Шумоізоляція Daewoo Lanos (Sens, ZAZ Lanos, Lanos II, Lanos Sport)

Одним з найпоширеніших автомобілів сучасної України є Деу Ланос. У своїй ціновій групі, серед нових автомобілів у нього вкрай мало конкурентів, крім того, можна перерахувати також масу його безпосередніх переваг, які Вам, шановні читачі, впевнений, добре відомі. Саме це стало причиною його настільки високої популярності в останні роки.

Разом з тим, характеристики і багато технічних рішення Ланоса аж ніяк не є верхом досконалості. Прагнучи максимально здешевити автомобілі бюджетного класу, виробник часто жертвує деяким ступенем комфорту, керованості, якістю обробки салону та ін Одним з таких показників класу автомобіля є рівень шуму всередині салону.

Цей рівень формують зовнішні шуми, що проникають в салон (шум двигуна, шум проїжджаючого повз автомобіль, шум роботи підвіски), шуми, які випромінюють хиткі металеві деталі кузова (у принципі, ці шуми по частотній характеристиці близькі і повторюють зовнішні шуми, тому що останні є причиною їх виникнення), а також власні шуми салону (скрипи і інші види т.зв. цвіркунів “).

Якщо у дорогих автомобілях виникають внутрісалонного шуми викликають найбільшу роздратування, то в бюджетних загальний незадовільний рівень шумоізоляції кузова виводить на перший план саме завдання якісної додаткової шумоізоляції. Безумовно, боротьба зі “цвіркунами” нам також належить.

Почнемо з опису заводської захисту кузова Ланоса від шумів. Не мають рації ті, хто стверджує, що її і зовсім немає. Стать салону (від нижньої частини стінки моторного відсіку до задніх сидінь) має досить щільне покриття бітумним вібродемпфірующім матеріалом товщиною близько 2 мм. Також, невелика ділянка в районі “підлога багажника – місце під запаску” прикритий віброізоляція (прямо під ним знаходиться заднє кріплення глушника). Відносно штатної шумоізоляції, то стінка моторного відсіку (повністю), ділянки підлоги салону до задніх сидінь і центрального тунелю також досить щільно закриті заводськими шумоізоляційні матами. Крім того, далеко не останню роль у боротьбі з шумами (особливо це стосується високочастотних) грає килимове покриття на підлозі і в багажнику, пластикові облицювання боковин і задньої стінки багажника і т.д.

Таким чином, можемо сміливо зробити висновок про те, що про додаткову шумозахисту салону виробник все ж думав.

Настав час поговорити про те, як можна поліпшити ситуацію. Слід пам’ятати, що все ж таки основними методами боротьби з шумами всередині салону є конструктивні: спеціальні компенсатори шумів вузлів автомобіля, якісний підвіс двигуна, КПП і т.д. Також на ступінь демпфірування кузова дуже впливає його жорсткість, додаткові ребра на основних “мембранах”. Додаткова шумоізоляція дійсно здатна якісним чином покращити ситуацію, але кардинальним чином змінити конструктивні недоробки не здатна. Іншими словами, машина не виросте на пару класів, ніхто також не в змозі зробити так, щоб “нічого не було чути” (дуже часто чую від клієнтів такі прохання).

Отже, про додаткове вібродемпфірованіі і шумоізоляції. На жаль, серед установників існують дуже різні підходи до цього питання. Хтось вважає, що нема чого використовувати спеціалізовані матеріали, можна обійтися будівельними: руберойди, рідкий бітум, різні “шумопоглинаючі” мастики, пінополіетилену, поролон, пінопласт і т.д. З одного боку, це дійсно спосіб серйозно заощадити, з іншого – ці матеріали часто для зовнішнього застосування, можуть видавати неприємний запах, мати шкідливі випари. Про зручність застосування, швидкість укладання взагалі краще промовчати. Єдиний матеріал, який можна сміливо використовувати в шумоізоляції – це спінений пінополіетилен. Будівельний варіант на вигляд і по суті нічим не відрізняється, а коштує дешевше. Щоправда, будівельні рідко зустрічаються з липким шаром та й ефективність закритоячеістого пінополіетилену в ролі шумоізолюючі матеріалу залишає бажати кращого … До того ж, особисто у мене, практично, немає претензій до штатних деталей шумоізоляції Ланоса, за винятком, хіба що підлоги багажника (адже там тільки килим).

