Зарплата 2500-3000 євро, а людей не знайти: чому європі не вистачає водіїв вантажівок

Провідні європейські економіки вперше після другої світової війни зіткнулися з роздрібним дефіцитом моторного палива, продуктів харчування і промтоварів, які не встигають підвозити в торговельну мережу через дефіцит водіїв.

Тяжкість транспортного колапсу першою відчула великобританія. Втім, стара європа теж зіткнулася з нестачею водіїв вантажних автомобілів. В обох випадках позначилася маятникова міграція: через пандемію десятки тисяч іноземних водіїв поїхали додому. На колишні робочі місця повернулися небагато.

У тій же великобританії ситуацію ускладнили міграційні правила, через що виїхали на батьківщину європейські водії не стали обтяжувати себе трудовим реверсом і працевлаштувалися на материку, знайшовши більш «хлібні місця», оскільки фунт відносно євро подешевшав.

Через побоювання зриву поставок до різдва продуктів харчування, палива, подарунків та інших товарів туманний альбіон ввів тимчасові візи для 5000 водіїв вантажівок, але це крапля в морі: асоціація автомобільних вантажоперевізників сполученого королівства заявила про брак в країні понад 100 000 кваліфікованих водіїв.

Таким чином, індустрія вантажних автоперевезень великобританії, що базується на рекрутах з центральної та східної європи, звалилася. Тижнями і місяцями відірвані від дому люди вмить пригадали британцям далекі від обіцяної зарплати, погіршення умов праці і відкрита неповага з боку роботодавців і замовників, що змусило відмовитися від тимчасових віз.

До слова, транспортні компанії прибалтики, що процвітали за рахунок трудових мігрантів з україни, росії, молдови теж на цьому погоріли: несвоєчасні і занижені в рази від обіцяної зарплати, економія на добових з виснажливими умовами роботи переорієнтували водіїв на працевлаштування в польщі, словаччині, чехії. Правда, і там почали дурити, що перенаправило людей в більш престижні по оплаті і умов праці німеччину, францію, бельгію, данію.

Наприклад, німецькі міста вісбаден, гессен готові взяти на роботу водія з посвідченням класу ce навіть з початковим професійним досвідом, гарантуючи щомісячну оплату 2,5-3 тисячі євро.

Консалтингова компанія transport intelligence оприлюднила свої дослідження: у польщі не вистачає понад 120 000 професійних водіїв. Німеччина до початку зими мала 60 000 вакансій, іспанія-15 000. Навіть маленька бельгія шукає 5 000 людей на свої вантажівки та автобуси. У транспортних компаніях франції не вистачає від 40 000 до 50 000 водіїв. Національна федерація автомобільного транспорту підрахувала, що це в два рази більше, ніж п’ять років тому.

Ситуація буде погіршуватися. Омолодження водійських кадрів в європі немає, через 5-7 років майже чверть нинішніх водіїв досягне пенсійного віку. Заповнювати нішу поки відгукуються водії з-за меж єс, включаючи росію і україну. А ось залучити місцеві кадри євросоюзу не допомагають обіцянки на 10% підняти зарплату плюс ввести щедрі доплати за позаурочні, ті є за збільшений денний ліміт водіння з дев’яти годин до 11 годин два рази на тиждень.

порожні прилавки в європейських супермаркетах-результат дефіциту водіїв вантажівок.

чи то ще буде…

Привабливих посилів багато. Наприклад, в єс назріває готовність визнати водійські права третіх країн. З’явилося термінове бажання транспортних компаній переучувати автолюбителів за свій рахунок на професійні категорії водіння. Заманливо звучить обіцянка урядів країн єс збільшити на автомагістралях кількість паркувальних місць, де водії можуть безпечно відпочивати або користуватися основними побутовими послугами.

Дійшло до того, що федеральна асоціація вантажних перевезень, логістики та утилізації відходів німеччини (bgl) оприлюднила п’ять позицій власної стратегії модернізації транспортно-логістичної галузі, один з пунктів якої свідчить про скорочення нестачі водіїв за рахунок обладнання кабін вантажівок санвузлами, тобто туалетами. Настільки “оригінальне рішення” європейські водії назвали нелюдським, оскільки їх не радує перспектива використання кабіни в якості робочого місця, житлового приміщення, кухні, а тепер ще й туалету. Замість цього шоферська братія запропонувала побудувати по автомагістралях більше безкоштовних туалетів і душових кабін.

У середині листопада польський парламент дозволив національним транспортним компаніям набирати персонал з третіх країн за спрощеною схемою. За цим законом іноземцям вже не потрібно вказувати постійну адресу в польщі, як це було раніше при подачі заяви на тимчасовий вид проживання з дозволом на роботу. Позитивним фактором для гастарбайтерів стане збільшення терміну перебування в країні і єс з 6 до 24 місяців.

Великобританія, де в останні півтора місяці зафіксовано масове звільнення водіїв автобусів через більш привабливі зарплати у вантажному сегменті, різко скоротила кількість рейсів на міських і міжміських автобусних маршрутах. Там індустрія вантажних перевезень підметилася, вирішивши заповнити нестачу водіїв “фінансовим пряником”: 20 фунтів стерлінгів на годину за кермом вантажівки це вам не 10 фунтів на годину за кермом автобуса.

До слова, лихо з пасажирськими перевезеннями почалося і в сша, де через відмову вакцинації і привабливими зарплатами у вантажному сегменті почали звільнятися водії шкільних автобусів. Шкільний округ в луїзіані вже підняв водіям автобусів зарплату до 30 $ / год, прописав у договорі інші пільги, включаючи 13-й чек, медичне обслуговування, відпускні допомоги, надбавку за повернення в школу і кілька варіантів пенсійного плану штату.

Один з провідних перевізників сполученого королівства first berkshire пропонує кожному влаштувався на роботу водієві безоплатний бонус розміром 2500 фунтів стерлінгів у вигляді підйомних. Ось тільки бажаючих місцевих водіїв мало. Як і приїжджих.

Водіїв зі східної європи і колишніх республік срср поки більше приваблює материкова європа, яка врахувала помилки британців і тепер починає переманювати водіїв-мігрантів не тільки гідною зарплатою, більш пристойними умовами праці, а й змістовною соціалкою.

(поки оцінок немає)