Можна було прийти в шоу-рум і купити, припустимо, audi tt-зараз це наймиліше купе виведено з російського портфоліо. А вже про honda і зовсім згадувати боляче: в 2010 в росії продавали не тільки успішний у всьому світі кросовери cr-v, але і седани accord, і civic і навіть субкомпакт jazz! а що зараз? honda рапортує про згортання продажів pilot і готується повністю покинути наш ринок

Який автомобіль був найбільш затребуваним в 2010 році? ford focus. І до сих пір ці представники сегмента с складають солідну частину угод купівлі-продажу, тільки тепер вже на вторинному ринку. Останній, втім, теж повільно, але вірно знаходить більш цивілізований вигляд: десять років тому ще живі були люберецький ринок та інші майданчики, куди збирали автохлам з усіх сервісів європейської частини росії. Тепер же переважна частина “беушек” реалізується за оголошеннями на найбільших майданчиках. Правда, від ” розпилів» і скручених пробігів досі позбутися не вдалося…

Тим часом сам ford закрив завод у всеволожську і на даний момент пропонує нам виключно «транзити», зібрані в єлабузі. Незадовго до нього тренд задав gm, законсервувавши своє виробництво під пітером. Втім, представництво chevrolet і cadillac жваво і навіть намагається нав’язати конкуренцію масовими азіатським брендам. Правда, поки виходить слабо: єдина потенційно популярна модель, кросовер trailblazer, на старті продажів вже дорожче прямих конкурентів. Доступні моделі південнокорейського походження повністю не зникли: місцеві імпортери досі намагаються налагодити поставки узбецьких версій chevrolet, причому щоб уникнути конфліктів з офіційним chevrolet була навіть придумана марка ravon, яка, втім, особливим попитом у нашого населення не користувалася.

Експерти аналітичного агентства» автостат ” спеціально для порталу motorpage.ru підготували невелике дослідження змін в купівельних перевагах, що відбулися з 2010 року. Їх дані в точності зійшлися з суб’єктивними відчуттями редакції, що спостерігала за ситуацією зсередини, але без точних цифр: російський ринок підтримав світову тенденцію і… Буквально збожеволів на грунті кросоверів. У 2010 році найбільшим сегментом російського ринку був с (частка – 38%) – в нього входив і ford focus російської збірки, і vw golf, який тоді завозили з німеччини. Більш того-до 2015 року в цьому сегменті «грав» навіть іспанський seat з хетчбеком leon, і у певної аудиторії користувався попитом.

Далі, за спаданням, слідував сегмент в (renault logan, vw polo, opel corsa), який в 2010 році займав 27%. Кросовери не дотягували і до чверті ринку-24%. Зараз, 10 років потому, на їх частку припадає 50% всіх продажів легкових автомобілів, на частку сегмента в – 36%. А “гольф-клас” схлопнувся до мізерних 2,8%, поступившись навіть седанам бізнес-сегмента d (5,6%).

Цікавий момент стався з кузовами: універсали, які в росії завжди сильно програвали седанам, зараз, переродившись в образі кросоверів, впевнено завоювали 57% – сегмент suv, як ми вже говорили, виріс удвічі. Дивно, що частка седанів з 2010 року скоротилася з 39 до 25%. Цьому посприяв, наприклад, все той же ford, що припинив продажі focus і mondeo. Пішли в небуття honda civic і accord, opel astra і insignia, nissan tiida і teana, mitsubishi galant і lancer – і це далеко не повний список. Хетчбеки теж поступово здають позиції – їх частка впала з 28 до 17%.

У плані переваг типу трансмісій росія, на відміну від європи, де досі більшу частину машин продають з механічними коробками, пішла на тотальну «автоматизацію»: в наші дні на частку автоматичної трансмісії припадає 66%, а на «механіку» – 34%. У 2010 році ситуація йшла трохи інакше: 66% продаваних автомобілів було з механічною кп, інші 34% – це «автомати» різних видів (класичні, варіатори, «роботи» та ін.).

Величезний вплив на наш ринок завжди надавала продукція тольяттинського автозаводу. І ось найяскравіший приклад, як корекція модельного ряду змінює статистику: в 2010 році на частку переднього приводу доводилося 68% від загального обсягу реалізації легкових машин, повного – 23%, заднього – 9%. Зараз це співвідношення виглядає так: передній – 64%; повний – 35%; задній – 1%. Причина-відхід “класичного” сімейства lada: виробництво ваз 2105 припинили якраз в 2010 році. Ще близько року дилери lada розпродавали залишки, а потім частка заднього приводу впала.