Багато установники вибрали для себе професійні матеріали для вібродемпфірованія і шумоізоляції. Асортимент представлених на українському ринку матеріалів, на жаль, не дуже великий. Частково це можна пояснити відносною дорожнечею імпортних матеріалів (Dynamat, Wurth, Teroson), а також їх меншою універсальністю і, як не дивно, меншим асортиментом. У Росії поширені дві торгові марки виробників матеріалів: StP і Noisebuster. З певних причин останній, наскільки мені відомо, в Україну офіційно не поставляється, тому більшість майстерень використовують StP (Стандарпласт). Хто-то слід заводським рекомендаціям, хтось намагається експериментувати (до числа таких відношу і свою майстерню), хтось відверто халтурить.

У статті хочу викласти свої принципи обробки автомобіля Деу Ланос. Аж ніяк не намагаюся претендувати на абсолютну правоту, проте наша робота заснована на чималій власному досвіді (за роки занять шумоізоляцією мав справу з масою абсолютно різних автомобілів), досвід спілкування з українськими та російськими колегами. Ми приділяємо дуже велику увагу культурі роботи з салоном і т.д.

Отже, приступимо. Перша проблема, з якою нам доведеться зіткнутися – грамотна розбирання салону. У Ланосі, на щастя, виробник дуже непогано продумав кріплення різних елементів: дверних карт, облицювань, тому ніякої спеціальний інструмент для такої роботи не потрібно. Деяка частка акуратності, безумовно, не завадить, але, як показує практика, практично нічого зламати не вдається, навіть якщо ви раніше не стикалися з розбиранням салону автомобіля.

При повному шумоізоляції розбирається багажник, знімаються сидіння, килим, стеля, дверні карти, задня полку у седанів. На метал наноситься демпфіруючі покриття: на підлогу салону, тунель, місце під заднім сидінням, підлога багажника, місце під “запаску”, задні арки, задню стінку багажника, пороги переважно наносити найважчий і, відповідно, ефективний бітум (Візомат-МП, Візомат -ПБ3, 5).

На цих зонах повністю виправдовує себе принцип “чим більше, тим краще”. Двері і дах вимагають більш акуратного походу. Справа в тому, що значна обважнення дверей може привести до виникнення люфтів механізмів замків, що при конструкції замків такого типу, як у Ланосі, загрожує постійними клацаннями
механізмів при їзді. Відносно даху також є деякі обмеження. Дах аж ніяк не є самої галасливою зоною автомобіля: її високочастотне випромінювання значною мірою поглинається стелею.

Специфіка кріплення матеріалу до металу даху така, що важкий бітум при нагріванні автомобіля на сонці може частково “отліпнуть” під власною вагою, незважаючи на високу адгезію клейового покриття. Тому для дверей ми, як правило, застосовуємо такий варіант: на фільонку двері наноситься легкий і недорогий
бітум Візомат-ПБ2 (володіє навіть кращими демпфірують властивостями, ніж рекомендований заводом для таких випадків більш дорогий Вибропласт-М1 (М2). Другим шаром на фільонку можна нанести Шумопоглотители з забезпечує довговічність бітумної пропиткою Бітопласт-10л. Технологічні отвори під картою двері
(Їх часто називають “акустичними”) там, де з заводу є пилезахисний плівка, закриваємо Вибропласт – при складному рельєфі цей матеріал дійсно незамінний.

Безумовно, не зайвим буде також ущільнити посадку самої картки, підкладаючи прокладочний матеріал в місцях її контакту з металом двері (щоб уникнути виникнення скрипів). Таким чином, двері обважнюють не дуже значно, а створені нами з них “закриті ящики” з поглиначем всередині забезпечують хороший і багатогранний ефект, якщо судити з відгуків клієнтів. Також двері закриваються з більш солідним звуком, характерним для автомобілів більш високого класу. Дах ми демпфіруем Візоматом-ПБ2, а в якості шумоізоляційної матеріалу можемо застосовувати закритоячеістие пінополіетилену (Сплен), хоча їх роль у зоні даху менш значна.

Обробці демпфуючим матеріалом піддається також задня полку седана. Практика показала, що навіть така дрібниця здатна поліпшити звучання задніх штатних динаміків (необхідно закрити як можна більше отворів в полиці, виключаючи “повідомлення” салону з багажником), трохи прибрати шум задній частині кузова.

