Мото тюнінг → налаштування уприскування / запалювання мотоцикла. Частина 2.1: карбюратори і чому це добре зло…

Вітаю, байкпостівці.

Минулого тижня я запитував, чи буде цікаво поговорити про налаштування карбюраторів…

Почнемо.

Чому карбюратор

Він простий і це його головний і напевно єдиний плюс. – легко обслужити (майже завжди. Власники валькірій і деяких спортів це не про вас) — легко полагодити і часто дешево-проста конструкція дозволяє зробити систему компактніше, менш вимогливу до електромережі і так далі.

А тепер чому онзло.

– налаштувати карбюратор дорого. Так, саме дорого.коротко: значно більше роботи і вона займає багато часу.довго: уявіть собі мотоцикл на стенді. Він зібраний, підключений… Ви зібрали дані і знаєте, де потрібно зменшити, де додати. І думаєте це все … Ні. Точніше буде сказати ні.з одного боку у більшості карбюраторів ніби як мало налаштувань: первинна дозуюча система, вторинна… В них пара паливних жиклерів, можливо повітряних, голка.фігня, да? ні.перша причина чому ” ні ” видно з картинки нижчеа саме. Всі дозуючі елементи працюють в широкому діапазоні відкриття дроселя (так, карбюратору плювати на ваші обороти двигуна, він про них не знає. Він розуміє тільки вакум і тільки ним управляється.)

Наприклад положення голки впливає на суміш від 1/4 до 3/4 відкриття ручки, і впливає з різною ефективність. Так само на цей діапазон відкриття ручки впливає головний жиклер, і навіть хх жиклер і його повітряна пара.

Таким чином змінюючи настройку одного елемента виявляється вплив на кілька режимів роботи двс і на ефективність інших дозуючих систем.

Друга причина.

Карбюратор це свого роду вінілова пластинка. Її звучання залежить і від вологості і від вібрацій столу і т.д. Тут теж саме. Карбюратор не в курсі ні температури ні щільності повітря. Він видасть вам деяку кількість палива при деякому вакуумі.а спасибі радянській шкільній програмі ми знаємо, що на кожні 10 градусів за цельсієм щільність повітря змінюється на 4%. Тобто при + 5 і при +35 у нас щільність повітряної складової харчування змінюється на 12%, кількість кисню відповідно теж.

Так, всілякі хитрощі як cv, електрокеровані клапана збагачувальних систем (частіше на авто, ніж мото) частково допомагають, але інжектором карбюратору все одно не стати.

Заздалегідь відповім на коментарі типу «фігня, я не відчуваю сильної зміни динаміки при похолоданні/спеці». Дуже просто. 95% карбюраторів на мото постійного розрідження, які згладжують проблеми сумішоутворення при неоптимальних температурах за рахунок плавного «відкриття» вентурі. Друге, суміш не так впливає на потужність, як уоз.

Гоночна братія використовує “калькулятори” типу mikuni pocket tuner.за допомогою нього громадяни гонщики можуть на ходу заміривши температуру повітря і прикинувши висоту над рівнем моря переналаштувати карбюратор для максимальної потужності.

Взагалі важливо озвучити один постулат двс: суміш в першу чергу про безпеку роботи мотора і лише в другу про потужність, уоз навпаки в першу чергу про потужність .

Продовжимо. Ve знятий, зрозуміло, що і де потрібно змінити. Розбираємо, міняємо, збираємо, знімаємо заново і… Розбираємо заново. Тому що прорахувати вплив дозуючих систем один на одного складно або не можливо.

А якщо це спорт з карбюраторами під баком?

Другий момент додає вартості в налаштуванні карбюраторів це необхідність мати великий стік як жиклерів, так і голок.”голок?”- часте питання. Саме голок! голка вкрай важливий елемент і це не просто конус з пазами для півкільця.голка має до 11 параметрів і впливає на найширший діапазон: від 1 до повністю відкритої ручки.хороша ілюстрація нижче:

Вже заплуталися? рано. Форма емульсійної трубки, в яку заходить голка, теж впливає на суміш. 🙂

Тобто хорошому настроювачу потрібно мати на складі набір жиклерів паливних і повітряних і набір голок. Ціна однієї оригінальної голки доходить до 10-20$. Вважавши.

Сподіваюся чому настройка карбюратора нешвидке і недешеве задоволення пояснив.

Поговоримо власне про базові моменти в налаштуванні або що на що впливає?пишіть в коментарях.

П. С. Для тих, хто відчув ненависть до карбюраторів в моїй публікації відповім натяком: дуже люблю вінілові платівки, і вертушка в майстерні на ряду з цифрою грає.