E-350 Super Duty zabere 3 700 liber dopředu a přenese 6 195 liber dozadu. To je vážná zaujatost vůči zadní nápravě. Nemůžeš to jen tak ignorovat.

Do roku 2007 se výkon Exploreru snížil. Mluvíme o 2 860 librách vpředu a 3 340 librách vzadu. To je znatelný pokles oproti rozdělení 3240/3600 v předchozím roce. Proč? Změny odpružení? Přibývání na váze? Na tom nezáleží. Specifikace mluví samy za sebe. Nákladní vozy řady F zůstaly stabilní. F-150 si v průběhu let udržela čísla 3450/3800. Je to nuda. Je to spolehlivé. To je to, co potřebujete, když taháte dříví, ne když závodíte.

Další na řadě je F-350 2008. Hmotnost zadní nápravy (GAWR) se zvýšila na 6 262 liber. Je to malé navýšení, ale u těžkého nákladního auta se počítá každé kilo. Řada E také zaznamenala v roce 2008 mírný nárůst ve všech kategoriích. Zadní náprava E-150 zůstala na 5120 lbs… počkat, zůstala na 5120. Ale zadní náprava E-250 dosáhla 5520 lbs. E-350 Super Duty mírně klesá na 6 084 liber. Čísla se mění.

F-450 z roku 2008 byla bestie. 5600 liber vpředu. 9500 liber vzadu. Toto je nastavení tandemové nápravy nebo těžké nastavení jedné nápravy. Na tu zadní nápravu nenasadíte kompaktní auto a neočekáváte, že bude dobře fungovat. 2009 F-150 zvyšuje zadní nosnost na 3800 liber. Celých 400 liber. To je u půltunového nákladního vozu výrazné zvýšení nosnosti.

GMC Jmenovité hmotnosti náprav a nosnosti

GMC hraje podle podobných pravidel. Sierra 1500 z roku 2006 měla hodnocení 3 150 liber vpředu a 3 686 liber vzadu. Do roku 2007 přední část přibrala až 3 200 liber. Zadní část zůstává stejná. Sierra 2500 je místo, kde jde do tuhého. 4410 lbs vpředu v roce 2006. Poté klesla na 4200 v roce 2007 a zůstala tam. Zadní náprava zůstala zablokována na 6084 lbs. Pro řadu 2500 je důležitá konzistence.

Sierra 3500 je jiná věc. 2006 měl obrovskou přední váhu 4800 liber. V roce 2007 pak klesl na 4 200. Proč pokles? Možná standardizace. Zadní náprava také klesla z 6 500 na 6 390 liber. Jedná se o redukci. Měli byste to zvážit, pokud plánujete přepravu těžkého nářadí.

Acadia dorazila v roce 2007 s hodnocením 3 197 liber vpředu a 3 527 liber vzadu. Takto to zůstalo až do roku 2009. Jen. 2008 Yukon Hybrid odpovídal plynu Yukon na 3200/4100. Žádná penalizace hmotnosti baterie na jmenovité hmotnosti náprav. To je dobrá zpráva pro ekologicky uvědomělé dopravce.

Specifikace rozložení hmotnosti Honda

Honda je složitá. Většina jejich modelů v těchto tabulkách neuvádí hodnocení hmotnosti na nápravu (GAWR). souhlas? Prázdný. Občanské? Prázdný v roce 2006. Pak v roce 2007 dorazil Civic s hodnocením 2 310 liber vpředu a 2 290 liber vzadu. Téměř rovnoměrné rozdělení. Vyrovnaný. To je pro Hondu typické. Na kompaktní auto nepotřebujete masivní zadní nápravu.

Odyssey je pracovní kůň. Od roku 2006 do roku 2009 si udržel 2 833 liber vpředu a 3 197 vzadu. Stabilní. Pilot začal v roce 2007 s 2 865 librami vpředu a 3 155 librami vzadu. Pro rok 2009 byla přední část silnější na 2 921 liber, zatímco zadní část dosáhla 3 196 liber. Mírný posun rovnováhy. Ridgeline z roku 2006 měl vpředu zvláštní čtení. 309? Ne, v některých zdrojích je to překlep, ale graf ukazuje 309 lb vpředu a 3252 lb vzadu pro model z roku 2006. Počkejte, když se podíváte blíže na údaje z roku 2007, vyskočí na 3 105 liber vpředu. Číslo z roku 2006 vypadá jako chyba zadávání dat nebo omezení pro konkrétní konfiguraci. Čísla jsou od roku 2007 stabilní: 3 105 lb vpředu a 3 252 lb vzadu.

