Тюнінг ВАЗ

Тюнінг машин – це пристрасть, хвороба, якої заражені сотні тисяч водіїв по всьому світу. Для одних доопрацювання автомобілів обмежується установкою синіх бризковиків, а інші не залишають ані сліду від заводських рішень, змінюючи в машині практично всі.

Часто об’єктами тюнінга стають зовсім не дорогі машини – передньопривідні моделі ВАЗа, «що виросли» на платформі 2108. І якщо підходити до проекту толково, можна домогтися досить цікавих результатів.
Але почнемо з простого і менш за все трудомісткого – підбору пружин і амортизаторів.

Тюнінг ВАЗ – підвіска

Перші служать демпфером – тобто, гасять вертикальні коливання від дороги. Це означає, що підібравши амортизатори з потрібними характеристиками, можна налаштувати жорсткість і гостроту шасі під стиль свого водіння.

Амортизатори бувають трьох видів – масляні (гідравлічні), газо-гідравлічні високого тиску, і газо-гідравлічні низького тиску.

Перші, як зрозуміло з назви, відрізняються тим, що робочим тілом у них служить масло. Такі амортизатори вважаються досить комфортними та надійними в експлуатації, але при високих швидкостях вони можуть втратити свої властивості. Справа в основному принципі роботи механізму: рідина всередині амортизатора під тиском поршня (читай – під час демпфування) перетікає з однієї порожнини в іншу і через спеціальний клапан маленького перетину. Долаючи опір, масло гріється, тим самим відводячи енергію і гасячи удар колеса.

У штатних режимах це працює, а от при активному водінні масло не встигає відводити тепло, перегрівається і втрачає в’язкість – демпфіруючі властивості амортизатора знижуються, а разом з цим зростають бічні крени, подовжнє розгойдування, і інші неприємності. До того ж, масляної амортизатор двутрубний по конструкції – у нього подвійна стінка корпусу, яка служить компенсаційної камерою. У неї йде частина масла при стисненні амортизатора, і там стискає повітря, гасячи тим самим удар. Але тут криється ще дві проблеми масляних амортизаторів – аерація і поганий тепловідвід через конструктиву. Олія, особливо при активній їзді по поганій дорозі, може змішатися з повітрям, порушивши характеристики всієї системи, а подвійна стінка перешкоджає активному теплообміну з зовнішнім середовищем.

Якщо Ви виконуєте бюджетний тюнінг ВАЗ своїми руками, то краще підійдуть газо-гідравлічні амортизатори низького тиску. Вони конструктивно схожі з масляними, але у верхній частині порожнини резервного циліндра під невеликим тиском (2,5-5 бар) поміщений не повітря, а газ, найчастіше азот. На практиці це веде до того, що внутрішній газовий підпір дозволяє швидше реагувати на відпрацювання нерівностей, і дозволяє маслу краще відводити тепло – при стисненні робочі тіла не змішуються, як це було в гідравлічних амортизаторах, а значить, і властивостей своїх не втрачають. Але стінки циліндра, як і раніше подвійні, і в граничних режимах руху (швидкісна «змійки», наприклад) амортизатор все одно гріється.

Проблему можна вирішити установкою газо-гідравлічних амортизаторів високого тиску: у них газ знаходиться під тиском 25 атм., І конструктивно вони досконаліший – однотрубні, з «плаваючим» поршнем. Тюнінгова підвіска з такими амортизаторами буде найжорсткішою, що негативно позначиться на комфорті, але крен автомобіля в повороті будуть мінімальні, а керованість – гостріше. Втім, за умови, що пружини теж підібрані вірно.

На заводі параметри пружини вибираються виходячи з навантажень на вісь, щоб забезпечити оптимальний діапазон власних коливань системи – в районі 1 Гц, а також з урахуванням параметрів іншої осі і з урахуванням забезпечення необхідної жорсткості кутовий для керованості і стійкості.

тюнінг ВАЗ - амортизатори

Характеристики пружин залежать від їх розмірів: висота пружини, висота пружини під навантаженням спорядженого автомобіля, висота пружини при повному стисненні, діаметр пружини, форма опорного витка, хід пружини, а також, у кількості витків і довжини під контрольної навантаженням.

Якщо завдання просто знизити автомобіль для зниження центра ваги, (як кажуть професіонали тюнінгу – «упустити»), потрібно підібрати пружини з меншою кількістю витків. Як правило, виробник сам вказує ступінь заниження в специфікації на свою пружину. Такий тюнінг ВАЗ має одну істотну особливість. Важливо – не можна підрізати стандартну пружину! У неї повинен зберігатися опорний виток, який забезпечує правильну роботу пружини. Без нього вона просто зламається.

Прості пружини мають лінійну залежність деформації під навантаженням. Вони підійдуть для повсякденної експлуатації, але для активної їзди, особливо по нерівній дорозі, не годяться: при великому навантаженні (наприклад, колесо потрапило в яму) пружина стискується занадто сильно, а отже, є ймовірність «пробою» підвіски. Та й наступну нерівність підвіска може не відпрацювати – їй адже потрібно встигнути «розтиснути».

Є варіант установки на тюнінг ВАЗ пружин з прогресивною характеристикою – у них залежність деформації від навантаження нелінійна, і жорсткість під навантаженням зростає. Це дозволяє поліпшити плавність ходу, керованість, а також, при інших рівних, такі пружини служать довше. Відрізнити їх можна, як правило, по витка зі змінним кроком і прутками різного діаметру. При збільшенні навантаження «м’які» витки (з меншим кроком) поступово лягають один на одного, перестаючи працювати, а більш жорсткі (навиті з великим кроком) – продовжують деформуватися, забезпечуючи нормальну роботу підвіски.

Кілька слів ще потрібно сказати про «спортивні» сайлентблоки. Альтернативою звичайним, гумовим служать вироби з поліуретану. Цей матеріал однорідний гуми, жорсткіше, тому служать компоненти довше – це, мабуть, їх головний плюс.

У наступних статтях про тюнінг ВАЗ ми розповімо, як можна доопрацювати не тільки підвіску ВАЗів, але і рульового управління, двигуна і трансмісії. Слідкуйте за оновленнями матеріалів «Тюнінг ВАЗ та інших вітчизняних машин».

При підготовці статті використано текстові та фото матеріали сайту kolesa.ru.