Що стосується структури ринку за обсягом двигуна, майже половина (48%) зараз належить легковим автомобілям з моторами 1,4 – 1,6 л.10 років тому їх частка теж була на рівні 50%. У той же час істотно зросла частка машин з двигунами 1,6 – 2 л (з 10% до 28%), а 2 – 2,5 л, навпаки, впала (з 18% до 8%). Скоротилася і частка категорії 1,2-1,4 л (з 12% до 7%).

Колосальну роль у всіх трансформаціях зіграли угоди про промсборке, які якраз до 2010 року підписали найбільші гравці ринку. За даними “автостата”, в даний час 84% продаваних в росії легкових автомобілів – локальної збірки. Відповідно інші 16% імпортовані. У 2010 році це співвідношення становило 64% на 36%.

Хвора тема – ціни. Будь-які флуктуації національної валюти, енергоносіїв, політичні кризи всіх типів – все впливає на ціни. Вони ростуть. І якщо порівняти вартість найбільш ходових моделей 2010 року (hyundai solaris, kia rio, renault logan, volkswagen polo і навіть lada granta) з актуальними прайсами, зростання їх мінімальної ціни склав 2 – 2,5 рази. Чи зросли доходи населення настільки ж значно? відповідь ви і самі знаєте. 1.

Що робити тим, кому не вистачає накопичень на покупку машини за готівку? логічна відповідь-брати кредит. І в цьому плані за останній десяток років відбулися деякі зрушення. Зараз близько 45% нових машин продається в кредит. Як вважає керівник прес-служби аналітичного агентства» автостат ” азат тімерханов, порівнювати ці цифри з тим, що було 10 років тому, мабуть, не зовсім коректно, оскільки тоді не було програм держпідтримки («перший/сімейний автомобіль»), які заробили з 2017 року і надали найбільш позитивний вплив на ринок автокредитування. До першої фінансової кризи 2009 року частка продажів автомобілів в кредит була навіть вище, ніж зараз, причому без всяких програм держпідтримки: в 2007 році – 47%, в 2008-му – 46%. Тому що тоді був «жор», економічні умови в країні всіляко сприяли тому, щоб люди витрачали гроші на покупку дорогих товарів, в тому числі і за допомогою позикових коштів. Нові автосалони відкривалися буквально щодня. Доходи населення зростали. Потім криза все це обвалила … Як підсумок, в 2009 році частка автокредитів впала до 24%. Але в міру відновлення економіки вона знову стала рости: 2010 рік – 36%, 2011-й – 44%. З 2017 року частка продажів нових легкових машин в кредит не опускається нижче 40%.

Сучасний покупець став вибагливішим і підкованішим технічно. Зараз багато хто вибирає автомобіль не тільки за розміром, кількістю членів сім’ї та іншим чисто практичними показниками. Як поділився в особистій бесіді один із співробітників великого дилера, все більше людей приходять і дивляться на… Наявність в машині підтримки apple carplay і android auto! їм потрібно транслювати свої улюблені навігаційні програми на великий екран. Автовиробники активно підтримують попит-зараз навіть наявність мультимедійної системи як такої нікого не хвилює. Вона повинна бути “за замовчуванням”. На перший план виходить діагональ екрану. 7 і 8 дюймів-це вже не так багато. Багато новинки отримують 12,3-дюймові матриці, причому це відбувається в доступних сегментах. Найяскравіший приклад-корейські hyundai creta або kia seltos. У 2010 році монохромний дисплей розміром трохи більше пачки сигарет, здатний відображати не тільки цифри, але і букви, вважався технологічно проривом. Інший атрибут, здатний вплинути на рішення про покупку – світлотехніка. Нехай проста, не активна, але всім потрібні світлодіоди. Пропозиція не змусила себе чекати-наприклад, skoda rapid і vw polo розташовують led-фарами вже в стоці. Що ж далі? перший кандидат на потрапляння в список must have-телематика. Росіяни хочуть контролювати машини зі смартфонів. І найбільші гравці ринку вже представили готові рішення, а гравці aftermarket – наприклад, виробники автосигналізацій і протиугінних систем – тільки нарощують продажі такої електроніки.