Статті – “малювати світлом”

digital matrix led-фари максимально точно викроюють область освітлення по ситуаціїширокий функціонал dmd-пристроїв – заслуга чіпа з величезною кількістю керованих мікродзеркалзовні digital matrix led-фара нагадує «кузена» – відеопроектор

Створені в дослідницьких центрах автомобільних компаній у 2021 році чекають своєї години проривні технології? можливо. Як мінімум, рік, що минає подарував нам зустріч з найяскравішою новинкою галузі з числа недавно розсекречених

Фари-перший допоміжний елемент конструкції автомобіля. З кінця xix століття вони еволюціонували від гасових і масляних світильників, лише позначали в темряві саморушні екіпажі, до найскладніших оптичних пристроїв, що володіють неймовірною «далекобійністю» і здатних в динаміці викроювати зони освітлення і затемнення. У 2013 році лазерні фари, чий серійний дебют відбувся на bmw i8, додали до цього безпрецедентну компактність. Кульмінація? для фар в звичайному розумінні, мабуть, так. Але, виявляється, можливі світлові прилади принципово нового типу з небаченим потенціалом.

Дещо про фрукти…

У 2021 році на російський ринок вийшов електромобіль audi e-tron 55 quattro sportback – перша серійна модель, для якої в якості топового варіанту головної оптики доступні цифрові матричні фари digital matrix led. Строго кажучи, це не цілком фари, а скоріше… Відеопроектор. Суперхайтековый, зрозуміло. Чи думав харві с. Натансон, що створені ним в 1965 році мікроелектромеханічні пристрої знайдуть застосування в автомобільній галузі? саме від запропонованого цим американським інженером-електриком в 1973-му відеопроектора з мільйонами рухомих мікрозеркал (dmd) намітилася доріжка до оптики audi e-tron sportback. Цей шлях став більш виразним завдяки ларрі хорнбеку, фахівцеві в області фізики твердого тіла з компанії texas instruments (даллас, сша), який у другій половині 1980-х довів технологію цифрових мікрозеркальних пристроїв до розуму. Втім, першим з них став не відеопроектор, а… Принтер для авіаквитків.

Нарешті, визрівав понад півстоліття dmd-плід досяг того ступеня стиглості, коли на нього звернули увагу автомобільні інженери. Що ж це за» фрукт ” такий-цифрові матричні фари і в чому унікальність їх потенціалу? в серцевині кожної такої фари лише один led-випромінювач. Зате за кількістю елементів, безпосередньо формують світловий потік, цифрові матричні фари від кращих зі звичайних світлодіодних з їх сотнями led відрізняються сильніше, ніж плоди інжиру і граната за кількістю насіння. На напівпровідниковому чіпі кожної digital matrix led упаковано 1,3 млн (!) дзеркал з алюмінієвого сплаву розміром в соті частки міліметра. Одне мікрозеркало-один піксель, до того ж керований. Під дією електростатичних полів окремий дзеркальний елемент здатний повертатися до 5000 разів на секунду. Це якраз той випадок, коли кількість переходить в якість: швидкість і точність зміни конфігурації освітлених ділянок просто недосяжні для звичайних матричних led-фар. Безпека і комфорт при русі в темний час доби – теж.

…і трохи про кіно

Однак це не те що вишенька на торті, але навіть не весь «торт». Кращі з матричних led-фар поруч з використовують dmd-технологію-все одно що винайдений братами люм’єр апарат сінематограф поруч з проектором, що володіє функцією доповненої реальності. При включеному ближньому digital matrix led» розстеляють «по ходу руху (в тому числі при перестроювання) автомобіля більш яскраву»світлову доріжку”. А на вузьких ділянках витримати оптимальну траєкторію допомагає орієнтаційна підсвічування, що виділяє межі проїжджої частини за допомогою контрастного переходу між яскравими і затіненими зонами. До того ж для audi e-tron sportback доступна діюча в поєднанні з системою нічного бачення функція попереджувального освітлення пішоходів, зокрема, що знаходяться поруч з дорогою.

А тепер нарешті “вишенька”. При включенні / виключенні електромоторів audi e-tron sportback фари digital matrix led здатні на асфальтовому полотні або стінах будівель створювати справжнє світлове шоу у вигляді різноманітних динамічних анімацій.

Але і це не межа. Цифрові матричні фари недавно представленого range rover п’ятого покоління, продажі якого в росії стартують майбутньої весни, навчили працювати в зв’язці з навігатором, датчиками швидкості, кута повороту керма і системою контролю траєкторії, що дозволяє налаштовувати світловий пучок відповідно до програм «сільська місцевість», «місто», «шосе» і «погана погода».

Так що ж, digital matrix led перетворюються в мейнстрім? для топових преміальних моделей, мабуть, так. А ось на шляху dmd-фар в більш демократичний ціновий сегмент навряд чи подоланим бар’єром стане ціна. Вже у лазерних фар, що обходяться без нанотехнологій, вона досягає 400 000 рублів за штуку. Екзотичні “фрукти” недешеві…

  • фари