Запальний процес жовчного міхура

2-13-2017

Застій жовчі сприяє розвитку холециститу.

Більш детально Ви зможете почитати на сайті.http://www.gtrksmol.ru/vospalitelnyj-process-zhelchnogo-puzyrya/ Причиною застою можуть бути дискінезія жовчних шляхів, вроджена деформація вихідний частини жовчного міхура, порушення нервово-рефлекторної регуляції сфінктерного апарату, запалення великого дуоденального сосочка (фатерова соска), що раніше утворилися камені, закупорюють міхурово і загальний жовчний протоки, пухлини черевної порожнини, вагітність, малорухомий спосіб життя та ін При запаленні жовчного міхура порушуються фізико-хімічні властивості жовчі, співвідношення жовчних кислот і холестерину. Жовч стає менш бактерицидної. Змінюється рН (реакція) жовчі, створюються умови для утворення жовчних каменів.

До запального процесу ведуть судинні порушення в стінці жовчного міхура, особливо при капилляротоксикозе, вузликовому періартеріїті, перекруте жовчного міхура, гіпертонічних кризах, атеросклеротичному ураженні судин органів черевної порожнини, у тому числі і жовчного міхура.
Холецистит розвивається при наявності в жовчному міхурі каменів, що травмують слизову оболонку при своєму переміщенні, що сприяє підтриманню запального процесу і порушення евакуації вмісту з жовчного міхура. Великі камені можуть вести до эрозиям і виразки слизової оболонки жовчного міхура з наступним утворенням перифокального спайкового процесу, деформації жовчного міхура і порушенням відтоку міхурово жовчі. До того ж самі камені є резервуаром хронічної інфекції.

Малюнок: /upload/2hlz2.jpg

Ураження жовчовивідних шляхів при паразитарних захворюваннях – лямбліозі, амебіазі, опісторхозу, аскаридозі – можуть сприяти виникненню захворювання або підтриманню запального процесу в жовчному міхурі.
Гострий холецистит частіше буває калькульозним, але може бути і некалькулезным. Хронічний холецистит може бути самостійним захворюванням або розвинутися як ускладнення гострого холециститу. Як і гострий холецистит, він буває калькульозним і некалькулезным, звідси різна тактика лікування хворих.

Клініка:

Гострий холецистит
Клінічні прояви гострого холециститу, як калькульозного, так і некалькулезного, характеризуються як загострення хронічного холециститу, наступаюче іноді раптово на тлі нормального здоров’я. Головною ознакою захворювання є біль, що носить характер печінкової (жовчної) коліки. Колька виникає раптово у правому підребер’ї, часто вночі і носить переймоподібний характер зі зміщенням в поперек праворуч, праве плече і лопатку, праву половину шиї та обличчя. Болі супроводжуються нудотою і блювотою, що не приносить полегшення, іноді уповільненням частоти серцевих скорочень і підвищенням температури. Болі бувають настільки сильними, що хворі втрачають свідомість. Зміщуючись в ліву половину грудної клітки, біль може вести до аритмії (холецистокардиальный синдром).
Напад болю при холециститі може тривати від кількох годин до 1-2 тижнів.
У разі виникнення гострого холециститу на тлі хронічного холециститу приступу болю протягом декількох днів можуть передувати відчуття важкості у верхній частині живота, нудота, дискомфорт. Приступухолецистита передують погрішності в дієті, фізичні та емоційні перевантаження.
Залежно від характеру запального процесу протягом гострого холециститу має свої особливості. Катаральний холецистит відрізняється доброякісним перебігом: біль швидко зникає, температура нормалізується загальний стан вирівнюється. Але він може перейти і в гнійний холецистит. Тоді температура підвищується до 38-39°С, з’являються слабкість та симптоми інтоксикації. Загальний стан тяжкий, тривалий больовий синдром. Найбільш важкою формою гострого холециститу є гангренозний холецистит. Локальна біль може бути відсутнім через некротичного процесу в стінці жовчного міхура. Наростають інтоксикація і перитонеальні явища, загострюється гепатит.
Тривалість перебігу гострого холециститу – від 2-3 тижнів до 2-3 місяців.

