Загальна будова трансмісії

Види мостів автомобіля

Мостом автомобіля (причепа, напівпричепа)

називають агрегат, що зв’язує між собою

праве колесо і ліве колесо осі, сприймаючі

сили, діючі на них з боку дороги,

і через підвіску передають їх

на несучу конструкцію.

У найбільш розповсюдженій конструкції ведучого моста балка виконує одночасно функції картера (всередині балки розміщуються головна передача, диференціал і півосі приводу ведучих коліс).

Балки мостів бувають трьох видів:

• роз’ємні;
• цілісні;
• типу «банджо».

Роз’ємна балка складається з двох половин, з’єднаних болтами. Кожухи приводних валів, так звані напівосьові панчохи, запресовані в литі середні частини балки і додатково з’єднані з ним, як правило, за допомогою заклепок або электрозаклепок. Середня частина балки утворює картер головної передачі з відповідними гніздами під підшипники. Зазвичай цю частину конструкції виготовляють з чавуну або сталі. Конструкція рознімної балки вважається застарілою. З-за наявності поперечного стику вона має не дуже високу жорсткість, крім того, велика ймовірність появи течі масла через стик, навантажений изгибающими моментами, так само складні і трудомісткі операції регулювання. При необхідності ремонту механізмів міст з автомобіля демонтують. Нерозрізна балка має середню частину, яка виконана у вигляді однієї деталі. Напівосьові панчохи являють собою сталеві труби, які запресовані в середню литу частина балки. Деталі механізмів при зборці встановлюються через знімну задню кришку, при знятті якої можна виробляти огляд деталей без демонтажу. Однак проводити мон-тажно-демонтажні та регулювальні роботи, де потрібен спеціальний інструмент, без зняття з мосту автомобіля важко.

Комбінований міст автомобіля

Комбинированный мост

Комбінований міст найчастіше є

передніх керованих і ведучих.

Балка комбінованого мосту через наявність

шарнірів у приводі керованих коліс має

Балка типу «банджо». Головна передача монтується в картері, пов’язаному з балкою через фланцеве з’єднання, і в зборі, без порушення будь-яких регулювань, встановлюється у балку і демонтується з неї, причому балка при цьому може залишитися на автомобілі. Площина роз’єму балки і картера головної передачі може бути вертикальною або горизонтальною.

Балка типу «банджо» може бути виготовлені штампуванням з сталі, литтям із чавуну або може бути зварний. Центральна її частина складається з двох штампованих половинок (у вантажному автомобілі), між якими вваривать вкладки. Приварену спереду підсилювальний кільце має ряд виштамповок для забезпечення монтажних зазорів при складанні мосту і різьбові отвори для болтів кріплення картера головної передачі. До верхньої частини балки приварюються сталеві подушки під ресори. До середньої частини балки з двох сторін встик приварюються цапфи з напресованими на них сталевими фланцями, до яких кріпляться опорні щити гальмівних механізмів. Ближче до зовнішніх частин балки на цапфи напрессовываются кільця під ущільнювальну манжету маточини колеса, є шліфовані шийки під підшипники маточини колеса і різьблення кріплення коліс.

Упристрій балок провідних мостів залежить від особливостей трансмісії автомобіля, які визначаються конструкцією головних передач (центральна або рознесена) і схемою привода ведучих мостів. Якщо схемою трансмісії передбачена послідовна передача крутного моменту до заднього ведучого моста через середній, то останній виконується прохідним.

При цьому бездифференциальная зв’язок середнього і заднього мостів допустима тільки для автомобілів підвищеної прохідності. Для автомобілів обмеженою прохідності, що мають колісну формулу 6 х 4, застосування міжосьового диференціала, не допускає виникнення циркуляції потужності, є обов’язковим. Найбільш розумним, з точки зору компонування, місцем установки міжосьового диференціала є середній міст. Міжосьовий диференціал роблять блокованим.

Ведущий мост

Головні передачі автомобіля

Главные передачи

Головні передачі збільшують і передають його на піввісь,

розташовану під кутом 90° до повздовжньої осі автомобіля

Балка заднього ведучого моста: 1 і 2 — шийки під підшипники; 3 — втулка ущільнювальної манжети; 4 — фланець; 5 — цапфа; 6 — ресорна подушка; 7 — картер; 8 — перемичка; 9 — кронштейн трійника; 10 — отвір для сапуна; 11 — виїмки; 12 — отвір для зливу масла; 13 — кришка картера.

2