Limity síly Hummera

Hummer si nedělal srandu. 2006 H2 měl 4000 liber vpředu a 5000 liber vzadu. To je vše. Takto to zůstalo až do roku 2009. Beze změn. Žádná vylepšení. Stejně těžká jmenovitá váha po dobu čtyř let. H1 Alpha byla výjimkou. 4100 liber vpředu. 6800 liber vzadu. Obrovský sklon k zadní nápravě. Na tu zadní nápravu bys mohl dát malý domeček. H3? Prázdný. Možná nebylo požadováno, aby měl klasifikaci hmotnosti, nebo možná nebyl stejným způsobem hodnocen pro těžké tažení. H3T následoval stejný vzor s prázdnými daty. Věděli jste, co můžete od Hummera očekávat. Nepřepravovali jste lehký náklad.

Limity zatížení Hyundai a Infiniti

Hyundai je v datech vzácný. Santa Fe z let 2007 a 2008 měl hodnocení 2 976 liber vpředu a 3 197 vzadu. Entourage tomu odpovídal s 2 998 librami vpředu a 3 064 librami vzadu. Sonáta? Nic. Elantra? Nic. Hyundai čísla u malých aut tajil. Veracruz se v těchto konkrétních tabulkách GAWR v průběhu let neobjevil.

Infiniti je téměř úplně prázdné. FX35? Prázdný. M45? Prázdný. QX56? Prázdný. V tomto souboru údajů nezveřejnili hodnocení hmotnosti na nápravu. Museli byste se prohrabat nálepkami na zárubně nebo návody k obsluze. EX35 se objevil v roce 2008, ale zůstal prázdný. To je divné. Luxusní značky mají obvykle přísnější tolerance, ale zde nejsou žádné údaje.

Hodnoty hmotnosti na nápravu Isuzu a Jaguar

Isuzu je jednoduché a přímočaré. Ascender si od roku 2006 do roku 2008 udržel 2 950 liber vpředu a 3 200 liber vzadu. Žádné změny. i sériové vozy? 2006 i-280 vážil 2 533 liber vpředu a 2 896 vzadu. Následoval i-350 s 2 753 librami vpředu a 2 896 librami vzadu. Do roku 2007 se názvy změnily na i-290 a i-370. Nominální váhy zůstaly stejné. 2 533 lb vpředu a 2 896 lb vzadu pro oba modely. Hlavním tématem je stabilita.

Jaguar je také většinou prázdný. S-Type, X-Type, XJ8, XJR, XK8, XKR? Všechno je prázdné v roce 2006. XK se objevil v roce 2007 a zůstal prázdný až do roku 2009. XF v roce 2009? Prázdný. Jaguar nechce, abyste si dělali starosti s hmotností náprav. Chtějí, abyste se starali o kvalitu své kůže. Čísla prostě neexistují. Pokud táhnete Jaguar, jste na to sami.

Co tato čísla znamenají pro váš projekt?

GAWR není doporučení. Tohle je strop. Překročte ji a riskujete strukturální selhání. Přední náprava zvládá řídicí a brzdné síly. Zadní náprava přenáší zatížení a hmotnost tažného zařízení. Pokud vaše naložené auto zatěžuje jednu nápravu více, než dovoluje GAWR, hrajete ruletu s komponenty zavěšení.

Podívejte se znovu na Ford F-350. 6100 liber vzadu v roce 2006. Pak 7000 v roce 2007. Nárůst o 900 liber. Je obrovský rozdíl v tom, co můžete legálně a bezpečně přepravovat. Pokud byste si koupili model z roku 2006 a pokusili se jej provozovat jako model z roku 2007, přetěžovali byste jej.

