Пристрій ходової частини

Пристрій підвіски вантажного автомобіля

Підвіска здійснює пружну

зв’язок рами або кузова автомобіля з мостами

або безпосередньо з колесами, пом’якшуючи

Залежна підвіска широко застосовується в вантажних автомобілях, автобусах та легкових автомобілях (задня підвіска). У більшості випадків вантажні автомобілі і автобуси мають направляючий пристрій, сумісне з пружним елементом у вигляді поздовжніх напівеліптичних листових ресор.

Передня підвіска вантажного автомобіля ГАЗ-53 складається з двох поздовжніх напівеліптичних листових ресор, розташованих під лонжеронами рами уздовж автомобіля. Кінці здвоєного корінного листа ресори закріплені з допомогою гумових опор прикріплених до лонжерону кронштейнах. Кінці одного корінного листа відігнуті вгору, а іншого — вниз, внаслідок чого утворюється наполеглива торцева поверхня. Кінці листів охоплені обоймами, що збільшують площу тиску ресори на гумові опори, що зменшує їх зношування.
Ресора зібрана із сталевих листів різної довжини, які стягнуті разом хомутами і прикріплені до переднього мосту двома драбинами. З допомогою цих же драбин до верхньої частини ресори кріпляться гумовий буфер, який пом’якшує удари при максимальних прогинах ресори. У передню підвіску входить також гідравлічний телескопічний амортизатор, який з допомогою рсзинометаллических шарнірів з’єднує передній міст і кронштейн лонжерона рами.
Задня залежна підвіска автомобіля ГАЗ-53 має дві основні ресори з додатковими ресорами (подрессорниками), розташованими вздовж лонжеронів рами в задній частині автомобіля. Основна ресора задня прикріплена до рами, так само як і передня ресора, з допомогою нижньої і верхньої гумових опор. Передній кінець ресори впирається в додатковий торцевий упор. Навантаження на додаткову ресору передається через кронштейни, закріплені на лонжеронах.

Пристрій підвіски Макферсон

Устройство подвески МакФерсон

До переваг пристрою підвіски Макферсон

можна віднести невелике число

У ненавантаженого автомобіля при невеликому прогині задніх ресор сили передаються тільки основними ресорами, а між кронштейнами додаткової ресори і її кінцями залишається зазор, який зменшується у міру збільшення навантаження. При повному навантаженні в роботу вступає додаткова ресора, пружність якої може мінятися, так як кінці верхнього аркуша ресори ковзають по опуклим опор і довжина робочої частини ресори по мірі її прогину зменшується.

Бічне зміщення листів основної ресори запобігають чотири хомута, а додатковою — два хомута. Основна і додаткова ресори з’єднані з заднім мостом з допомогою накладки і драбин.
Для підвищення довговічності листи ресор піддаються дробеструйної обробці. Велике тертя між ресорними листами робить підвіску надмірно жорсткою, тому всі листи передніх і задніх ресор змащуються графітовим мастильним матеріалом, що зменшує тертя і оберігає їх від корозії.

У деяких автомобілях ресори кріпляться по-іншому — їх передніх кінцях за допомогою болтів і драбин закріплюються знімні вушка, якими ресори закріплені на кронштейнах пальцями. Задні ресори можуть вільно переміщатися між опорними сухарями і втулками в кронштейнах. У задній залежній підвісці ведучого моста легкових автомобілів пружним елементом служать спіральні пружини, встановлені в чашках на балці моста і через гумові вібро ізолюючі прокладки на кузові. Обмежувачі ходу стиснення встановлені соосно пружинам.

Є додатковий гумовий буфер, що запобігає жорсткі удари передній частині картера головної передачі про кузов при великих прогинах підвіски у поєднанні з поворотом мосту, завдяки податливості гумових втулок кріплення штанг при інтенсивному розгоні автомобіля.
Направляючим пристроєм є дві верхні, дві нижні і поперечна штанги (тяги), встановлені між мостом і кузовом і закріплені в гумово шарнірах. Поздовжні штанги, працюючи спільно, сприймають подовжні сили. Поперечна штанга врівноважує тільки бічні сили. Верхні штанги коротше нижніх, причому довжини штанг та їх співвідношення підібрані таким чином, щоб забезпечити стабільну роботу заднього карданного шарніра і шліцьового з’єднання карданного валу.

Устройство зависимой подвескиЗадня залежна підвіска:

1— розпірна втулка; 2— гумова втулка; 3 — нижня поздовжня штанга; 4 — нижня ізолююча прокладка пружини; 5 — нижня опорна чашка пружини; 6 — буфер ходу стиснення; 7 — болт кріплення верхньої поздовжньої штанги; 8 — кронштейн кріплення верхньої поздовжньої штанги; 9 — пружина підвіски; 10 — верхня чашка пружини; 11 — верхня ізолююча прокладка пружини; 12 — опорна чашка пружини; 13 — тяга важеля приводу регулятора тиску; 14 — гумова втулка вушка амортизатора; 15 — поперечка підлоги кузова; 16 — додатковий буфер ходу стиснення; 17 — верхня штанга поздовжня; 18 — кронштейн кріплення поперечної штанга до кузову; 19 — кронштейн кріплення поздовжньої штанги до кузову; 20 — регулятор тиску задніх гальмівних механізмів; 21 — важіль приводу регулятора тиску; 22— обойма опорної втулки важеля; 23 — опорна втулка важеля; 24 — поперечна штанга; 25 — амортизатор.

Верхні і нижні штанги нахилені відносно один одного так, що їх осі перетинаються перед віссю коліс, утворюючи миттєвий центр поздовжнього кочення підвіски, що забезпечує при гальмуванні автомобіля «антиклевковый ефект». Амортизатори встановлені з нахилом всередину в поперечної та вертикальної площинах і мають деякий опір відносному переміщенню мосту і кузова під дією бічних сил.

Пристрій незалежної підвіски

Независимая подвеска колес

Установка задньої залежною підвіски:

1 — лонжерон кузова; 2 — кронштейн поперечної штанги; 3 — балка заднього моста.

2