Як їзда з причепом може довести до “уголовки” і при чому тут категорія водійських “прав”

Нікчемна справа – сісти за кермо важкої машини або машини з великим причепом, не маючи на це потрібної категорії в “правах”. Але мало хто замислюється, що така поїздка може закінчитися кримінальною справою.

Хочу купити, але…

В редакцію автобізнесу подзвонив читач і поставив питання: “у мене водійське посвідчення категорії “в” і стаж водіння більше 35 років. В цьому році йду на пенсію, у зв’язку з чим задумався про покупку причепа-дачі – збираюся помандрувати на машині. Сусід сказав, що, швидше за все, мені потрібно буде отримувати нову категорію водійського посвідчення, оскільки такий причіп дуже важкий і може перевищувати норми для категорії “в”. Я їжджу на lada vesta sw cross максимальною масою 1730 кілограмів, про передбачувану масу причепа поки не знаю. Що мені буде, якщо я стану їздити на машині з причепом-дачею при нинішніх “правах”?”

Журналісти спробували розібратися.

Категорії і кілограми

Розглянемо не стільки керування автомобілем з причепом-дачею, скільки просто з причепом – загалом, для закону вони рівні.

стаття 24 закону про дорожній рух

Категорія водійського посвідчення ” в ” означає:

– автомобілі, технічно допустима загальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів і число місць для сидіння яких, крім сидіння водія, не перевищує восьми; – автомобіль категорії “b”, зчеплений з причепом, технічно допустима загальна маса якого не перевищує 750 кілограмів; – автомобіль категорії “b”, зчеплений з причепом, технічно допустима загальна маса якого перевищує 750 кілограмів, але не перевищує маси автомобіля без навантаження, а технічно допустима загальна маса автомобіля і причепа, що утворюють склад, сумарно не перевищує 3500 кілограмів…

Не полінуйтеся дістати ” права “з категорією” в “і побачити, що є така категорія, як” ве”, де на піктограмі зображений автомобіль з причепом. Ось що вона позначає:

– автомобіль категорії “b”, зчеплений з причепом, технічно допустима загальна маса якого перевищує 750 кілограмів і перевищує масу автомобіля без навантаження; – автомобіль категорії” b”, зчеплений з причепом, технічно допустима загальна маса якого перевищує 750 кілограмів, а технічно допустима загальна маса автомобіля і причепа, що утворюють склад, сумарно перевищує 3500 кілограмів.

Автоматично при отриманні категорії ” в “присвоюється тільки категорія” ам”, а категорія” ве ” – ні.

Знову в школу?

Так. По-перше, для отримання категорії “ве” для початку необхідна наявність водійського посвідчення категорії “в”. По-друге, потрібно буде пройти перепідготовку в автошколі і скласти іспит з водіння з причепом (п.11 постанови радміну №441 від 4 квітня 2011 р. “про порядок видачі водійського посвідчення”).

До речі, просто так піти і здати на “be” навіть при відкритій категорії “b” не можна. Керувати такими машинами можна тільки водіям не молодше 21 року, а стаж водіння повинен становити не менше двох років. Втім, просто навчатися на ” be ” можна з 19 років.

Коли штрафом можна не відбутися

Якщо вас спіймали за кермом “складу”, а категорії “be” у вас в “правах” немає, це трактується як керування транспортним засобом особою, яка не має права керування (ст.18.14 кпап). Перший раз заплатите штраф від 5 до 20 базових величин, за повторне порушення протягом року – штраф від 20 до 50 базових величин, громадські роботи або адміністративний арешт.

Але в 2021 році законодавець “обрадував” багатьох автовласників, ввівши кримінальну відповідальність за керування автомобілем без “прав”. Згідно ст. 317-2 кримінального кодексу за неодноразове порушення такого роду можна виклопотати як штраф, так і виправні роботи або арешт. Тобто якщо в адміністративній статті вже “прописали” повторність порушення, то наступне порушення, вчинене протягом одного року після такої провини (ч.2 ст.18. 14 кпап), вже “кримінальна” з усіма витікаючими наслідками.

стаття 317-2. Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування

1. Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування цим засобом, якщо це діяння вчинено неодноразово, – карається громадськими роботами, або штрафом, або виправними роботами на строк до шести місяців, або арештом з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю або без позбавлення.

2. Те саме діяння, вчинене особою, яка раніше вчинила злочин, передбачений цією статтею, – карається штрафом, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом, або обмеженням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.