GMC Sierra 3500 klesá ze 4800 na 4200 liber vpředu. To je snížení o 600 liber. Pokud máte těžký naviják

Limity náprav u Jeepu podle modelu

Pokud upravujete Jeep, znalost zatížení nápravy (GAWR) je nutností. Většina modelů z počátku a poloviny roku 2000 tyto údaje nemá, pravděpodobně proto, že výrobci nepovažovali za vhodné je zveřejňovat pro standardní verze pro provoz na ulici. Výjimkou jsou pracovní vozy a SUV.

Jeep Liberty si u modelů z let 2006 a 2007 zachoval zatížení přední nápravy 2 750 lb a zadní nápravy 3 150 lb. Tato konfigurace poskytuje podporu kompaktní karoserii středně velkého SUV bez nutnosti většího vyztužení.

Řada Wrangler vypráví jiný příběh. 2006 JK (nebo TJ, v závislosti na výbavě) byl ohodnocen na 2200 liber vpředu a 2650 liber vzadu. Do roku 2007 se však tato čísla zvýšila. Modely Wrangler a Wrangler Unlimited z let 2007, 2008 a 2009 měly užitečné zatížení 2 650 liber vpředu a 3 400 liber vzadu. To je obrovský skok v propustnosti. To naznačuje buď silnější nápravy, nebo změnu ve způsobu výpočtu rozložení hmotnosti pro novou platformu. Pokud stavíte pásový vozík, je tato zadní nosnost vaším pevným limitem, než trubky nápravy začnou vydávat alarmující zvuky.

Konzervativní standardy zatížení Kia

Přístup Kia k datům GAWR je skoupý. Většina sedanů a crossoverů z této éry prostě ve svých otevřených specifikacích limity zatížení přední a zadní nápravy neuvádí. Je třeba je hledat.

Minivan Kia Sedona prokazuje stabilitu. Modely z roku 2006 a 2007 jsou ohodnoceny na 2 998 liber vpředu a 3 064 liber vzadu. Těžká nákladní vozidla tato čísla potřebují. Sedona 2008 od těchto specifikací upustila, což je nepříjemné, pokud táhnete těžký náklad.

Crossover Kia Sorento je těžší. Modely 2006 a 2007 mají jmenovitou nosnost 3 307 liber, vpředu i vzadu. Symetrické ukazatele. U SUV vzácné, ale možné díky nezávislému přednímu zavěšení a pevné zadní nápravě.

Subkompaktní vozy vyprávějí jiný příběh. Kia Rio a Rio 5 (2007-2008) mají užitečné zatížení 1 918 lb vpředu a 1 874 lb vzadu. Zásoby jsou minimální. Nemůžete jen tak hodit tašky s vybavením na zadní sedadlo Rio 2007 a očekávat, že s plnou nádrží zůstanete v limitu. Sportage (2006-2008) má hmotnost 2 579 lb vpředu/2 425 lb vzadu. Přední náprava nese větší zatížení, pravděpodobně kvůli hmotnosti motoru a umístění převodovky.

Chybí data Land Roveru

Land Rover své hodnoty zatížení náprav tajil. U modelů 2006–2008 LR3, Range Rover a Range Rover Sport údaje GAWR zcela chybí. To je zvláštní u luxusních SUV, kde je rozložení hmotnosti rozhodující pro ladění vzduchového odpružení.

Výjimkou je model z roku 2009 LR2. Tento model je uveden na 2 885 librách vpředu a 2 995 librách vzadu. Všimněte si nerovnováhy. Zadní část snese výrazně větší zatížení. To může odrážet umístění motoru nebo specifickou konstrukci náprav LR2 ve srovnání s větší platformou LR3. Pokud na LR2 z roku 2009 přistanete, nepřetěžujte přední část. Přední náprava je zde slabým článkem.

Lexus: Precizní technika, štíhlé specifikace

Fanoušci značky Lexus očekávají přesnost. Údaje GAWR odrážejí podobný nedostatek transparentnosti. Od roku 2006 do roku 2009 všechny uvedené modely Lexus – ES, GS, IS, LS, RX, GX, LX, SC – nemají rozpis zatížení přední a zadní nápravy. To naznačuje, že Toyota/Lexus tyto údaje buď nezveřejnily, nebo se nejednalo o metriku zaměřenou na spotřebitele pro tyto luxusní sedany a SUV.