Хронічний холецистит
Гіркота в роті – один з ознак початковій стадії хронічного холециститу; відзначаються також почуття дискомфорту і помірний біль у правому підребер’ї. Інтенсивність болю залежить від ступеня тяжкості запального процесу в жовчному міхурі та супутньої дискінезії. Дискінезія за гіпотонічним типом дає біль постійну і несильний, при дискінезії по гіпертонічному типу з’являється різкий біль нападів характеру, що нагадує жовчну кольку. Болі зміщуються в праву поперекову область, праве плече і лопатку.

Відзначаються розлади травлення (відрижка, нудота, блювота). Температура тіла підвищена.Хронічний холецистит протікає з періодичними загостреннями і ремісіями.

Одним з методів лікування хронічного холециститу є проведення сліпого тюбажа жовчного міхура.
Не всім хворим можна робити сліпий тюбаж. Одне з протипоказань — камені в жовчному міхурі.
Сліпим він називається тому, що жовч надходить у дванадцятипалу кишку, а потім виводиться під час дефекації, тоді як під час зондування жовч, що витікає із зонда, видно добре.

Зазвичай цю процедуру лікар призначає при гіпокінезії жовчного міхура, при хронічних запорах, оскільки наповнений кишечник сприяє застою жовчі в міхурі. . Проводити її треба раз в десять днів. Справа в тому.що при активізації рухової функції жовчного міхура камені можуть зрушитися і закупорити просвіт жовчного протоку.
Роблять сліпий тюбаж вранці натщесерце. Для цієї процедури годяться води малої та середньої мінералізації, такі, як Боржомі, Нарзан, Арзні. Миргородська, Славяновская, Смирновская. Під впливом мінеральної води жовч розріджується, стає менш в’язкою, поліпшується рухова функція жовчного міхура.
Мінеральну воду перед вживанням підігрійте до температури 45-55:С. Попередньо не забудьте відкоркувати пляшку. Поставте її в каструлю з теплою водою або перелийте мінеральну воду в яку-небудь металевий посуд і підігрійте на вогні.
Теплу воду пийте так: зробіть два-три невеликі ковтки і полежіть 3-5 хвилин на спині або на правому боці, поклавши на область правого підребер’я гарячу грілку, обгорнуту рушником, щоб зберігалося тепло і не виник опік шкіри. Тепло знімає спазм сфінктера желчевыводящего протоки, розслабляє мускулатуру жовчних шляхів, що сприяє відтоку жовчі. Потім сядьте або встаньте, зробіть ще 2-3 глотка і знову ляжте на 3-5 хвилин з грілкою.

Таким чином— маленькими ковтками з 3-5 хвилинними перервами — випийте всю воду • 0.5 літра) і полежіть з грілкою ще 15-20 хвилин. Вся процедура займе не більше години.
У деяких вже після першої процедури зникає відчуття важкості в правому підребер’ї, пропадають відрижка жовчю, гіркота у роті. Однак незалежно від того, відчули полегшення чи ні, повторіть процедуру.
Вдруге лікарі нерідко радять додати жовчогінні засоби. З пляшки отлейте1 склянку мінеральної води і розчиніть у ньому 1/3 чайної ложки карловарської солі, або 1/2 чайної ложки ксиліту, або 2 гранули сорбіту. Спочатку цей розчин, а потім і решту чисту мінеральну воду випийте за вищеописаною методикою.
Якщо додані жовчогінні засоби неприємних відчуттів — болі в правому підребер’ї, відрижки — не викликають, їх дозу в наступний, третій раз іноді збільшують. Карловарську сіль— до 1/2 чайної ложки, ксиліту — до 1 чайної ложки, сорбіту — до 3 гранул. Більш високі дози цих засобів неприпустимі, так як вони можуть викликати спазм сфінктера жовчо-вивідного протоку і сильний біль у правому підребер’ї. Оптимальну для вас дозу жовчогінних засобів підберіть разом з лікуючим лікарем.