Wczesne lata 80. były trudnym testem dla ciężkich amerykańskich samochodów z mocnymi silnikami. Normy średniego zużycia paliwa (CAFE) zacieśniły kontrolę nad pompami paliwowymi. Corvette nie była wyjątkiem. Aby przetrwać dekadę, musiał schudnąć.
Chevrolet odciął około 250 funtów od Corvette C3 z 1980 roku. Stalową obudowę mechanizmu różnicowego i poprzeczkę ramy przedniej zastąpiono aluminiowymi. Części plastikowe są używane w większej liczbie miejsc niż kiedykolwiek wcześniej. To była prosta i oczywista „dieta”.
Liczby mocy silnika mówią co innego. Podstawowy silnik L48 o pojemności 350 cali sześciennych (mały blok) zachował aluminiowy kolektor dolotowy z wersji L82, ale stracił moc z powodu zaostrzonego tuningu w celu zmniejszenia emisji. Jego moc wynosiła 190 KM. przy 4400 obr/min i 280 Nm momentu obrotowego przy 2400 obr/min. Z kolei wydajniejszy silnik L82 zyskał pięć koni mechanicznych, osiągając łączną moc 230 KM.
Corvette C3 z 1980 r. straciła 250 funtów masy i obniżyła współczynnik oporu powietrza do 0,443, ale wartości mocy różniły się znacznie w zależności od regionu i poziomu wyposażenia.
Najgorszą ofertę otrzymali kupujący z Kalifornii. Stanowe przepisy dotyczące ochrony środowiska zmusiły ich do wyboru „odkażonego” małego silnika 305 o mocy 180 KM. Silnik ten był oferowany wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. Dla Golden State nie było opcji ręcznej skrzyni biegów.
Aerodynamika została poddana niewielkim zmianom w celu poprawy efektywności paliwowej. Przednie i tylne spojlery zostały przeprojektowane i zintegrowane z nadwoziem. Osłona chłodnicy została lekko odchylona do tyłu. Współczynnik oporu (Cd) spadł z 0,503 do 0,443. Nie był szybki. Po prostu stał się mniej powolny.
Części chromowane zniknęły tam, gdzie było to możliwe. Usunięto emblematy ze skrzyżowanymi flagami na przednich błotnikach. Wewnątrz kabiny następuje kilka nudnych, ale praktycznych zmian. Klimatyzacja stała się wyposażeniem standardowym. Standardem jest także kierownica z możliwością regulacji nachylenia i zasięgu. Przyciski elektrycznego centralnego zamka drzwi zostały przeniesione w nowe miejsce.
Igła prędkościomierza była ograniczona do 85 mil na godzinę. Kolejny wymóg rządu. Tylny bagażnik za siedzeniami został połączony w jeden schowek. Akumulator pozostał we własnej komorze za kierowcą. Przetrwaj zgodnie ze standardami. Schudnąć. Jedź dalej.
Środki odchudzające pojawiły się we właściwym czasie. Na początku 1979 roku Stany Zjednoczone ponownie ogarnął kryzys paliwowy. Tym razem głównym winowajcą nie był OPEC. Chaos sprowokował obalenie szacha Iranu. Dla amerykańskich kierowców konsekwencje brzmiały znajomo. Dostawy spadły. Ceny paliw poszybowały w górę. Rynek samochodowy się załamał. Za nim gospodarka narodowa spadła w przepaść.
Przetrwanie Corvette znów było zagrożone. Jednak produkcja samochodu była kontynuowana. Sprzedaż spadła o około 20% w porównaniu z poziomem z 1979 roku. Jednak w 1980 roku z linii montażowej zjechało 40 614 egzemplarzy. To godny wynik. Biorąc pod uwagę, czym był ten samochód. Był ciężki. Zużył dużo paliwa. Był to pojazd specjalistyczny, który stał się zaporowo drogi. Cena podstawowa przed opcjami wyniosła 13 140,24 USD. To duża kwota dla przeciętnego kupującego.