U těchto modelů se budete muset spolehnout na pohotovostní hmotnost a nosnost. LX 570 a GX 470 jsou těžké. Bez specifických omezení os nezbývá než hádat. Ale vzhledem k pověsti Lexusu pro přetechnizovanost jsou jejich nápravy pravděpodobně hodnoceny výrazně nad pohotovostní hmotností. IS-F a GS 450h výrazně zvyšují hmotnost hnacího ústrojí. Jen udržujte nízkou zátěž.

Lincoln: heavy metal

Lincoln vyrábí nákladní auta maskovaná jako auta. Údaje to odrážejí.

Mark LT je jasným lídrem. Od roku 2006 do roku 2008 má užitečné zatížení 3 450 liber vpředu a 3 850 liber vzadu. Toto je úroveň nákladního auta. Navigátor je ještě spolehlivější. 2006 ukazuje 3 300 lb vpředu / 4 128 lb vzadu. Pro roky 2007 a 2008 se zadní část zvyšuje na 4 300 liber. Pro rok 2009 se Navigator posouvá na 3 450 lb. vpředu/3 850 lb. vzadu. Kolísání specifikací naznačuje, že různé pakety náprav nebo úrovně výbavy (např. Navigator L vs. standardní verze) mohou mít různou nosnost. Pokud táhnete přívěs s Navigátorem, zkontrolujte nálepku na zárubni dveří. Tištěné specifikace se liší v závislosti na výrobní šarži.

Ostatní modely Lincoln jako MKX, MKZ, Town Car a MKS nic nenaznačují. Pokud potřebujete přesné údaje o nápravách, držte se Navigator a Mark LT.

Variabilita výkonu Mazdy

Nabídka Mazdy je směsí nákladních automobilů, subkompaktů a sportovních vozů. Snímače B-série (B2300, B3000, B4000) dominují žebříčku GAWR.

B4000 je bestie. Modely z let 2006, 2007, 2008 a 2009 mají užitečné zatížení 2 850 liber vpředu a 2 750 liber vzadu. Vysoká propustnost. Jedná se o středně velký pickup.

Malá auta jsou lehčí. Mazda3 a Mazda5 vykazují omezené údaje. Mazda5 (2006) má hodnocení 2218 lbs vpředu / 2355 lb vzadu. Mazda6 (2006) – 2 372 lb vpředu / 2 119 lb vzadu. Všimněte si sníženého zatížení vzadu. MazdaSpeed6 je ještě lehčí vzadu: 2 449 lb vpředu/2 103 lb vzadu. Sportovní naladění často znamená tužší pružiny a jiné nápravy, ale hmotnostní limit zůstává nízký.

MazdaSpeed3 (2007) má hodnocení 2 216 lb vpředu/2 064 lb vzadu. MX-5 (2007) – 2 449 lb vpředu / 2 103 lb vzadu. Přední náprava nese větší váhu téměř u všech těchto malých vozů. Zde se nachází motor a převodovka. Nenakládejte zavazadlový prostor vašeho MazdaSpeed3 do plné kapacity. Než dosáhnete limitů odpružení, překročíte nosnost zadní nápravy.

Mercedes-Benz: luxus a AMG

Mercedes-Benz neposkytuje žádná data GAWR pro svou řadu sedanů a kupé (C-Class, E-Class, S-Class, CLK, CLS, SL, SLK, SLR McLaren). To zahrnuje těžké váhy jako ML63 AMG. Je to nepříjemné. Budete muset předpokládat, že nápravy jsou dimenzovány na pohotovostní hmotnost vozidla plus značné užitečné zatížení, ale bez konkrétních čísel je to jen odhad.

G-Class (G500, G55) v letech 2007 a 2008 také nemá žádná data. To je u rámového SUV překvapivé. Tyto vozíky mají obvykle jasné zatížení náprav.

třída GL (GL320, GL450, GL550) v letech 2007 a 2008 je také prázdná.

ML-Class (ML320, ML350, ML500, ML550, ML63 AMG) je také prázdná.

To je obrovská datová mezera. U Mercedes-Benz se při odhadu užitečné hmotnosti spolehněte na celkovou hmotnost vozidla (GVWR) mínus pohotovostní hmotnost a poté ji rovnoměrně rozložte. Netestujte pevnost náprav. Oprava těchto vozů je drahá.

