Пристрій сучасного двигуна

Допитливі автолюбителі давно вже чули про таких системах, як антиблокувальна гальмівна система (ABS) або стабілізація курсової стійкості (ESP), так і про інші теж. Сьогодні поговоримо про датчику Лямбда зонд, розглянемо принцип роботи датчика Лямбда зонд, дізнаємося для чого треба датчик Лямбда зонд, за що він відповідає і так далі.

З кожним роком людство все більше замислюється про збереження навколишнього середовища, адже не мало було упущено в минулому, треба подумати і про майбутнє. Узаконення жорстких екологічних норм щодо автомобілів, що призвело до розробки і застосування нових пристроїв, таких як каталітичні нейтралізатори.

Каталітичний нейтралізатор – це пристрій, призначення якого є зниження шкідливих викидів у навколишнє середовище. Каталізатор дуже корисна річ, тільки для його коректної роботи слід дотримувати деякі умови. Величезний вплив на роботу каталізатора надає склад паливно-повітряної суміші. Саме від якості паливно-повітряної суміші і залежить ресурс роботи каталізатора. Тому і був розроблений датчик Лямбда зонд, який відповідає за контроль складу цієї паливно-повітряної суміші. Просто народі його називають датчик кисню.

Що таке Лямбда зонд іяк виглядає датчик Лямбда зонд?

Не секрет, що свою назву датчик отримав від позначення коефіцієнта надлишку повітря, який позначається грецькою буквою Лямбда. Лямбда зонд застосовується для вимірювання складу відпрацьованих газів і сприяє в подальшому для підтримки оптимального складу суміші палива і повітря. Оптимальне співвідношення паливно-повітряної суміші забезпечить якісне згоряння, що зменшить викид шкідливих речовин в атмосферу.

Оптимальний склад паливно-повітряної суміші це коли на 14,7 частин повітря припадає 1 частина палива, при цьому Лямбда дорівнює одному. На старих радянських двигунах такого складно було досягти. А в сучасних автомобілях для цього використовують системи живлення з електронним уприскуванням палива, яка взаємодіє з датчиком Лямбда-зонд.

Як вимірюється надлишок повітря в паливно-повітряної суміші?

Надлишок повітря в паливно-повітряної суміші вимірюється шляхом визначення у відпрацьованих газах вмісту залишкового кисню (О2). Цим пояснюється і розташування датчика у випускному колекторі безпосередньо перед каталізатором.

Для зчитування сигналу з Лямбда датчика використовується електронний блок управління системи вприскування палива (ЕБУ), який відповідає за оптимізацію складу паливно-повітряної суміші, то зменшуючи, то збільшуючи подачу палива в циліндри двигуна.

Деякі виробники автомобілів пішли ще далі, і почали встановлювати по два Лямбда датчика у вихлопній системі, перед каталізатором і після нього. Два датчика Лямбда встановлювали для того, щоб збільшити точність приготування горючої суміші і поліпшити роботу каталізатора.

Принцип роботи лямбда-зонда

Схема датчика кисню лямбда зонда на основі діоксиду цирконію: 1 – твердий електроліт; 2, 3 – зовнішній і внутрішній електроди; 4 – контакт заземлення; 5 – сигнальний контакт; 6 – вихлопна труба.

Найбільш якісне вимірювання вихлопних газів Лямбда датчиком забезпечується при температурі 300-400 градусів Цельсія. При такій температурі Цирконієвий електроліт ставати більш проведеним, внаслідок чого на електродах датчика з’являються вихідна напруга.

Тому при запуску і прогріві двигуна датчик не використовується. На цих режимах роботи двигуна контроль якості паливно-повітряної суміші здійснюють датчики положення дросельної заслінки, датчик температури охолоджуючої рідини, датчик кількості обертів колінчастого вала.


На схемі представлена залежність напруги лямбда-зонда від коефіцієнта надлишку повітря при 500-800°С температури датчика.

Для якісної роботи датчика при низьких температурах застосовують примусові нагрівальні елементи.

Що буде якщо не працює датчик Лямбда?

Якщо не працює датчик лямбда зонд, тоді ЕБУ вибирає середні параметри роботи, зчитуючи дані з своєї пам’яті. Параметри паливно-повітряної суміші будуть відрізнятися від ідеальної.

До чого призведе поломка Лямбда датчика?

Поломка Лямбда датчика призведе до підвищення витрати палива на холостому ходу двигун буде працювати нерівномірно, у вихлопних газах буде міститися підвищений рівень СО, впаде потужність двигуна, але автомобіль буде на ходу.

Самому перевірити Лямбда-датчик досить складно, тому краще проконсультуватися з фахівцями.

Який термін служби Лямбда датчика?

Термін служби Лямбда датчика залежить від якості заливається палива. Буває так, що достатньо кількох заправок неякісним бензином і датчик приходить в непридатність. Середній термін служби Лямбда датчика складає від 40 до 80 тис. км пробігу.

2