Postawy prasy pozostały podzielone. Od początku ery Shark Tank krytycy zawsze byli podzieleni na dwa obozy. Wskaźniki wydajności pozostały jednak dobre. Silnik L82 przyspieszał od 0 do 60 mil na godzinę w 7,1 do 7,7 sekundy. To pozostało kluczowym punktem sprzedaży. Niektórzy recenzenci nie docenili wysiłków odchudzających. Jako kompromis wskazali „lekką” tylną oś. Nie każdemu przypadło do gustu skupienie się na efektywności paliwowej zamiast na czystej mocy. Nadal występują problemy z jakością wykonania i wykończeniem. Kontrola jakości nie była doskonała.
Dane techniczne Corvette z 1980 r
Chevy stracił 150 funtów z C3. Dodano standardowe spojlery, które zintegrowano z przeprojektowanym nosem i ogonem. Salon otrzymał aktualizacje. Emblematy zostały zaktualizowane.
Oto specyfikacja modelu z 1980 roku:
- Silnik: 5,0 l (305 cali sześciennych) V8
- Moc: 190 KM przy 4400 obr./min
- Moment obrotowy: 250 Nm przy 2800 obr./min
- Przekładnia: 4-biegowa manualna lub 3-biegowa automatyczna
- Masa własna: ok. 3150 funtów (różni się w zależności od skrzyni biegów/opcji)
- 0-60 mil na godzinę: 7,1 – 7,7 sekundy (silnik L82)
- Cena podstawowa: 13 140,24 USD
„Corvette nadal dobrze sobie radziła pomimo burzliwego klimatu gospodarczego w roku 1980.”
Dlaczego model z 1980 r. ma znaczenie
Corvette z 1980 r. stanowi punkt zwrotny. Nie chodziło tylko o przetrwanie recesji. Chodziło o przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Kupujący chcieli wydajności, ale nie mogli ignorować cen benzyny. Silnik L82 równoważył te potrzeby. Zapewniał przyzwoite przyspieszenie, nie zużywając przy tym tak paliwa jak wcześniejsze duże silniki.
Jak zmienił się „Shark” w 1980 roku
Aktualizacje wizualne były subtelne, ale znaczące. Przeprojektowany przód i ogon poprawiły aerodynamikę. Standardowe spojlery poprawiały stabilność przy dużych prędkościach. Zmiany wewnętrzne skupiły się na ergonomii. Zmniejszenie masy wynika z cieńszego szkła i lżejszych komponentów. Nie były to zmiany kosmetyczne. To były taktyki przetrwania.
Porównanie: Corvette 1979 vs 1980
Model z 1979 r. borykał się z podobnymi problemami
Chevrolet Corvette 1982: dogłębna analiza statystyczna najnowszej generacji C3
Liczby opowiadają historię, którą często skrywają broszury marketingowe. Patrzymy na ostatni rok produkcji generacji C3 – samochodu, który jednocześnie stracił ducha nowości, ale zachował swoje wymiary. Coupe z 1982 r. miało 98-calowy rozstaw osi, 185,3 cala długości i zaledwie 69 cali szerokości. Był niski (48 cali wysokości), ale ciężki. Masa własna wynosiła 3495 funtów. To całkiem dużo jak na samochód sportowy z tamtych czasów.
Podwozie było sprawne, ale przestarzałe. Zastosowano w nim niezależne zawieszenie ze wszystkich stron. Z przodu zrobiły swoje podwójne wahacze i sprężyny. Rurowe amortyzatory hydrauliczne utrzymywały nadwozie pod kontrolą. Stabilizator zwiększył sztywność boczną. Konstrukcja tyłu była inna, wykorzystując poprzeczne resory piórowe z rozpórkami. Półnapędy z przegubami o jednakowych prędkościach kątowych i przyczepności uzupełniały ten schemat. Nie był to nowoczesny układ wielowahaczowy, ale zawieszenie pozostało niezależne.