Mercury: cenově dostupná značka Fordu

Specifikace Merkuru odpovídají specifikacím Fordu, ale často jsou méně dobře zdokumentovány. Klíčovým modelem je Mountaineer.

2006 Horolezec: 2 860 lb. vpředu/3 340 lb. vzadu.
2007–2009: Nebyly poskytnuty žádné údaje.

To je výrazné snížení. 2006 Mountaineer sdílí svou architekturu s Fordem Explorer. Hlavní zatížení přebírá zadní náprava. Pokud vozíte pasažéry a náklad v Mountaineeru z roku 2006, mějte přední část světla.

Jiné modely jako Grand Marquis, Mariner, Milan, Montego, Monterey a Sable údaje GAWR nemají. Spolehněte se opět na GVWR a nosnost. Mariner Hybrid zvyšuje hmotnost baterie. To ovlivňuje nosnost a ne nutně GAWR, ale mění se rozložení hmotnosti.

Údaje GAWR pro Mitsubishi, Nissan, Pontiac, Porsche, Saab, Saturn, Scion, Smart, Subaru, Suzuki a Toyota (2006–2009)

Hodnocení hmotnosti přední/zadní nápravy (GAWR) je víc než jen číslo vyleptané na zárubni dveří. Toto je pevný limit hmotnosti, kterou může každá náprava unést, než začnou selhávat komponenty odpružení, brzd nebo pneumatik. U většiny zastaralých značek v databázích jsou jejich charakteristiky označeny jako prázdná pole. Toto ticho obvykle znamená, že výrobce nezveřejnil údaje o rozložení zatížení mezi přední a zadní nápravu pro širokou veřejnost. Některé značky však tato čísla zveřejnily.

Mitsubishi uchovávalo data v nejpřísnější tajnosti. Pouze pickup Raider měl konkrétní hodnocení GAWR pro modelové roky 2006–2009. Maximální zatížení na přední nápravě bylo 3100 liber, na zadní – 3600 liber. Všechny ostatní modely – Eclipse, Endeavour, Galant, Lancer, Montero a Outlander – měly prázdné položky. Pokud chcete tato čísla, budete se muset uchýlit ke skrytým technickým specifikacím nebo použít metody nadšenců autoklubů.

Nissan byl trochu transparentnější, zejména u svých těžkých nákladních vozidel. Altima z roku 2006 měla GAWR 2 399 liber vpředu a 1 991 liber vzadu. Toto je zvláštní distribuce. Platformy s pohonem předních kol mají obvykle větší váhu na přední části kvůli motoru a převodovce, takže vyšší hodnocení vpředu dává smysl, ale náhlý pokles zatížení zadní nápravy je neobvyklý. Pak přišli tažní koně. Frontier pickup (2007-2009) držel stabilně 3 296 liber vpředu a 3 197 liber vzadu. Snímač Titan byl v této sérii skutečným zvířetem. Modely z roku 2007 měly 3300 liber vpředu a 3800 liber vzadu. V následujících letech byla konkrétní čísla vynechána, ale schopnosti Titanu zůstaly jednou z klíčových vlastností.

Údaje o Pontiacu byly řídké. Torrent SUV pro roky 2006, 2007 a 2009 měl symetrické hodnocení 2 535 liber vpředu a vzadu. Čistý a jasný. Grand Prix měla pro rok 2007 pouze jeden rekord: 62 liber vpředu a 38 liber vzadu. Vypadá to jako překlep v původních datech. Limit nápravy na 62 liber je u sedanu střední třídy absurdní. Pravděpodobně se jedná o chybu dat nebo nesprávně označenou nosnost. Modely G5, G6, G8, Solstice a Vibe mají také prázdné položky. Během těchto let Pontiac zažil úpadek. Nemůžete jim vyčítat ani špatné sledování dat.

Porsche neposkytlo žádné údaje pro Cayenne z roku 2006. V letech 2008 a 2009 měly 911, Boxster, Cayenne a Cayman také prázdné hodnocení GAWR. Vysoce výkonné německé inženýrství ne vždy upřednostňuje zveřejňování limitů náprav ve specifikacích. Spoléhá na pneumatiky a naladění odpružení, aby vše drželo pohromadě.

