Пристрій сучасного двигуна

Масляні фільтри служать для очищення масла від механічних домішок (продуктів зношування тертьових деталей, нагару тощо).

Масляні фільтри в залежності від принципу дії поділяють на щілинні і відцентрові.

У щілинних фільтрах розміри затримуються частинок визначаються величиною отворів (щілин), через які проходить масло. У відцентрових фільтрах тверді частинки видаляються з масла під дією відцентрових сил. В залежності від розмірів затриманих частинок фільтри діляться на фільтри грубого (частки до 40 мкм) і тонкого (частинки до 1-2 мкм) очищення. Фільтри тонкого очищення мають великий опір і включаються паралельно. Через них проходить близько 10 % олії.

В даний час широко використовуються повно потокові фільтри тонкої очистки з великою фільтруючою поверхнею. Такі фільтри іноді постачають секцією грубого очищення. Фільтри тонкого очищення, включені в магістраль послідовно, обов’язково мають перепускний клапан.

Будова масляного фільтра: корпус, зливна трубка, картонного фільтрувального елемента, пружини і кришки, яка болтом кріпиться до корпусу.

Масло, її нагнітають насосом, по маслопроводу підводиться до фільтру, просочується через мікропори картонного фільтрувального елемента, проходить через отвори всередину зливної трубки і по каналу надходить в блок циліндрів.

Будова масляного фільтра: а — полнопоточный; б — центрифуга; 7 — пробка зливного отвору; 2 — зливна трубка; 3 — корпус фільтра; 4 — датчик покажчика тиску масла; 5 — пружина перепускного клапана; 6 — перепускний клапан; 7— пружина; 8 – болт зливної трубки; 9 — ущільнення фільтруючого елемента; 10 — кришка; 11 — маслопровід; 12 — фільтруючий елемент; 13 — датчик аварійного зниження тиску масла; 14 — привалочна площину корпусу; 15 — гайка-баранець; 16— кожух;17— сітчастий фільтр; 18 — вісь ротора; 19 — ковпак ротора; 20 і 21 — прокладки; 22 — корпус ротора; 23 — корпус центрифуги; 24 — жиклер; 25 — упорний шарикопідшипник; 26 — сталевий відбивач; Р — сила реакції.

Відцентрові масляні фільтри (центрифуги) з реактивним приводом, як правило, є фільтрами тонкого очищення. Вони включаються у мастильну систему послідовно і складаються з корпусу, нерухомої порожнистій осі, на якій розташований обертовий ротор з ковпаком, ковпака фільтра. У двох припливах днища ротора вкручені протилежно спрямовані жиклери. Масло під тиском підводиться до фільтру через порожнисту вісь, і порожнину ротора заповнюється. Потім масло потрапляє в трубки і витікає з великою швидкістю через жиклери в порожнину корпусу і зливається в піддон картера. Створювана випливають з жиклерів маслом реактивна тангенціально спрямована сила змушує ротор разом з ковпаком обертатися з частотою обертання 6000-8000 хв. При обертанні разом з ковпаком масла важкі механічні частинки відкидаються відцентровими силами до внутрішньої стінки ковпака ротора, утворюючи на ній щільний осад, а з жиклерів випливає очищене масло. Якщо центрифуга застосовується в якості полнопоточного фільтра тонкого очищення, то частина масла (10-20 %) використовується на реактивний привід, а решта під тиском надходить у головну масляну магістраль.
В сучасних центрифугах використовується не тільки реактивний привід, але і принцип гідравлічної турбіни. В цьому випадку масло, що надходить в ротор центрифуги, під тиском спрямовується на лопатки встановленої в ньому турбіни і розкручує їх. Тому виключається втрата масла на реактивний привід, і все кількість масла, подана насосом і минулий очищення, надходить до частин, що труться поверхонь деталей.

Ще по темі:

Призначення і пристрій системи змащення

1. Як відремонтувати масляний насос

2. Витрата масла двигуна Ауді 90

3. Система змащення 2108

4. Вентиляція картера в двигуні

5. Маслоприемники

 

6. Конструкція масляного насоса

7. Ремонт масляного насоса

2