Przekładnia i charakterystyka
Pod maską oferowane były trzy wersje benzynowego silnika V8 górnozaworowego (OHV). Pojemność skokowa różniła się nieznacznie w oficjalnych specyfikacjach, ale ogólnie oscylowała wokół 350 cali sześciennych, przy czym jedna wersja była wymieniona w oryginalnych danych jako 5,0 litra, a reszta jako 5,7 litra. Konfiguracja średnicy cylindra i skoku różniła się w zależności od mocy.
Podstawowy silnik wytwarzał 180 koni mechanicznych przy 4200 obr./min. Moment obrotowy wynosił 255 funtów na stopę przy 2000 obr./min. Wyposażony był w jeden czterokomorowy gaźnik. Jeśli mieszkałeś w Kalifornii, była to jedyna dostępna opcja. Kosztował 50 dolarów mniej niż standardowy silnik.
Dostępna była opcja pośrednia, która rozwijała 185 koni mechanicznych przy 4000 obr./min. Moment obrotowy wynosił 270 funtów na stopę przy 2400 obr./min. Układ gaźnika był taki sam.
Najwyższa wersja ma silnik o mocy 220 koni mechanicznych. Moc maksymalną osiągano przy 5200 obr./min. Moment obrotowy nieznacznie spadł do 260 funtów na stopę przy 3600 obr./min. To właśnie tego silnika poszukiwali najczęściej pasjonaci.
Możliwości transmisji były ograniczone. Standardem była 3-biegowa automatyczna skrzynia biegów Hydra-Matic. Dostępna była 4-biegowa manualna skrzynia biegów. Automatyczne przełożenie głównej pary wynosiło 3,55:1. Mechanicznie było to 3,07:1. Samochód wydawał się powolny jak na współczesne standardy, ale C3 został zaprojektowany do wygodnej jazdy po autostradzie, a nie do prób czasowych.
Rzeczywistość produkcji i cen
Podstawowa cena dwudrzwiowego coupe wynosiła 13 140,24 dolarów. Całkowita produkcja tego nadwozia wyniosła 40 614 sztuk. Nie jest to tak duża liczba w porównaniu z początkiem lat 70., ale liczba ta pozostała stabilna.
Opcje determinowały ostateczny koszt. Elektryczne zamki do drzwi pojawiły się w 32 692 pojazdach za 140 dolarów. Zdejmowane szklane panele dachowe wybrało 19 695 klientów za 391 dolarów. Popularna była podgrzewana tylna szyba, zainstalowana w 36 589 pojazdach za 109 dolarów.
Ulepszenia podwozia były niszowe. Pakiet zawieszenia Gymkhana został zainstalowany w 9907 pojazdach za 55 dolarów. Ulepszone amortyzatory były mniej powszechne i pojawiły się zaledwie w 1695 samochodach za 35 dolarów.
Tempomat był powszechny, obecny w 30 821 egzemplarzach. Istotną opcją był silnik o mocy 230 koni mechanicznych, który wybrało 5069 nabywców za 595 dolarów. W 5726 przypadkach zamówiono 4-biegową manualną skrzynię biegów. Zdecydowana większość korzystała z automatycznej skrzyni biegów, zamontowanej w 34 838 pojazdach.
Godnym uwagi wyborem były felgi aluminiowe, zamontowane w 34 128 pojazdach za 407 dolarów. Ulepszenia opon były zróżnicowane. Opony SBR z białymi literami w rozmiarze P255/60R15 zostały zamontowane w 26 208 pojazdach za 62 USD. Większe opony P255/70R15 z białymi literami zostały zamontowane w 13 140 pojazdach za 426,16 USD.
System audio i komfort
Elektronika była prosta, ale funkcjonalna. Popularne było radio AM / FM z 8-ścieżkowym odtwarzaczem kasetowym, zainstalowane w 15 708 pojazdach za 155 dolarów. Kaseta
