Saab poskytl jen pár informací. 9-7X, sdílený s GMC, měl v letech 2008 a 2009 hodnocení 2 950 liber vpředu a 3 400 liber vzadu. Modely 9-3 a 9-5 zůstaly prázdné. Prázdný byl i 9-2X, což je přeznačené Subaru Impreza kombi. Saab byl specializovaný hráč. Specializovaní výrobci ne vždy zveřejňují kompletní tabulky zatížení.

Údaje o Saturnu byly podobně omezené. SUV Outlook vyniklo. Modely z let 2007, 2008 a 2009 měly hodnocení 3 197 liber vpředu a 3 527 liber vzadu. Jasná zaujatost vůči zadní nápravě. Ion, Relay, Sky, VUE, Aura, Astra a jejich hybridní verze byly prázdné. Saturn byl integrován do struktury GM. Nemuseli rozlišovat výkon náprav od Buicku nebo GMC.

Scion neposkytla žádná data GAWR pro modely tC, xA, xB nebo xD během období 2006–2009. Toyota Motor Sales USA neviděla důvod je zveřejňovat.

Smart byl ještě méně otevřený. Fortwo z roku 2008 měl prázdný GAWR. Tohle je mikroauto. Čísla jsou malá. Limity jsou těsné. Není naložený jako náklaďák.

Subaru uvedlo prázdné specifikace GAWR pro celou řadu. B9 Tribeca, Baja, Forester, Impreza (sedan, kombi, Outback Sport, WRX STI), Legacy (sedan, kombi) a Outback neměly žádná data. Opět prázdný záznam. Subaru spoléhá na svůj systém Symmetrical AWD pro rozložení hmotnosti, ale to neznamená, že zveřejňuje limity náprav.

Suzuki poskytla některá čísla pro svá malá auta. 2006-2008 Aeria měla 1 918 liber vpředu a 1 940 liber vzadu. Následovala Forenza s čísly 1 918 liber vpředu a 1 764 liber vzadu. Model XL7 se lišil. V roce 2006 bylo 2 205 liber vpředu a 2 866 liber vzadu. Pro roky 2007–08 se údaje zvýšily na 2 590 liber vpředu a 2 921 liber vzadu. 2007 SX4 měl 2050 liber vpředu a 1786 liber vzadu. Zbytek linky (Grand Vitara, Reno, Equator) byl prázdný.

Toyota byla překvapivě selektivní. Land Cruiser měl hodnocení 3 595 liber vpředu a 4 220 liber vzadu pro roky 2006 a 2007. Pak v letech 2008 a 2009 údaje zmizely. RAV4 měl položky v roce 2006 (2535/2435), 2007 (4430/4730 – obrovský skok, pravděpodobně jiný střih nebo korekce dat) a 2008 (2535/2435). V roce 2009 se údaje vrátily k nižším hodnotám. Tundra z roku 2007 měla 3900 liber vpředu a 3800 liber vzadu. Všechno ostatní – 4Runner, Avalon, Camry, Corolla, FJ Cruiser, Highlander, Matrix, Prius, Sequoia, Sienna, Tacoma, Venza, Yaris – bylo prázdné.

Většina výrobců GAWR nezveřejňuje. Zveřejňují GVWR. Rozložení podél os je vnitřní.

Tento obrázek vypráví příběh o tom, jak se výrobci automobilů chovali ke svým zákazníkům na konci 2000. Pokud jste si kupovali nákladní automobil nebo těžké SUV, chtěli, abyste znali své limity. Pokud jste kupovali sedan nebo sportovní vůz, předpokládali, že nebudete testovat geometrii zavěšení při nakládání 2000 liber nákladu. Tato čísla obdržely Titan, Raider a XL7. Altima, Camry a Corolla byly ticho.

Nechybí žádná data. Pro průměrného kupujícího nebyly považovány za relevantní. Dokud své vozidlo netáhnete, netáhnete nebo nepřetěžujete, tato čísla nikdy nezkontrolujete. Budeš jen řídit. Jakmile však tuto hranici překročíte, budete si přát, aby měl výrobce více jasno v tom, kde končí náprava a kde začíná selhání.

Standardním způsobem výpočtu celkového zatížení zůstávají odkazy na GVWR, GCWR, užitečné zatížení a tažnou kapacitu. GAWR jsou podrobné informace. Část, kterou většina lidí ignoruje, dokud nepraskne listová pružina nebo se pod zatížením nezkroutí brzdový rotor.

