Пристрій ходової частини

Колесо — пристрій, що здійснює безпосередній зв’язок автомобіля з дорогою і забезпечує рух автомобіля, його подрессоривание, зміна напрямку руху і передачу вертикальних навантажень на дорогу. Залежно від виконуваних функцій колеса поділяються на провідні, керовані, комбіновані (ведучі й керовані) та підтримуючі.
У провідних колесах крутний момент, подводимый від двигуна через трансмісію, перетворюється на силу тяги. Обертання колеса перетворюється в поступальний рух автомобіля. У ведених колесах, сприймають штовхає зусилля від рами, поступальний рух автомобіля перетворюється в кочення.
Автомобільне колесо складається з пневматичної шини, обода, диска і маточини.
Пневматична шина (рис. 120) є найбільш важливим елементом колеса. При коченні жорсткого колеса по твердій дорозі його вісь «копіює» профіль дороги. Удари колеса об нерівності дороги повністю передаються колесом підвісці. Інший характер має кочення колеса по твердій дорозі на пневматичній шині. В нижній частині і особливо в місці контакту еластична шина деформується. При цьому невеликі нерівності збільшують деформацію шини і не впливають на положення колеса. Значні нерівності і сильні поштовхи викликають не тільки збільшену деформацію шини, але і плавне переміщення осі колеса. Така здатність пневматичної шини плавно змінювати характер впливу дороги на вісь колеса називається її згладжує, чи уневажнює, здатністю. Сглаживающая здатність забезпечується пружними властивостями стисненого повітря, що знаходиться в шині.
В процесі кочення шина деформується. При цьому деформується матеріал, з якого вона виготовлена, відбувається взаємне зміщення окремих її складових частин (ниток, шарів каркаса, камери тощо). Виникаюча при цьому робота сил внутрішнього та зовнішнього тертя призводить до виділення теплоти, нагріваючої шину. При тривалому русі з високими швидкостями нагрівання шини може бути значним, тиск повітря в ній підвищується. Нагрівання негативно позначається на основних її властивості.
Таким чином, тиск повітря в шині впливає на її пружні, що згладжують, поглинаючі та інші властивості. Зазвичай номінальний тиск в шинах легкових і вантажних автомобілів малої вантажопідйомності становить 0,18—0,27 МПа, а вантажних автомобілів, автобусів та їх причепів — 0,5—0,7 МПа. На автомобілях підвищеної і високої прохідності встановлюються пневмосистеми, з допомогою яких можна в залежності від дорожніх умов дистанційно регулювати тиск в шинах від 0,5 до 0,35 МПа.

 

 

 

Основні елементи покришки автомобільної шини: а — камерна шина в зборі; б — конструкція покришки; в — вентиль камери; р — основні розміри покришки; 1-ободная стрічка; 2 — камера; 3 — осердя; 4 — боковина; 5 — подушковий шар (брекер); 6-протектор; 7 — каркас; 8 — бігова доріжка; 9 — бічна стінка; 10 — борт шини; 11— ковпачок-ключ; 12 — золотник; 13 — втулка; 14 — клапан; 15 — стрижень; 16 — пружина; 17-корпус; 18 — гайка; 19 — шайби; 20 — фланець; В — ширина шини; d — посадковий діаметр.

2