Додатковий шумоізоляційний матеріал можна наклеїти на килим багажника по всій площі, це не викличе незручностей у доступі до “запасці”.

Місця контактів пластикових елементів салону при складанні проклеюються спеціальним прокладним матеріалом, пістони облицювання багажника ми замінюємо на аналоги з більш щільною посадкою, що виключить люфти.

Наведене мною опис аж ніяк не є єдино можливим, але, судячи з усього, саме цей варіант можна назвати найкращим з погляду співвідношення “ціна / якість”.

Багато поставлять запитання, а як же стінка моторного відсіку, кришка капота, кришка багажника? Невже обробка цих зон не дає ніякого ефекту? Спробую пояснити, чому я не вмикаю ці ділянки в оптимальну програму. Для доступу до стінки моторного відсіку з боку салону необхідно демонтувати ряд вузлів: торпедо, піч, блок керування грубкою, частково педальний вузол. Бажано також послабити кріплення рульового валу в салоні. Ці заходи дадуть можливість демонтувати штатну деталь шумоізоляції стінки моторного відсіку без серйозного її пошкодження. Проте, всупереч очікуванням, навіть сама ретельна обробка стінки не дає серйозного результату. Про це мені повідомляли клієнти, які не дивлячись на мої рекомендації все ж замовляли подібну послугу. Дана процедура навряд чи повноцінно здійсненна самостійно, в умовах майстерні коштує чимало, а ефект залишає бажати кращого. Тому було ухвалено рішення в рамках “розумних” варіантів обробки автомобіля обробку стінки моторного відсіку з боку салону не пропонувати. Демпфірування кришки капота також не приносить скільки-небудь відчутних результатів, хоча багато хто все ж замовляють. Та й немає у StP дійсно хороших матеріалів для якісної шумоізоляції кришки капоту. Обробка кришки багажника може знадобитися лише тим, хто планує установку потужного сабвуфера в задню полицю чи в багажнику.

Кілька слів про антикорозійного обробці. Спочатку із заводу кузова Ланосів мають внутрісалонного обробку прихованих порожнин, а також зон начебто фільонок дверей і металу задніх крил. Навіть це аж ніяк не рясна покриття нам доводиться змивати з площин, тому що демпфуючі матеріали клеяться на чисті знежирені поверхні.

Що ж ми отримуємо в результаті повної шумоізоляції Ланоса? Автомобіль здається набагато зібраніше, характер ходових шумів змінюється, ви практично перестаєте звертати увагу на шуми підвіски при проїзді нерівностей дороги, на бруківці і т.д. Зовнішні шуми (проїжджав повз трамвай або “Камаз”) чути набагато “далі”. Втім, у мене на сайті маса відгуків від власників Ланосів, думаю, власники можуть набагато краще описати зміни, які чекають на вас в результаті процедури шумоізоляції. Не слід забувати і про антикорозійного ефекті бітумних покриттів ділянок кузова, про значне зниження теплообміну салону з навколишнім середовищем – салон швидше прогрівається, повільніше охолоджується, довше зберігає тепло.

Згідно з нормами охорони праці підвищений рівень шуму може приводити до маси несприятливих для організму наслідків. Для людей, які змушені проводити в машині багато часу, це питання вельми актуальне. Та й у далеких поїздках є шанс втомитися відчутно менше.

Серед негативних сторін шумоізоляції можу відзначити, напевно, лише незначне збільшення маси автомобіля (не більше 30-40 кг).

Кілька слів про часткову шумоізоляції Ланоса. Дуже часто чую думку про те, що обробка дверей дає максимальний ефект. Багато відгуків подібного характеру можна знайти і в мене на сайті (http://fetus.kiev.ua). Однак, це не зовсім так. У себе в майстерні нам доводилося починати часткову шумоізоляцію і з багажника (я поєдную багажник з місцем під задніми сидіннями), і з підлоги, з дверей, навіть з даху.

Подібні експерименти з наступним опитуванням клієнтів показали, що, кажучи про часткову шумоізоляції, найбільш актуальними зонами обробки є двері і багажник. Надалі, ви завжди можете продовжити, але основний ефект (скажімо, близько 60% максимально досяжного) дають саме ці зони.

На завершення хотілося б сказати про те, що як і будь-який інший “тюнінг”, шумоізоляція салону практично не оцінюється при продажу автомобіля, це додаткова зручність, що робить експлуатацію автомобіля більш приємною.