Údaje GAWR za rok 2006 Volkswagen a Volvo

Údaje za rok 2006 pro Volkswagen jsou velmi vzácné. V tabulce jsou uvedeny Golf, GTI, Jetta, Beetle Convertible, Beetle Coupe, Passat Sedan, Phaeton, Rabbit a Touareg. Nejsou tam žádná čísla. Pouze čárky. Pokud chcete vědět, jakou váhu mohou tyto německé sedany skutečně přenést na své nápravy, budete muset sáhnout hlouběji.

Volvo bylo v roce 2006 o něco průhlednější. Model S80 měl hmotnost na přední nápravě (GAWR) 2 230 liber a 2 290 liber vzadu. SUV XC90 bylo navrženo pro větší zatížení. Podporoval 2 820 liber vpředu a 3 150 liber vzadu. Zbytek řady – C70, S40, S60, V50, V70 a XC70 – ponechal prostor pro dohady. Čísla neuvedena.

Rozdělení podle modelového roku 2007

Do roku 2007 Volkswagen stále odmítal zveřejnit konkrétní limity náprav pro varianty Eos, GTI, Jetta, Beetle, Passat, Rabbit a Touareg. Záhada pokračovala.

Volvo se otevřelo o něco více, ale pouze pro velké SUV. XC90 si udržel své robustní hodnocení 2820/3150 lb. Zbytek řady Volvo 2007, včetně C70, S40, S60, S80, V50, V70 a XC70, zůstal v tomto konkrétním souboru dat neuvedený. Pokud jste v C70 tahali výbavu, soustředili jste se spíše na pocit než na výkon.

Specifikace 2008: Změny hodnocení

Sestava Volkswagen pro rok 2008 zahrnovala Eos, GLI, GTI, Jetta, Beetle Cabrio a kupé, Passat Sedan a Wagon, R32, Rabbit a Touareg 2. Čísla GAWR stále chybí. Značka dala přednost jiným ukazatelům.

Údaje Volvo za rok 2008 ukazují jasný rozdíl ve schopnostech. V70 byl ohodnocen na 2 690 liber na přední nápravě a 2 513 liber na zadní nápravě. O něco více k zadní nápravě než obvykle. XC70 trochu mění věci, ubírá 2 800 liber vpředu a 2 646 liber vzadu. XC90 zůstává beze změny s konfigurací 2820/3150 lb. Tato konzistence naznačuje, že Volvo ponechalo odpružení vlajkové lodi SUV v těchto prvních letech do značné míry beze změny.

Modelová řada 2009 a nejnovější údaje

Seznam Volkswagenů pro rok 2009 se rozšířil o Routan a Tiguan, stejně jako o Eos, GLI, GTI, Jetta Sedan a Sport Wagon varianty Beetle, Passat, Rabbit a Touareg 2. Sloupce GAWR jsou ponechány prázdné. Jejich GVWR (Vehicle Weight Rating) nebo GCWR (Coupling Weight Rating) můžete zkontrolovat v jiných zdrojích, ale v tomto zdroji nebylo žádné konkrétní rozdělení podle náprav.

Čísla Volva za rok 2009 přesně odrážejí čísla z roku 2008. V70 zůstává na 2690/2513 GBP. XC70 – 2800/2646 lbs. XC90 je stále 2820/3150 lbs. C30, C70, S40, S60, S80 a V50 tato hodnocení stále nemají.

Pro ty, kteří se snaží tato starší německá auta odtáhnout nebo upravit, je překážkou nedostatek konkrétních údajů o přední a zadní nápravě u většiny modelů. Musíte se spolehnout na pohotovostní hmotnost a užitečné zatížení vozidla. Výpočty si musíte udělat sami.

“GAWR je maximální hmotnost uváděná jako kapacita jednonápravového systému unést náklad.”

Pokud upravíte Volvo XC90 z roku 2009, máte pevný limit 3 150 liber na zadní nápravě. To vám ponechává spoustu místa nad standardní pohotovostní hmotností vozidla, ale ne nekonečný prostor. Co se týče Volkswagenu Passat z roku 2006? Zůstanete sami s tímto problémem bez